Najczęściej komentowane
Fotoradary na przejazdach PKP
Zgodnie z najnowszymi informacjami przekazanymi przez PKP PLK, już wkrótce na przejazdach kolejowych pojawią się fotoradary. Przyczyną ich zainstalowania jest wyłapywanie bardzo nierozsądnych kierowców, którzy bezmyślnie przejeżdżają przez tory omijając opuszczone rogatki. Czy w efekcie faktycznie podniesie się poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych?
Z najnowszych danych przekazanych przez PKP PLK wynika, że już wkrótce na przejazdach kolejowych pojawią się fotoradary. Instalacja urządzeń ma na celu łapanie i nakładanie kar na kierowców, którzy omijają opuszczone rogatki. Inwestycja ma powstrzymać ich przed podobnymi wyskokami.
Nie zostało jeszcze dokładnie ustalone, przy których przejazdach pojawią się fotoradary. O planach spółki poinformował Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Pomysłodawcą inwestycji mającej zwiększyć bezpieczeństwo była Inspekcja Transportu Drogowego.
Co ciekawe, blisko 1 500 przejazdów jest już teraz przystosowana do łapania nierozważnych uczestników ruchu drogowego. Zamontowany jest przy nich bowiem monitoring. Zgodnie z danymi podanymi przez rzecznika, kamery służą jedynie do rejestrowania stanu technicznego i ewentualnych usterek urządzeń sterujących ruchem na przejazdach kolejowych.
Fot. PKP PLK S.A.
Jak złożyć reklamację w PKP Intercity
Już niedługo na przejazdach kolejowych staną fotoradary
Chociaż główną przyczyną zainstalowania kamer na przejazdach jest monitorowanie stanu technicznego urządzeń, to nierzadko na nagraniach udaje się zarejestrować bardzo niebezpieczne wyczyny kierowców, którzy postanawiają na przykład ominąć rogatki i zdążyć skorzystać z przejazdu przed pociągiem.
Podczas przeglądu nagrań selekcjonowane są również sytuacje skrajnego łamania przepisów ruchu drogowego. Obecnie PLK przekazują organom ścigania wnioski o ukaranie kierowców, łamiących przepisy na podstawie nagrań z przejazdów
– powiedział Mirosław Siemieniec.
Tylko w zeszłym roku PKP przekazało do policji 1 211 wniosków o ukaranie nierozważnych kierowców, do których dowód stanowiły nagrania z monitoringu. Przez pierwsze trzy miesiące bieżącego roku do organów ścigania trafiły już 254 nagrania zawierające przykłady łamania przepisów przez kierowców.
Fot. PKP PLK S.A.
Ponad 500 mln zysku Grupy PKP
Fotoradary mają zmniejszyć liczbę wypadków
Jest to stosunkowo niewielka liczba wniosków, szczególnie biorąc pod uwagę ilość wypadków i kolizji kolejowych. Od początku roku do końca czerwca doszło już do 102 takich zdarzeń, które zabrały życie 29 osobom, a 11 pozostawiło ciężko rannych.
Zdaniem PKP PLK najczęściej przyczynami wypadków są akty ignorowania przepisów przez kierowców, którzy pędzą nie wiadomo po co. Czas oczekiwania na rogatkach to maksymalnie kilka minut, które nie wpływają znacznie na czas całej trasy. Najczęściej wypadkiem kończy się właśnie omijanie rogatek i ignorowanie znaku stop.
Brawura za kierownicą nie popłaca w przypadku przejazdów kolejowych. Osoba prowadząca pociąg nie ma możliwości zatrzymania maszyny na czas, aby uniknąć zderzenia. W przypadku, gdy rogatki opadną w momencie, gdy znajdujemy się już na przejeździe, należy w nie wjechać. Pozwoli to na uniknięcie kolizji z pociągiem i uratowanie życia.
Kluczowa jest również szczególna ostrożność podczas zbliżania się do przejazdu. Fotoradary mają spowodować, że mniejsza ilość kierowców będzie podejmować tak nierozsądną decyzję, jeśli nie w obawie o własne życie, to chociaż w celu ratowania swojego portfela.
Fot. PKP PLK S.A.
Dodaj komentarz