Najczęściej komentowane
Kraków z pierwszą strefą czystego transportu
W Krakowie zdecydowano wprowadzić strefę czystego transportu. Jest to półroczna próba na ograniczonym obszarze obejmującym przede wszystkim najbardziej zatłoczoną dzielnicę – Kazimierz.
Kraków, pierwszym polskim miastem ze strefą czystego transportu
Radni miasta Kraków jako pierwsi zdecydowali się podjąć kroki w stronę czystego transportu i ograniczyć ruch w dzielnicy Kazimierz począwszy od 4 stycznia 2019 roku. Głównie ochroną objęty zostanie plac Nowy, stanowiący centralną część Kazimierza, a także kilkanaście okolicznych ulic.
Wjazd do wyznaczonej strefy będą mieli jedynie mieszkańcy oraz (do 2025 roku) przedsiębiorcy. W następnych latach, także właściciele firm będą musieli zmienić swoje pojazdy na niskoemisyjne aby w dostać się do centrum.
Rok 2025 jest także ostatnim rokiem dla taksówek, niewyposażonych w napęd elektryczny w dzielnicy Kazimierz. Po tym czasie, wszystkie z nich będą musiały być wyposażone w napęd elektryczny, wodorowy bądź na gaz (poza LPG).
Warto zaznaczyć, że wprowadzone ograniczenia będą obowiązywać wstępnie przez rok. Po tym czasie nastąpi ewaluacja zmian i finalna decyzja o ich kontynuacji bądź odrzuceniu.
Specjalna strefa, specjalnie ważna dla Krakowa
Według Krakowskich radnych, strefa czystego transportu znacząco zmniejszy liczbę aut wjeżdżających do miasta. Dzięki temu ograniczeniu można spodziewać się nawet o połowę mniej samochodów- zwłaszcza w wyznaczonej dzielnicy.
Historyczna i jedna z najbardziej popularnych dzielnic Krakowa – Kazimierz, to najbardziej zaludnione i zatłoczone miejsce w mieście. Wprowadzenie zaostrzeń ma na celu ułatwienie komunikacji, chociaż jak podkreślają niektórzy, ograniczenia te mogą przyczynić się do jeszcze większych korków i trudności w znalezieniu miejsca parkingowego.
Strefa czystego transportu
Obowiązujące prawo mówi, że do strefy czystego transportu do wjazdu uprawione są pojazdy z tzw. czystym napędem, czyli takim na prąd, gaz ziemny bądź czysty wodór. Wyjątek stanowią samochody mieszkańców oraz służb miejskich.
Do wprowadzenia stref czystego transportu upoważnione są władze miast liczących powyżej 200 tysięcy mieszkańców. Zakres strefy może obejmować konkretne dzielnice, ulice, a zwłaszcza ścisłą śródmiejską zabudowę.
Wjazd do tego typu strefy oznaczony będzie znakiem D-54 „strefa czystego transportu”, a wyjazd wskaże znak D-55 „koniec strefy czystego transportu”. Także samochody upoważnione do jazdy na tym terenie będą zobligowane posiadać odpowiednie naklejki, uzależnione od rodzaju napędu (elektrycznego, wodorowego, na gaz ziemny bądź płynny).
Dodaj komentarz