Google Cloud i OChK połączą siły w celu cyfryzacji polskiej gospodarki

Google Cloud i OChK połączą siły w celu cyfryzacji polskiej gospodarki

author
04 października 2019

W swoim najnowszym komunikacie PKO Bank Polski poinformował o strategicznym partnerstwie, jakie w ostatnim czasie zawiązał Google Cloud z Operatorem Chmury Krajowej. Celem współpracy jest szeroko rozumiana cyfryzacja polskiej gospodarki. OChK w rezultacie włączy do swojego portfolio usługi z zakresu chmury obliczeniowej, której twórcą jest właśnie Google.

Jak czytamy w najnowszym komunikacie PKO BP, w ostatnim czasie doszło do zawarcia pewnego strategicznego porozumienia. Google Cloud i Operator Chmury Krajowej (OChK) połączyli siły w celu cyfryzacji polskiej gospodarki. Jakie są szczegóły tej niezwykle innowacyjnej współpracy?

W ramach porozumienia OChK włączy do swojej oferty usługi chmury obliczeniowej, które opracowała spółka Google. Natomiast jako cel współpracy w komunikacie wskazano „stworzenie warunków do istotnego zwiększenia wykorzystania technologii chmurowych przez polskie przedsiębiorstwa i przyspieszenie cyfryzacji polskiej gospodarki”.

Wraz z zawarciem porozumienia dojdzie do otwarcia tak zwanego regionu Google Cloud. Stanowić ono będzie warszawskie centrum infrastruktury i oprogramowania, którego przeznaczeniem będzie użytek podmiotów korzystających z usług chmury Google. Jednocześnie będzie to pierwsza instalacja globalnej chmury tego rodzaju w Europie Środkowej.

Google Cloud i OChK zawarły porozumienie

Strategiczna współpraca zawarta 27 września bieżącego roku ma pomóc polskim przedsiębiorcom we wdrażaniu i użytkowaniu technologii chmury obliczeniowej. Poza niebagatelnymi korzyściami po obu stronach porozumienia, na znaczeniu zyska również sama Polska, która stanie się środkowoeuropejskim ośrodkiem tejże technologii.

Dlaczego o tym porozumieniu informuje PKO Bank Polski? Zarówno ten bank jak i Polski Fundusz Rozwoju stanowią udziałowców Operatora Chmury Krajowej. Z tego też względu wzrost rentowności OChK odbije się pozytywnie na wynikach finansowych samego PKO Banku Polskiego.

"

Partnerstwo OChK i Google to kolejny ważny krok na drodze, którą wytyczyliśmy niespełna rok temu, ogłaszając powołanie Operatora Chmury Krajowej. Cel pozostaje bez zmian – cyfryzacja polskiej gospodarki i zdynamizowanie jej wzrostu. Teraz polskie firmy zyskają dodatkowe, wyrafinowane narzędzia do jego realizacji

– powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP, cytowany w komunikacie.

W dalszej części swojej wypowiedzi prezes Banku podkreślił, że skorzystanie z technologii udostępnionej w ramach zawartego porozumienia pozwoli polskim firmom zyskać na znaczeniu na arenie światowej. Na tym zaś zależy zarówno OChK, PKO Bankowi Polskiemu, Polskiemu Funduszowi Rozwoju, jak również całej polskiej gospodarce.

Produkty Google Cloud w ofercie Operatora Chmury Krajowej

W ramach porozumienia, OChK będzie miał możliwość udostępnienia produktów, które powstały jako efekt pracy czołowych ekspertów IT zatrudnionych w Google Cloud. Mowa tutaj o takich usługach jak Compute Enigne, Google Kubernetes Engine, BigQuery, App Engine, Cloud Spanner, jak równieżCloud Bigtable.

"

Zawarcie strategicznego partnerstwa z Operatorem Chmury Krajowej i otwarcie nowego regionu Google Cloud w Warszawie to kolejne działania jakie podejmujemy by realizować nasze zobowiązanie do wspierania polskiej gospodarki cyfrowej i rozwoju polskich firm na skalę międzynarodową

– powiedział Thomas Kurian, prezes Google Cloud.

W jaki sposób przedsiębiorcy będą mogli rozpocząć korzystanie z narzędzi zapewniających moc obliczeniową i możliwość przechowywania danych? Konieczne będzie w tym przypadku zawarcie umowy z Operatorem Chmury Krajowej. W ramach współpracy przewidziano również dla właścicieli firm różne projekty i szkolenia, które pozwolą na zrozumienie realiów chmury obliczeniowej.


Źródło:
https://media.pkobp.pl/komunikaty-prasowe/informacje-o-banku/strategiczne-partnerstwo-operatora-chmury-krajowej-i-google-dla-cyfryzacji-polskiej-gospodarki/

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Poznajemy naszą historię kredytową
Porady BIK
author
22 lutego 2013

Poznajemy naszą historię kredytową

SKOK Chmielewskiego Łuków
Oddziały
author
24 kwietnia 2021

SKOK Chmielewskiego Łuków

Zysk PKO Banku Hipotecznego
Wpisy
author
29 sierpnia 2018

Zysk PKO Banku Hipotecznego

IKEA Gdańsk – kontakt, godziny otwarcia
Ekonomia
author
25 stycznia 2022

IKEA Gdańsk – kontakt, godziny otwarcia

Światowy Dzień Ubogich 2018
Blog
author
14 listopada 2018

Światowy Dzień Ubogich 2018