Ile kosztowały wybory samorządowe?

Ile kosztowały wybory samorządowe?

autor wpisu
Natalia Narloch
25 października 2018
Tegoroczne wybory samorządowe nie pozostawiają złudzeń  - wiadome jest zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości. Bez względu jednak na rywalizujące partie i ostateczny wynik, przygotowanie kampanii jest niezwykle kosztowne. Koszty, które wszyscy ponieśliśmy w tym roku były rekordowo wysokie.

Rekordowo wysokie koszty kampanii

Wybory samorządowe w tym roku cieszyły się wysoką frekwencją. Około 51,3% Polaków postanowiło zagłosować. Jest to najwyższy wynik w historii.

Niestety, każda kampania wiąże się też z ogromnymi kosztami. Tegoroczne zmagania polityczne wyniosły nas – podatników – ok 455 milionów złotych, podaje Krajowe Biuro Wyborcze. Biorąc pod uwagę poprzednie wybory samorządowe, których przygotowanie wymagało poświęcenia 240 milionów złotych, jest to wyjątkowo kosztowna kampania.

Ile wynosi wynagrodzenie samorządowca?

Co więcej, mówi się, że prawdziwe wydatki dopiero przed nami.  Wynagrodzenie radnych wiąże się z wypłacaniem diety, z której samorządowcy często korzystają.

W mniejszych miejscowościach (liczących poniżej 20 tysięcy mieszkańców) dieta samorządowca waha się w granicach 1350 zł-2000 zł. Na wyższe wynagrodzenie mogą zaś liczyć radni większych miast i sejmików wojewódzkich. Otrzymują oni prawie 2700 złotych. Najlepiej opłacani są prezydenci miast, wójtowie oraz burmistrzowie. W zależności od wielkości miejscowości, miesięczne wynagrodzenie rozpoczyna się od 12 500 złotych.

Podsumowując, utrzymanie samorządowców kosztować nas będzie ponad 125 milionów złotych miesięcznie. Niemal 47 tysięcy radnych i prawie 2,5 tysiąca prezydentów, burmistrzów oraz wójtów wymaga corocznie 1,5 miliarda złotych.

Prawdziwa inwestycja

Nic dziwnego, że pod koniec kampanii wyborcy są już zmęczeni wszechotaczającymi wizerunkami kandydatów na radnych, wójtów i prezydentów.  Większość komitetów inwestuje miliony złotych na swoją promocję na plakatach i w spotach telewizyjnych.

Jak się okazuję, najdroższą kampanię przygotował PiS.  Z danych cennikowych Nielsen Audience Measurement wynika, że Komitet Wyborczy PiS przeznaczył na spoty w telewizji 2,55 mln zł. Można było je obejrzeć m.in. w TVP 1, TVP Info oraz Polsacie.

Kolejno, Komitet Wyborczy Wolność w Samorządzie przeznaczył na cel kampanii 726,4 tysiąca złotych. Był to głównie koszt spotów telewizyjnych w Polsacie oraz Polsacie News. Za swoje reklamy w TVN oraz Polsacie, KW Koalicji Obywatelskiej zapłacił 331,1 tysiąca złotych.

 Pozostałe Komitety Wyborcze przeznaczyły na ten cel poniżej 200 tysięcy zł:
• KW Jacek Wojciechowicz Akcja Warszawa – 201,3 tys. zł (TVN 24),
• KW PSL – 115 tys. zł (TVP 1, TVP Info, TVN 24),
• KW Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska – 22,7 tys. zł (TVN 24),
• KW Wolni i Solidarni – 3,3 tys. zł (TVS).
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczki bez BIK Świecie
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
16 grudnia 2021

Pożyczki bez BIK Świecie

Netflix – kontakt, infolinia
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
27 lutego 2020

Netflix – kontakt, infolinia

Bankowcy dla edukacji
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
28 stycznia 2019

Bankowcy dla edukacji

Kredyt hipoteczny Strzelin
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
19 lutego 2022

Kredyt hipoteczny Strzelin

Inspektorat ZUS w Grodzisku Wielkopolskim
Oddziały
author
Patryk Byczek
20 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Grodzisku Wielkopolskim

Credit Agricole w Lęborku
Oddziały
author
Patryk Byczek
17 lipca 2019

Credit Agricole w Lęborku

Porównaj