Koronawirus a 13. emerytury

Koronawirus a 13. emerytury

author
Alicja Uzarowicz
23 marca 2020

Prawie wszystkie działania, jakie podejmuje obecnie rząd, zmierzają w chociażby pośredni sposób do przeciwdziałania rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce. Panika i strach, które ogarnęły sporą część społeczeństwa doprowadziła do licznych pytań, czy budżet udźwignie te kosztowne i konieczne działania. Czy 13. emerytury są obecnie zagrożone?

Rok 2020 przyniósł ciekawy, choć niezwykle trudny czas. Składane przez obecną władzą obietnice i deklaracje zeszły obecnie na dalszy plan, co wynika z palącej potrzeby zadbania o zdrowie publiczne. Wielu rodaków zaczęło się obawiać, że świadczenia wypłacane z budżetu, takie jak 13. emerytury, nie będą realizowane.

Jak podkreśliła jednak w swojej niedawnej wypowiedzi prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Gertruda Uścińska, nie dojdzie do żadnego wstrzymania ani opóźnienia wypłat świadczeń emerytalnych oraz rentowych. Wyraźnie dodała również, że deklaracja dotyczy też trzynastych emerytur.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień

 

Pożyczki na dowód – wypłata nawet w 15 minut

Oznacza to, że seniorzy pobierający świadczenia emerytalno-rentowe mogą odetchnąć z ulgą. O ile bowiem pojawiło się zapewnienie odnośnie terminowej wypłaty emerytur doręczanych przez listonoszy Poczty Polskiej, prezeska ZUS nie zabierała wcześniej głosu w tej sprawie.

Czy 13. emerytury dotrą do Polaków na czas?

Powodem obaw, jakie miało wiele osób starszych, są najróżniejsze działania ograniczające kontakty między pracownikami ZUS i petentami. I chociaż działanie urzędów czy placówek ZUS w istocie uległo znacznemu ograniczeniu, to prof. Gertruda Uścińska przekonuje, że nie dojdzie do opóźnienia w wypłatach.

Sprawdź także: Pożyczki dla emerytów

"

Chciałabym uspokoić naszych świadczeniobiorców, a w szczególności emerytów i rencistów, a także pracowników i pracodawców. Wypłaty wszelkich świadczeń są realizowane na bieżąco i zgodnie planem. Nie ma powodów do obaw

– powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezeska ZUS.

Skoro 13. emerytury mają trafić do Polaków zgodnie z planem, to kiedy je otrzymają? W przypadku największej grupy polskich emerytów dodatkowe świadczenie wpłynie na ich konta wraz z kwietniową emeryturą. Dokładnie taki plan pojawił się na etapie wdrażania rozwiązania, które ma zapewnić większą stabilność finansową starszym Polakom.

Środki ostrożności w placówkach ZUS

Szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyraźnie podkreśliła, że w sferze bieżącego wypłacania świadczeń ich beneficjentom, nie ma mowy o jakichkolwiek opóźnieniach. Jednocześnie z zamknięciem sal obsługi klienta, instytucja postanowiła rozszerzyć swoją dostępność dla klientów.

Infolinię ZUS wzbogaciły obecnie trzy nowe numery, pod którymi można zastać pracowników instytucji od poniedziałku do piątku. Połączenia są przyjmowane w te dni w godzinach 7-15. Ile wynosi tak właściwie wartość 13. emerytury? Dla każdego emeryta dodatkowe świadczenie wyniesie tyle samo, co minimalna emerytura w kraju.

Dla roku 2020 jest to wartość 1 200 zł brutto, czyli „na rękę” każdy emerytowany polski obywatel otrzyma zaledwie niecałe 1 000 złotych. Skąd Prawo i Sprawiedliwość u władzy wzięło środki, które sfinansują tego rodzaju świadczenie? Mimo wyraźnego sprzeciwu opozycji, Prezydent Andrzej Duda podpisał stosowną ustawę.

Jej efektem wypłatę „trzynastek” dla emerytów sfinansuje Fundusz Solidarnościowy. Ten zaś powstał w wyniku przekształcenia Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.


Źródła:
https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/kontakt-telefoniczny-z-zus-od-18-marca-nowe-linie-tematyczne/3224079

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Paczki z Zalando obierzesz w Żabce
Aktualności
author
Patryk Byczek
16 maja 2018

Paczki z Zalando obierzesz w Żabce

Kiedy pożyczkę należy zgłosić do Urzędu Skarbowego?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
11 lutego 2019

Kiedy pożyczkę należy zgłosić do Urzędu Skarbowego?

ZUS oddział w Bydgoszczy
Oddziały
author
Patryk Byczek
24 sierpnia 2019

ZUS oddział w Bydgoszczy

Santander Bank Polska wyniki III kwartał 2020
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
28 października 2020

Santander Bank Polska wyniki III kwartał 2020

Kredyt samochodowy Sieradz
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
21 listopada 2017

Kredyt samochodowy Sieradz

Kruk przejmie Wonga.pl?
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
16 marca 2019

Kruk przejmie Wonga.pl?

Porównaj