Ile kosztuje szafa na wymiar?

Ile kosztuje szafa na wymiar?

author
Sandra Tessmer
23 czerwca 2019

Szafa na wymiar to wyjątkowo komfortowa opcja, szczególnie dla osób, które dopiero meblują nowe mieszkanie czy dom. Ile jednak kosztuje zamówienie szafy na wymiar? Sprawdziliśmy aktualne ceny.

Nie da się wycenić metra szafy, bo jest to pytanie zbyt ogólne. Wszystko zależy od naszych potrzeb, oczekiwań oraz skomplikowania zabudowy. Profesjonalna firma, zajmująca się montowaniem szaf na wymiar, wykona taką wycenę przed montażem, więc dowiemy się, na jaką kwotę możemy się nastawić.

Cena metra szafy – ile wynosi?

Cena metra szafy może mieć bardzo dużą rozpiętość. Szafa o tych samych wymiarach, oraz o tej samej funkcjonalności, ale różnie skonfigurowana w kwestii elementów i z różnych materiałów może kosztować od 1500 zł do nawet 5 000 złotych lub więcej.

Wszystko zależy jakie materiały wybierzemy, jakie mamy preferencje dotyczące przechowywania rzeczy, oraz jakie elementy w kwestiach funkcjonalności, a jakie są mniej potrzebne i będziemy mogli z nich zrezygnować. Szafa to zbiór elementów, z który każdy jest wyceniony i każdy ma wpływ na wartość końcową.

Zaprojektowana przez firma szafa powinna być dobrana do klienta, indywidualnie do jego potrzeb i oczekiwań. Dobrze wykonana praca powinna być produktem w pełni funkcjonalnym i jednocześnie dopasowanym do możliwości finansowych każdego użytkownika.

Przed montażem to klient powinien w dużej mierze decydować, jak skonfigurować mebel, aby pasował pod każdym względem do jego wymagań i kwoty, jaką chce przeznaczyć na szafę. Kiedy więc pada pytanie, ile kosztuje metr bieżący szafy, to odpowiedź nie może być jednoznaczna, bo w dużej mierze zależy od samego klienta.

Ile kosztuje metr każdej z tych szaf? O tym decyduje klient, wybierając swoją wersję. Najtańsza jest opcja podstawowa, w której największy nacisk kładzie się na oszczędność. Oferta komfortowa jest znacznie droższa, jestem nastawiona na wygląd oraz jakość materiałów. Wersja premium to szafy, których ceny przekraczają 5000 zł. Są one najbardziej wyszukane, wykonane z najlepszych jakościowo materiałów oraz zapewniają największy komfort.

Co ma znaczenie przy wycenie szafy na wymiar?

Wymiar to nie wszystko. W szafach każdy detal ma znaczenie, więc dobrze wiedzieć, z czego zbudowana jest szafa. Cena szafy na zamówienie zawiera w sobie kumulację takich składników jak:

Na tym przykładzie widać, jak bardzo może się różnić każdy fragment wnętrza szafy. Na ostateczną wycenę składa się bardzo dużo elementów składowych. 

Wymiar zabudowy

Wymiar szafy oczywiście ma wpływ na jej cenę końcową. Każdy centymetr mebla to dodatkowy koszt.  Inaczej zatem  będzie kosztowała duża zabudowa na kilka metrów, a inaczej nieduża szafa wnękowa w przedpokoju. Istotna jest również głębokość mebla, bo pociąga za sobą zmianę w kosztach pozostałych elementów. Dotyczy to głównie elementów wnętrza, jak ścianki dzielące czy półki, które w głębokich szafach muszą być odpowiednio powiększone.

Elementy zewnętrzne

Szafa to nie tylko skrzynka o konkretnych gabarytach. Ważna jest  również architektura otoczenia, w którym będzie stała. Należy określić, czy mebel potrzebuje pełnego korpusu, czyli podłogi, sufitu, ścianek bocznych i pleców. W przypadku szafy na wymiar każdy z tych elementów ma bardzo duży wpływ na cenę końcową mebla. Już na tym etapie, kiedy wykonujemy wycenę widać, że cena za metr szafy, w dużej mierze zależy od jej konstrukcji i konieczności zastosowania elementów zewnętrznych. Szafa wnękowa o tych samych wymiarach będzie kosztowała zupełnie inaczej niż jej odpowiedniczka o pełnym korpusie.

Rodzaj i ilość elementów wnętrza

Wielkość szafy ma najczęściej wpływ na ilość elementów wnętrza jak półki, szuflady, akcesoria i ścianki działowe.  Jednak rodzaj elementów i materiał, z jakiego będą wykonane, może być różny.  W zależności od tego, co wybierzemy, tak ukształtuje się cena szafy. Jeśli zdecydujemy się wykonać wnętrze w zabudowie, jak Orto czy system rurowy, cena szafy będzie inna, niż w przypadku elementów z płyty.

Kolor płyty też odgrywa rolę w koszcie szafy, bo materiał ten, w zależności od dekoru czy producenta, ma różną cenę. Rodzaj materiału na froncie szuflad także spowoduje zmianę ceny końcowej mebla.

Wybór drzwi i ich ilość

W wycenie szafy niezwykle istotny jest dobór drzwi, ich ilość, sposób otwierania i rodzaj systemów. Ilość drzwi ma bardzo duże znaczenie w finalnej wycenie. Większa ilość skrzydeł drzwi to wyższa cena z uwagi na większą ilość wykorzystanych elementów systemu jezdnego i profili. Cena każdego systemu również jest inna, zależna od jego cech, kształtu profilu, charakterystyki czy asortymentu kolorystycznego.

Dodatkowymi elementami w drzwiach, które podnoszą komfort użytkowania mebla są domykacze, paski buforowe i paski przeciw kurzowe. Pierwsze zajmują się cichym domykaniem drzwi szafy, drugie i trzecie zabezpieczają drzwi przed uderzeniami o ściankę boczną i chronią wnętrze przed niechcianym kurzem.

Rodzaj okuć, które wpływają na komfort użytkowania mebla

Funkcjonalność szafy to również rodzaj okuć, czyli zawiasów i prowadnic w elementach wysuwnych jak szuflady, kosze czy wieszaki. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych rozwiązań i chociaż ich główna funkcja jest taka sama –  otwieranie i zamykanie – to komfort użytkowania i cena mogą się znacznie od siebie różnić.

Ich obecność w meblu i ilość, ma bardzo duży wpływ na cenę, kiedy liczymy, ile kosztuje metr szafy na wymiar. Ekonomicznym rozwiązaniem są klasyczne prowadnice, które zapewniają niepełny wysuw szuflady i tym samym ograniczony dostęp do jej zwartości. Jeśli jednak na pierwszym miejscu stawiamy większą wygodę i cenimy sobie spokój, lepiej wybrać prowadnice z pełnym wysuwem i cichym domykiem. Zapewni nam ona pełny wgląd i dostęp do szuflady oraz ciszę podczas jej używania.  W jednym metrze szafy takich elementów na prowadnicach może być nawet kilka.

Rodzaj wybranego materiału

Materiał, czyli to z czego wykonana jest szafa, ma ogromny wpływ na to, ile kosztuje nie tylko metr szafy, ale ogólnie cały mebel.  Koszt finalny zależy w dużej mierze od rodzaju materiału, jaki wybierzemy, bo każdy z nich ma inną cenę.  Płyta laminowana jest z zasady tańsza niż szkło, akryl czy fornir, ale jednocześnie sama płyta w zależności od dekoru może mieć inną cenę. Co za tym idzie – często jeśli chcemy zmienić dekor szafy, zmieniamy również jej ostateczną cenę.

Szklane drzwi w szafie i oświetlenie mają wpływ na jej cenę, ale też dodają jej elegancji i funkcjonalności.

Najlepiej widać to podczas kalkulacji drzwi szafy: inną cenę  to, na czym tak naprawdę zależy nam w momencie kupowania szafy. Tylko na funkcji otwierania i zamykania, czyli roli frontu jako drzwi szafy, czy też na jego stronie wizualnej i designerskim wypełnieniu?

Rodzaj użytego w drzwiach materiału ma bardzo duże znaczenie, kiedy decydujemy o przeznaczeniu oraz lokalizacji szafy w swoim domu. Inaczej z pewnością od strony wizualnej i zastosowanych materiałów, będzie wyglądała szafa do przedpokoju, a inaczej do salonu.  Istnieje więc opcja, aby wybrać ekonomiczne rozwiązanie z płyty lub zdecydowanie bardziej reprezentacyjne i oryginalne z droższych materiałów, pasujące do stylu wnętrza, w którym stoi mebel. A to ma wpływ na cenę mebla.

Przeznaczenie szafy i dobór gotowych akcesoriów w dużej mierze decydują, ile kosztuje metr szafy

Wygląd wnętrza i dobór akcesoriów zależy od tego, gdzie będzie stała szafa i jakie będzie jej przeznaczenie. Szafa, która będzie stała w przedpokoju, na rzeczy wierzchnie z pewnością będzie wyposażona inaczej niżą szafa do sypialni.

Konfiguracja wnętrza to konkretna informacja, zależna od preferencji użytkownika w zakresie przechowywania i rodzaju posiadanych rzeczy. Niektórzy, w zależności od rodzaju wykonywanej pracy lub po prostu przyzwyczajeń, zdecydowanie wolą wieszać rzeczy. Wykorzystują specjalnie zamówione akcesoria, aby ubrania szybko były pod ręką i gotowe do wyjścia.

Inni wybierają układanie rzeczy na półkach według wybranego przez siebie klucza. Te preferencje i ilość posiadanej odzieży w dużej mierze decydują o elementach składowych wnętrza szafy. Już na tym etapie widać, że odpowiedź na pytanie ile kosztuje metr szafy, może być różna. Inaczej bowiem kształtuje się cena metra mebla wyposażonego w same półki, a inaczej metra szafy z dedykowanymi akcesoriami czy oświetleniem. Poza tym same akcesoria też mogą mieć różną cenę, która ma wpływ na koszt mebla.

Inne bardzo praktyczne akcesoria to np. półka na biżuterię, wieszak na spodnie, płócienny kosz, do którego można wrzucić ubrania przeznaczone do prasowania, czy chowane lustro, jeśli nie chcemy umieszczać go na drzwiach garderoby. Praktyczne może okazać się wewnętrzne oświetlenie. W zabudowanej szafie można wygospodarować też miejsce na odkurzacz, deskę do prasowania, żelazko czy powieszenie składanych krzeseł dla gości.

Elementów w szafie z drzwiami przesuwnymi jest bardzo wiele i każdy z nich może znaleźć się w jednym metrze szafy. Cena ostateczna szafy zależy od tego, na ile dodatkowych funkcji się zdecydujemy. Więcej wyniesie nas szafa z oświetleniem i spersonalizowanymi wieszakami, a mniej z wmontowanymi półkami.

Szafa robiona samodzielnie – cena

Jeśli zależy nam na zmniejszeniu kosztów, możemy pokusić się o samodzielne zabudowanie garderoby. Będzie to bardzo czasochłonne, jednak może dać nam możliwość zaoszczędzenia. Wystarczy zdecydować się na konstrukcję szkieletową, której obudową będą po prostu ściany pomieszczania, a dnem – podłoga. Samodzielny montaż obniża cenę całości i pozwala na dużą swobodę w zaprojektowaniu wnętrza.

Niezbędnym minimum do takiej garderoby będzie dobrze wyposażony zestaw nadrzędzi oraz zakup ścianek i półek z płyty meblowej, metalowych słupów oraz rurek, przykręcanych lub montowanych do podłogi, sufitu i ścian. Jeśli nasza garderoba jest oddzielnym pomieszczeniem z własnymi drzwiami, do takiej konstrukcji w wersji najbardziej ekonomicznej wystarczy dokupić kilka pudełek i organizerów do przechowywania.

Wtedy całościowy koszt może zamknąć się w zaledwie kilkuset złotych – oczywiście przy własnym nakładzie czasu i pracy poświęconej na wybudowanie takiej konstrukcji.

Innym sposobem na oszczędność – tym razem czasu i energii potrzebnej do stworzenia własnego projektu – jest kupno gotowej szafy z wyposażeniem, na tyle dużej, żeby mogła pełnić rolę domowej garderoby.

Szafa na wymiar- korzyści

Szafa na wymiar to mebel na indywidualne zamówienie, dopasowany nie tylko do architektury wnętrza, ale przede wszystkim zaspokajający konkretne potrzeby jej użytkownika. To od jego oczekiwań i wymagań zależy, jak szafa będzie wyglądała i co będzie w niej przechowywane. Każdy metr dobrze zorganizowanej i zaplanowanej szafy to:

Metr szafy nie jest więc tylko zbiorem desek i elementów, które można skalkulować i wycenić w każdym markecie budowlanym. Szafy na wymiar to meble bardzo osobiste i indywidualne, które spełniają marzenia domowników o przejrzystym i klarownym wnętrzu, nowoczesnym wyglądzie i bardzo wysokim komforcie użytkowania.

Każda szafa jest inna, bo każdy właściciel ma inne potrzeby i gusta. Każda ma inny styl, kolor, funkcjonalności i charakter. Ile więc kosztuje metr kwadratowy szafy? To zależy. Szafa na wymiar nie ma być tylko meblem, chodzi o potrzeby, które ten metr zaspokoi i wygodę, którą da swojemu właścicielowi.  Może zamiast pytania: ile kosztuje metr szafy, warto zadać sobie pytanie: co powinna mieć moja szafa, aby zapewnić mi największą wygodę?

Ile kosztuje metr szafy – wnioski

Jak widać bardzo dobrze, rzetelna odpowiedz na pytanie o cenę metra szafy, jedynie na podstawie szacunkowych wymiarów, nie jest możliwa. Firma montażowa musi dokładnie poznać oczekiwania i wizje klienta, zanim poda mu wstępną wycenę produktu.

Oczywiście, można orientacyjnie wycenić sobie metr mebla na podstawie informacji w folderach sklepów meblowych.Warto się jednak zastanowić, czy szafa znaleziona w sklepowym katalogu w stu procentach spełni nasze oczekiwania wobec produktu. Pytając, ile kosztuje metr szafy w różnych punktach i u różnych sprzedawców, warto zastanowić się, czy pytamy o taki sam metr szafy, i czy pytasz o metr szafy, jakiej potrzebujemy. To jest bardzo ogólne zapytanie, które nie da precyzyjnej odpowiedzi. Szafa na wymiar jest dopasowana do klienta, szafa wyliczana na metry jest dopasowana do każdego – to wypadkowa wielu różnych wycen, dla różnych klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

KredytOK w Katowicach
Oddziały
autor wpisu
Marta-Bogacka-Nowak
28 stycznia 2017

KredytOK w Katowicach

Bank Pekao w Sędziszowie Małopolskim
Oddziały
author
Patryk Byczek
07 lipca 2019

Bank Pekao w Sędziszowie Małopolskim

Najlepsze produkty finansowe – kwiecień 2016
Wpisy
autor wpisu
Sienkiewicz
01 kwietnia 2016

Najlepsze produkty finansowe – kwiecień 2016

Credit Agricole w Wołowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
20 lipca 2019

Credit Agricole w Wołowie

Ile w tym roku zapłacimy za choinkę ?
Blog
author
Aneta Jankowska
11 grudnia 2017

Ile w tym roku zapłacimy za choinkę ?

Tańsze paliwo na stacjach Orlen dla inwestorów
Aktualności
author
Dominika Sobieraj
03 marca 2020

Tańsze paliwo na stacjach Orlen dla inwestorów

Porównaj