Koronawirus – na jak długo Polacy mają oszczędności?

Koronawirus – na jak długo Polacy mają oszczędności?

author
Halszka Gronek
12 kwietnia 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Tylko dwie trzecie Polaków deklaruje, iż posiada oszczędności pozwalające zabezpieczyć konieczne potrzeby w przypadku ewentualnej utraty pracy. Niestety czas budowania oszczędności minął – dziś wchodzimy w okres ich wydawania. Epidemia koronawirusa rzuca cień na stabilność finansową wielu gospodarstw domowych w Polsce. 

Koronawirus zbiera coraz poważniejsze żniwa na polskiej ziemi. Liczby zarażonych są już liczone w tysiącach, a każdego dnia liczba pozytywnych wyników wzrasta o kilkaset. Polacy mają sporo powodów do obaw: martwią się o swoje zdrowie i życie, o należytą edukację ich dzieci, o trudny dostęp do wielu produktów i usług, o niemożność zrealizowania wielu życiowych planów, a przede wszystkim – o stabilność finansową gospodarstwa finansowego. Niestety coraz więcej z nas traci pracę lub jest zmuszona skorzystać z świadczenia postojowego z powodu kryzysu gospodarczego. 

Czy Polacy są przygotowani na nadejście najgorszego? Jak wielu z nas udało się zabezpieczyć przed ewentualnym bezrobociem i brakiem źródła utrzymania? W badaniu przeprowadzonym przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów okazało się, że zaledwie dwie trzecie z nas (62%) pod koniec marca 2020 roku miało oszczędności, które umożliwiłyby im funkcjonowanie po utracie pracy spowodowanej epidemią koronawirusa. Pozostali będą musieli liczyć na pomoc ze strony państwa – przykładowo z zasiłku dla bezrobotnych.

Jakie oszczędności mają Polacy? 

Na pytanie postawione w tytule sekcji nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie. Okazuje się bowiem, że oszczędności na przeżycie w przypadku utraty pracy posiada zaledwie 62% z nas. Pozostali nie dysponują jakimikolwiek środkami, które pozwoliłyby im przeczekać chociaż miesiąc na bezrobociu. Dokładnie 39% respondentów z badania przeprowadzonego dla Krajowego Rejestru Dłużników zadeklarowało, że ma oszczędności na przeżycie około 3 miesięcy. Mniej, bo zaledwie 1/5, badanych odparło, że w przypadku utraty pracy da radę przetrwać najwyżej pół roku.

Eksperci z Krajowego Rejestru Długów zauważają, że „poduszka finansowa” Polaków bardziej przypomina „małego jaśka”. Mało kto z nas jest przygotowany na najgorsze. W większości przypadków Polacy, którzy utracili pracę, będą musieli udać się po pomoc do instytucji państwowych świadczących wsparcie socjalne i społeczne. 

Badanie przeprowadzone na zlecenie Krajowego Rejestru Długów ukazało, że wielkość poduszki finansowej Polaków różni się przede wszystkim w zależności od płci i wieku, choć także – co ciekawe – od formy zatrudnienia. Osoby prowadzące działalność gospodarczą są w najgorszej pozycji, bo nie tylko nie mają dochodów, lecz także ponoszą ogromne koszty utrzymania firmy i pracowników. Warto jednak pamiętać, że upadłości firm nie są problemem jedynie przedsiębiorców, lecz nas wszystkich. Kłopoty pracodawców prędzej czy później dotkną samych pracowników.

Sektor mikro- i małych firm boi się o przyszłość

Problemy przedsiębiorców coraz dotkliwiej obejmują także pracowników Jak wynika z badania przeprowadzonego dla Krajowego Rejestru Długów, aż 78% pracowników mikro- i małych firm dostaje sygnały od swoich szefów, że w najbliższych tygodniach zakłady mogą mieć realne problemy z utrzymaniem miejsc pracy. Co gorsza, już co dziesiąty pracownik w mikrofirmie przeczuwa, że redukcja zatrudnienia może objąć nawet do 100% załogi (!). Jak widać, nastroje są dalekie od pozytywów. 

Zdecydowanie rzadziej sygnały o możliwych cięciach pracowniczych dostają osoby zatrudnione w dużych i średnich firmach. Ci pracodawcy częściej deklarują, że jeśli w ich zakładach pracy w ogóle przeprowadzona będzie jakakolwiek redukcja etatów, to zwolniona zostanie maksymalnie jedna czwarta zespołu. Zdaniem ekspertów poczucie bezpieczeństwa u poszczególnych pracowników jest ściśle związane ze stabilną sytuacją firmy na rynku. Niemniej zdarzają się przypadki (słychać o nich coraz głośniej), że największe cięcia przeprowadzają największe firmy – bo to właśnie one nie traktują pracownika „rodzinnie”.

Czarne chmury dosięgają wszystkich 

Przedsiębiorcy, którzy nie mają na karku wypłat pracowniczych, bowiem prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze, także boją się o przyszłość swych firm. Jak wynika z danych CEIDG, w samym marcu bieżącego roku aż 48 tysięcy „jednoosobówek” złożyło wnioski o zawieszenie prowadzonych działalności. Analitycy rynkowi są zdania, iż do końca roku z powodu epidemii koronawirusa może przybyć aż milion bezrobotnych, którzy wcześniej prowadzili jednoosobowe firmy. 

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego opublikowali jeszcze bardziej dojmujące szacunki. Ich zdaniem w branżach najbardziej narażonych na ekonomiczne konsekwencje epidemii pracuje dziś około 4,2 miliona osób. Zagrożonych bezrobociem może być więc więcej, niż pierwotnie zakładano. Dziś mówi się o 2 milionach bezrobotnych w miesiącach jesiennych – czy liczba ta będzie wyższa, czas pokaże. 

Kto ma największe oszczędności?

Jak wynika z badania dla Krajowego Rejestru Długów, oszczędności Polaków są wysoce nierówne, a różnice zależą od kilku zmiennych. Jedną z nich jest płeć. 

"

Z badania, które przeprowadziliśmy pod koniec marca, wynika, że większą poduszkę finansową mają mężczyźni niż kobiety, osoby młodsze i z wyższym wykształceniem. Wraz z wiekiem ta poduszka maleje. Im większa firma, tym jej pracownicy mają więcej zgromadzonych środków na czarną godzinę. Nie będzie również zaskoczeniem, jeśli powiem, że dłużej za swoje oszczędności są w stanie przetrwać osoby zatrudnione na umowę o pracę niż umowę o dzieło czy zlecenie

– tłumaczy Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów BIG SA.

W raporcie opracowanym przez biuro informacji gospodarczej czytamy, iż kobiety znacznie częściej deklarują posiadanie oszczędności umożliwiających bezpieczne przetrwanie okresu 3 miesięcy. Takich odpowiedzi udzieliło 45,6% pań względem 35,8% mężczyzn. Z  drugiej jednak strony mężczyźni częściej natomiast podają, że posiadają środki, by przetrwać do pół roku oraz rok i dłużej. KRD BIG SA dodaje, że panie też cechuje większa niepewność. Blisko 14% z nich nie potrafiło określić, na jaki okres czasu wystarczy im pieniędzy. Dla porównania, u mężczyzn było to zaledwie 8,5%.

Nie tylko płeć ma znaczenie

Spory wpływ na wysokość oszczędności na kontach Polek i Polaków ma również miejsce zamieszkania, co – jak twierdzą eksperci Krajowego Rejestru Długów – prawdopodobnie jest ściśle związane z kosztami życia. 

Wyniki badania przeprowadzonego pod koniec marca bieżącego roku jednoznacznie wskazują, iż osoby mieszkające na wsi częściej deklarują dłuższy okres funkcjonowania za zgromadzone środki od osób żyjących w aglomeracjach. W ich przypadku zgromadzone środki pieniężne mogą starczy aż na pół roku oraz rok i dłużej (46,5%). Z kolei osoby z miejscowości od 20 do 100 tys. mieszkańców oraz z największych miast (pow. 500 tys. mieszkańców) mają oszczędności na okres do trzech miesięcy: odpowiednio 46,4% i 44,4%. 

Dziś powinniśmy niestety stanąć twarzą w twarz z przykrą prawdą: czas oszczędzania już minął. Przed nami okres wydawania oszczędności. Jak długo potrwa ten niekorzystny plan – ciężko przewidzieć. 

"

W ubiegłym roku, a był to przypomnę całkiem niezły rok z punktu widzenia całej gospodarki, zbankrutowało 7944 konsumentów. […] W tym roku, prawdopodobnie z uwagi na epidemię i towarzyszące jej załamanie gospodarki, te liczby mogą być wyższe. Utrata stałego źródła dochodu i brak poduszki finansowej mogą pogłębić problemy tych osób, które na co dzień radziły sobie nieźle, lecz w obliczu nagłego kryzysu straciły grunt pod nogami

– dodaje na koniec Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów BIG SA.


Źródła:
https://krd.pl/Centrum-prasowe/Informacje-prasowe/2020/Koronawirus-pozre-nasze-oszczednosci

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Projekt ustawy o szkolnictwie wyższym 2018

Stypendia dla wszystkich doktorantów, wsparcie dla uczelni regionalnych i zawodowych, a także wzrost finansowania uczelni aż do poziomu 1,8% PKB - to tylko niektóre zmiany, jakie wprowadzić ma ustawa Gowina. 

author
Halszka Gronek
06 kwietnia 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Nieoznakowane policyjne BMW wjechało do rowu

Nieoznakowany radiowóz policji wylądował w rowie. W miejscowości Brzeziny osobowy pojazd marki Polonez wyjechał przed policyjne BMW, które jechało z włączonymi sygnałami. Funkcjonariusze jadący w samochodzie policyjnym trafili do szpitala. 

author
Patryk Byczek
12 października 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Od dziś obowiązują wyższe kwoty wolne od potrąceń komorniczych

Od 1 marca 2013 roku obowiązują nowe, podwyższone kwoty najniższych świadczeń emerytur, rent oraz dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych. W konsekwencji ulegają podwyższeniu kwoty wolne od potrąceń komorniczych.

author
Patryk Byczek
01 marca 2013
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP dołączył do indeksu dużych spółek FTSE Russell

Brytyjski gigant wśród dostawców giełdowych, FTSE Group, reklasyfikował Polskę do prestiżowego statusu kraju rozwiniętego. Jedyną polską firmą, jaka weszła do grupy spółek indeksu FTSE Russell, został PKO Bank Polski.

author
Halszka Gronek
25 września 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Bank Spółdzielczy w Bielsku Podlaskim – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Bank Spółdzielczy w Bielsku Podlaskim to polski bank , który jest zrzeszony Grupie BPS. Sprawdzamy oddziały banku, godziny otwarcia, kod SWIFT, infolinię oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
01 października 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Promocja: „Rodzice polecają Konto Przekorzystne dzieciom – VII edycja” w Banku Pekao

Bank Pekao przygotował dla swoich młodszych i starszych Klientów bardzo prostą promocję, w której zainteresowani mogą zgarnąć 50 złotych. Promocja trwa do 30 października 2019 roku.

author
Patryk Byczek
24 października 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj