Idea Bank i Getin Bank ostrzegają przed vishingiem

Idea Bank i Getin Bank ostrzegają przed vishingiem

author
Alicja Uzarowicz
30 sierpnia 2019

W swoich komunikatach Getin Bank oraz Idea Bank postanowiły przestrzec swoich klientów przed nową metodą oszustw internetowych, zwaną vishingiem. Przestępcy podszywają się pod pracowników banków po to, by otrzymać dane z SMS-a niezbędne do potwierdzenia przelewu. Warto bardzo uważnie czytać otrzymywane z banku wiadomości.

W swoich najnowszych komunikatach zarówno Idea Bank, jak również Getin Bank starają się podnieść świadomość swoich klientów o niebezpieczeństwie, jakie czyha na nich ze strony cyberprzestępców. Nowa metoda przestępczości internetowej mająca na celu kradzież danych autoryzacyjnych do przelewów została nazwana vishingiem.

Aby jednak rozpocząć informowanie klientów o tym, jak bronić się przed tym rodzajem przestępczej aktywności konieczne jest wyjaśnienie, czym jest vishing. Nazwa powstała ze złączenia dwóch angielskich słów: „głos” (ang. voice) oraz „łowienie” (ang. „fishing”).

Celem takiego ataku są najczęściej klienci banków, a właściwie wrażliwe dane osobowe oraz weryfikacyjne, jak na przykład kody SMS. Oszust bowiem dzwoni do swojej ofiary podając się za pracownika banku i prosi o przedstawienie danych do logowania i/lub podanie kodu zatwierdzającego przelew z kodu SMS.

Jak bronić się przed oszustami?

Zarówno Getin Bank, jak i Idea Bank naturalnie poleciły klientom najlepszy sposób postepowania w sytuacji, gdy zadzwoni do nas numer podający się za infolinię. Każda wiadomość weryfikacyjna SMS zawiera nazwę i wielkość operacji bankowej, którą zatwierdza wskazany kod.

W przypadku, gdy klient otrzyma podejrzanego SMSa dotyczącego transakcji, której nie zlecił, albo w przypadku kontaktu ze strony „pracownika banku” proszącego o podanie wrażliwych danych należy jak najszybciej zakończyć rozmowę i skontaktować się niezwłocznie ze swoim bankiem.

W przypadku Getin Noble Banku zalecane jest ponadto korzystanie z potwierdzania realizacji transakcji za pomocą aplikacji mobilnej zamiast kodów SMS. Zgodnie z komunikatem jest to znacznie czytelniejsza i bezpieczniejsza opcja weryfikacji niż kody SMS. Pozwoli również uniknąć oszukania vishingiem.

"

Autoryzacja mobilna wymaga jedynie zalogowania do aplikacji bez konieczności podawania dodatkowych haseł lub SMS-ów. Dzięki temu przestępcom jest znacznie trudniej przekonać klienta do potwierdzenia przelewu, którego nie zlecał

– czytamy w komunikacie.

6 sposobów na uniknięcie ataku hakerów

Idea Bank postanowił w swoim komunikacie pójść o krok dalej. Zaprezentował bowiem listę sześciu punktów, których zastosowanie znacznie zmniejsza ryzyko padnięcia ofiarą ataku cyberprzestępców. W jaki sposób korzystać z usług elektronicznych banku, aby nie paść ofiarą oszustwa?

Aby ochronić siebie i swoje urządzenie przed vishingiem i innymi rodzajami przestępstw nie należy po pierwsze podawać nikomu żadnych haseł, kodów jednorazowych i innych danych niezbędnych do zatwierdzenia transakcji w bankowości.

Drugą rzeczą, o której powinni pamiętać klienci wszystkich banków, nie tylko banków Idea i Getin, jest niepodawanie innym osobom żadnych loginów, haseł do bankowości ani haseł jednorazowych niezbędnych do zalogowania do systemu e-bankowości. Co więcej, banki w rozmowie telefonicznej nie proszą nigdy o podanie całego hasła, a ewentualnie tylko wskazanych znaków.

Uwaga na podejrzane załączniki

Czwartą sugestią, jaką przytoczył Idea Bank w swoim komunikacie w celu zwiększenia świadomości klientów, jest wstrzymywanie się od otwierania podejrzanie wyglądających załączników. Nie należy tego robić nawet w przypadku, gdy wiadomość e-mail rzekomo „z urzędu” albo „od banku” zawiera takie polecenie.

Takie postępowanie pozwoli na ochronę komputera i kradzieżą zapisanych w jego pamięci informacji. Brak ostrożności może skutkować utratą danych i ich wykorzystaniem do kradzieży pieniędzy z konta lub zaciąganiem na nasze dane osobowe pożyczek.

Jeżeli jednak przez nieuwagę załącznik zostanie otwarty, punkt piąty przypomina, że nie wolno takiego błędu zbagatelizować. Należy jak najszybciej przekazać urządzenie osobom zajmującym się lokalizowaniem i usuwaniem szkodliwego oprogramowania.

To jednak nie wszystko – należy bowiem jak najszybciej zmienić hasło do swojej bankowości z poziomu innego urządzenia niż zainfekowane. Idea Bank na samym końcu polecił swoim klientom skorzystanie z systemu IBM Trusteer, który klienci Banku mogą zdobyć na stronie logowania do Idea Cloud.


Źródła:
https://www.ideabank.pl/ostrzezenie-przed-nowym-rodzajem-cyberatakow-na-klientow
https://www.getinbank.pl/klienci-indywidualni/aktualnosci/uwaga-na-telefony-od-osob-podszywajacych-sie-pod-pracownikow-bankow.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Co trzeci Polak bez oszczędności
Blog
author
Aneta Jankowska
04 listopada 2017

Co trzeci Polak bez oszczędności

Pożyczki pozabankowe bez BIK
Pożyczki
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
24 maja 2017

Pożyczki pozabankowe bez BIK

Przerwa w dostępie do Alior Banku
Wpisy
author
Aneta Jankowska
21 marca 2017

Przerwa w dostępie do Alior Banku

Raty annuitetowe – na czym polegają?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
24 marca 2019

Raty annuitetowe – na czym polegają?

Komornik nie zajmie już świadczenia Rodzina 500+
Porady
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
19 sierpnia 2016

Komornik nie zajmie już świadczenia Rodzina 500+

Reprezentacja BNP Paribas na AGRO SHOW
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
19 września 2019

Reprezentacja BNP Paribas na AGRO SHOW

Porównaj