Fotoradary na przejazdach PKP

Fotoradary na przejazdach PKP

author
Alicja Uzarowicz
29 lipca 2019

Zgodnie z najnowszymi informacjami przekazanymi przez PKP PLK, już wkrótce na przejazdach kolejowych pojawią się fotoradary. Przyczyną ich zainstalowania jest wyłapywanie bardzo nierozsądnych kierowców, którzy bezmyślnie przejeżdżają przez tory omijając opuszczone rogatki. Czy w efekcie faktycznie podniesie się poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych?

Z najnowszych danych przekazanych przez PKP PLK wynika, że już wkrótce na przejazdach kolejowych pojawią się fotoradary. Instalacja urządzeń ma na celu łapanie i nakładanie kar na kierowców, którzy omijają opuszczone rogatki. Inwestycja ma powstrzymać ich przed podobnymi wyskokami.

Nie zostało jeszcze dokładnie ustalone, przy których przejazdach pojawią się fotoradary. O planach spółki poinformował Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Pomysłodawcą inwestycji mającej zwiększyć bezpieczeństwo była Inspekcja Transportu Drogowego.

Co ciekawe, blisko 1 500 przejazdów jest już teraz przystosowana do łapania nierozważnych uczestników ruchu drogowego. Zamontowany jest przy nich bowiem monitoring. Zgodnie z danymi podanymi przez rzecznika, kamery służą jedynie do rejestrowania stanu technicznego i ewentualnych usterek urządzeń sterujących ruchem na przejazdach kolejowych.

fotoradary

Fot. PKP PLK S.A.

 

Jak złożyć reklamację w PKP Intercity

Już niedługo na przejazdach kolejowych staną fotoradary

Chociaż główną przyczyną zainstalowania kamer na przejazdach jest monitorowanie stanu technicznego urządzeń, to nierzadko na nagraniach udaje się zarejestrować bardzo niebezpieczne wyczyny kierowców, którzy postanawiają na przykład ominąć rogatki i zdążyć skorzystać z przejazdu przed pociągiem.

"

Podczas przeglądu nagrań selekcjonowane są również sytuacje skrajnego łamania przepisów ruchu drogowego. Obecnie PLK przekazują organom ścigania wnioski o ukaranie kierowców, łamiących przepisy na podstawie nagrań z przejazdów

– powiedział Mirosław Siemieniec.

Tylko w zeszłym roku PKP przekazało do policji 1 211 wniosków o ukaranie nierozważnych kierowców, do których dowód stanowiły nagrania z monitoringu. Przez pierwsze trzy miesiące bieżącego roku do organów ścigania trafiły już 254 nagrania zawierające przykłady łamania przepisów przez kierowców.

fotoradary

Fot. PKP PLK S.A.

 

Ponad 500 mln zysku Grupy PKP

Fotoradary mają zmniejszyć liczbę wypadków

Jest to stosunkowo niewielka liczba wniosków, szczególnie biorąc pod uwagę ilość wypadków i kolizji kolejowych. Od początku roku do końca czerwca doszło już do 102 takich zdarzeń, które zabrały życie 29 osobom, a 11 pozostawiło ciężko rannych.

Zdaniem PKP PLK najczęściej przyczynami wypadków są akty ignorowania przepisów przez kierowców, którzy pędzą nie wiadomo po co. Czas oczekiwania na rogatkach to maksymalnie kilka minut, które nie wpływają znacznie na czas całej trasy. Najczęściej wypadkiem kończy się właśnie omijanie rogatek i ignorowanie znaku stop.

Brawura za kierownicą nie popłaca w przypadku przejazdów kolejowych. Osoba prowadząca pociąg nie ma możliwości zatrzymania maszyny na czas, aby uniknąć zderzenia. W przypadku, gdy rogatki opadną w momencie, gdy znajdujemy się już na przejeździe, należy w nie wjechać.  Pozwoli to na uniknięcie kolizji z pociągiem i uratowanie życia.

Kluczowa jest również szczególna ostrożność podczas zbliżania się do przejazdu. Fotoradary mają spowodować, że mniejsza ilość kierowców będzie podejmować tak nierozsądną decyzję, jeśli nie w obawie o własne życie, to chociaż w celu ratowania swojego portfela.

fotoradary

Fot. PKP PLK S.A.

 

Mobilny punkt banku BNP Paribas w PKP Intercity

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt konsolidacyjny Świnoujście
Wpisy Inne
author
Dominika Sobieraj
03 maja 2017

Kredyt konsolidacyjny Świnoujście

Nowa odsłona aplikacji CitiMobile
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
20 marca 2019

Nowa odsłona aplikacji CitiMobile

PKO BP partnerem Biegu Powstania Warszawskiego
Aktualności
author
Patryk Byczek
20 lipca 2018

PKO BP partnerem Biegu Powstania Warszawskiego

Nest Bank Radom
Oddziały
author
Patryk Byczek
07 sierpnia 2018

Nest Bank Radom

PKO BP w Zwoleniu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
16 października 2019

PKO BP w Zwoleniu

Bank Spółdzielczy w Zambrowie sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
18 września 2019

Bank Spółdzielczy w Zambrowie sesje przychodzące i wychodzące

Porównaj