Franczyza – co to jest?

Franczyza – co to jest?

author
Halszka Gronek
01 marca 2019

Franczyza często bywa odbierana jako feudalizm XXI wieku. Wielu użytkowników rynku myli ją z drabinami finansowymi, a jeszcze większe grono zupełnie nie wie, na czym ona polega. Sprawdziliśmy więc, czym jest franczyza, kto ją stosuje i z jakimi korzyściami owy sposób prowadzenia biznesu się wiąże. 

Spis treści

1. Co to jest franczyza?
2. Strony umowy franczyzy.
3. Rodzaje franczyzy.
4. Przykłady franczyzy.
5. Wady i zalety franczyzy.
6. Polska Organizacja Franczyzodawców.
7. Podsumowanie.

Co to jest franczyza?

Według oficjalnej definicji franczyza (ang. franchise) to nic innego, jak system sprzedażowy oparty na ścisłej i ciągłej współpracy pomiędzy dwoma prawnie i finansowo odrębnymi podmiotami. Są nimi odpowiednio franczyzodawcą i jego franczyzobiorca. 

Mówiąc prościej, franczyza to sposób współpracy i wspólnego prowadzenia sprzedaży przez samodzielnego franczyzobiorcę, który działa pod szyldem nadrzędnego wobec siebie franczyzodawcy (i niejako także na rzecz tegoż franczyzodawcy). 

Często franczyza bywa błędnie odbierana jako feudalizm XXI wieku. Wielu użytkowników myli ją także z drabinami finansowymi nazwanymi MLM-ami (ang. multi-level marketing lub multi-level management). 

W rzeczywistości jednak franczyza nie ma wiele wspólnego z feudalnym wyzyskiem i korporacyjnymi jatkami. Bywa ona natomiast naprawdę korzystnym i rozsądnym rozwiązaniem biznesowym – zwłaszcza dla tych osób, które chcą zarabiać na własną rękę, lecz wciąż nie mają pomysłu na własny biznes. 

Warto jednak wiedzieć, iż działalność na licencji franczyzowej wiąże się nie tylko z korzyściami i profitami (dzięki renomie nadrzędnego franczyzodawcy). Tego. Typu biznes wyznacza także zakres obowiązków związanych z prowadzeniem danej działalności według zasad przyjętych przez podmiot udzielający licencji. 

Dlatego właśnie współpraca między franczyzobiorcą a franczyzodawcą zawiązuje się na podstawie umowy franczyzy, w której dokładnie zostają określone prawa i obowiązki stron. Co więcej, działalność franczyzowa wiąże się także z przekazaniem z rąk udzielającego licencji tak zwanego pakietu franczyzowego – poufnych informacji o tajnikach prowadzenia danego biznesu.

Ponadto franczyza zakłada także przepływ wiedzy merytorycznej (rzeczowej – tak zwane know-how) od franczyzodawcy do franczyzobiorcy. Poza tym nowy kontrahent biznesowy ma możliwość korzystania z nazwy swego franczyzodawcy, jego znaków towarowych i rozpoznawalnych produktów. 

Sprawdź, jak w szybki sposób założyć własną firmę. 

 

Strony umowy franczyzy

Umowa franczyzy zawierana jest pomiędzy pomiędzy dwoma stronami. Są to odpowiednio:

 1. Franczyzodawca – strona umowy udzielająca praw i nakładająca obowiązki typowe dla franczyzy; franczyzodawca udziela licencji na prowadzenie danego biznesu, upoważniając tym samym obiorcę do korzystania z pakietu franczyzowego.
 2. Franczyzobiorca – strona umowy uzyskująca prawa i przyjmująca obowiązki franczyzowe. Mowa o takich przywilejach i zobowiązaniach,  jak na przykład: korzystanie z loga franczyzodawcy, płacenie wydawcy licencji odpowiedniego wynagrodzenia czy udostępnianie miejsca prowadzenia działalności do kontroli.

Oprócz umowy franczyzy zawieranej przez strony transakcji wejście w stosunek franczyzowy wiąże się także z przekazaniem poufnego pakietu franczyzowego. Dokument ten przedstawia sposób prowadzenia danej działalności gospodarczej i informuje o koncepcji prowadzenia danego biznesu oraz o poszczególnych prawach, zobowiązaniach i obowiązkach.

 

Rodzaje franczyzy

Podział na poszczególne typy franczyzy można rozpatrywać wielorako – w zależności od cechy, jaką uznamy za znaczącą. Klasyfikacje te można przedstawić w sposób następujący:

Przykłady franczyzy

Najbardziej popularnym przedsiębiorstwem, jakie otwiera swe kolejne punkty na mocy franczyzy, jest oczywiście McDonald’s – niedościgniony lider branży fast-foodów. Nie zmienia to jednak faktu, iż w Polsce działa o wiele więcej franczyz, choć oczywiście wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy. 

Do najpopularniejszych franczyz działających funkcjonujących na rynku polskim zaliczyć można: 

 • sieci pizzerii Telepizza, Da Grasso i Gusto Dominium,
 • bary szybkiej obsługi Subway,
 • burgerownie Bobby Burger,
 • modne w ostatnim czasie restauracje wegańskie Krowarzywa,
 • restauracje z jedzeniem na wagę Olimp i Kuchnia Marche,
 • sklepy Żabka i Carrefour (choć w tym przypadku nie mamy do czynienia z tradycyjną franczyzą, ale z tak zwanym systemem ajencyjnym),
 • segment sklepów spożywczych Grupy Eurocash (w swym segmencie zawiera sklepy, takie jak abc, Delikatesy Centrum, Odido, Lewiatan, Euro Sklep oraz Groszek),
 • sieć samoobsługowych sklepów z artykułami budowlanymi PSB Mrówka,
 • sklepy szeroko rozumianej branży remontowej (Grupa VOX, Majster Plus, DDD, Brico Marche, Duka i Komfort),
 • popularne salony biżuterii W. Kruk,
 • modowe sklepy odzieżowe, tak jak na przykład Reserved, czy Top Secret, 
 • salony urody Dr Irena Eris i L’Oréal,
 • popularne szkoły językowe British School,
 • cieszący się uznaniem niemal w całej Polsce salon optyczny Vision Express.

Warto dodać, iż jeszcze w 2018 roku w Polsce działało ponad 1200 marek franczyzowych (dane za Polską Organizacją Franczyzodawców). Co więcej, liczba franczyzowych sklepów i punktów usługowych wyniosła aż 75 865. Zdaje się, iż coraz większy obszar polskiego rynku zdobywają młodzi przedsiębiorczy na licencji franczyzowej. Hipotezę tą potwierdził Michał Wiśniewski, dyrektor działu doradztwa w PROFIT system:

"

Choć mamy do czynienia z rynkiem pracownika, wiele osób wybiera karierę we własnej firmie. Na franczyzę decydują się również doświadczeni przedsiębiorcy, którzy chcą rozwinąć swoje biznesy. Jedni i drudzy wybierają franczyzę ze względu na bezpieczeństwo sprawdzonych rozwiązań, efekt skali i wsparcie organizatora systemu.

 

Wady i zalety franczyzy

Franczyza jako sposób na otworzenie działalności gospodarczej cechuje się zarówno zaletami, jak i wadami. Szczególnie zaleca się ją w przypadku jednostek posiadających kapitał na otworzenie biznesu, lecz nie mających pomysłu na działalność. Sprawdziliśmy pozostałe plusy i minusy franczyzy:

 

Polska Organizacja Franczyzodawców

Niewielu z nas wie, iż na polskim rynku biznesowym prężnie działa Polska Organizacja Franczyzodawców. Podmiot ten zrzesza wszystkich franczyzodawców działających na krajowym rynku – o ile zobowiązali się oni do przestrzegania Europejskiego Kodeksu Etyki Franczyzy. 

Członkowie Polskiej Organizacji Franczyzodawców uczestniczą w licznych szkoleniach i spotkaniach organizacji. Co więcej, podmioty o najdłuższym stażu udzielania licencji franczyzowych mogą uzyskać tak zwany Certyfikat Wiarygodności Polskiej Organizacji Franczyzodawców Członkiem Polskiej. O tę prestiżową odznakę jest z kim walczyć. Franczyza w Polsce staje się bowiem hitem. 

Jak wynika z oficjalnych danych POZ, jeszcze w 2018 roku w Polsce działało ponad 1200 marek franczyzowych. Co więcej, liczba franczyzowych sklepów i punktów usługowych wyniosła wówczas aż 75 865. Jest to zdecydowanie więcej niż rok wcześniej. Wszystko wskazuje na to, iż owa dodatnia tendencja będzie się póki co utrzymywać.

Zdaniem krajowych ekspertów przyszłość franczyzy na polskim rynku jawi się pozytywnie. Wpływ na to ma oczywiście kilka czynników. Najważniejszym z nich zdaje się być stan polskiej gospodarki – w końcu nie można zaprzeczyć, iż  wskaźniki makroekonomiczne Polski stale rosną. Po drugie, polski rynek nieubłaganie zmierza w stronę Zachodu, a polscy biznesmeni coraz większy nacisk kładą na rozwój konceptów usługowych. 

Podsumowanie


Źródła:
http://franczyza.org.pl
https://pl.wikipedia.org/wiki/Franczyza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Michał Kowalewski
Michał Kowalewski
2021-03-18 15:02:30

Super artykuł! Uważam, że franczyza to dobry pomysł na biznes, ale wiąże się z dużym ryzykiem i brakiem możliwości własnego rozwoju. Możemy co prawda fajnie zarabiać, ale nawet, gdy zobaczymy, że coś można w jakiś sposób ulepszyć, nie możemy tego na własną rękę wprowadzać. Sam przez to przechodziłem i zanim dostałem odpowiedź, że rzeczywiście dobry pomysł i może spróbują wdrożyć mój pomysł, minęło 3 miesiące. Tutaj https://cvwork.pl/franczyza-co-to/ można też nieco więcej doczytać na ten temat.

oburzajace
oburzajace
2019-03-08 13:15:48

szczerze mowiac dla mnie franczyza to rozboj w bialy dzien, na czele macdonaldsa siedzi jakis pajac i zbiera kokosy za ciezka prace innych osob... powinni zakazac tego typu praktyk i niech kazdy sie wezmie do roboty

Podobne artykuły

Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii
Bez kategorii
autor wpisu
Natalia Narloch
10 stycznia 2019

Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii

Profi Credit w Elblągu
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
07 czerwca 2019

Profi Credit w Elblągu

Kolejny Bank z gwarancjami de minimis
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
18 listopada 2013

Kolejny Bank z gwarancjami de minimis

PKO BP w Czerwionce-Leszczynach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
15 sierpnia 2019

PKO BP w Czerwionce-Leszczynach

Kredyt gotówkowy Kędzierzyn-Koźle
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
20 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Kędzierzyn-Koźle

Prosta spółka akcyjna – najważniejsze informacje
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
21 maja 2018

Prosta spółka akcyjna – najważniejsze informacje

Porównaj