Kredyt – lepiej samemu czy w parze?

Kredyt – lepiej samemu czy w parze?

author
Alicja Uzarowicz
18 lutego 2020

Swój najnowszy komunikat Biuro Informacji Kredytowej poświęciło analizie rynku finansowego w Polsce pod kątem tego, czy lepiej wziąć kredyt w parze czy indywidualnie. Jak najczęściej zaciągają zobowiązania rodacy i który kredyt będzie łatwiej spłacić? BIK wyliczył opłacalność różnych rodzajów kredytów dla obu wariantów.

Biuro Informacji Kredytowej przeprowadziło w ostatnim czasie analizę, której celem było udzielenie odpowiedzi na pytanie: Kredyt wziąć indywidualnie, czy w parze? Jak się okazuje, różnica w opłacalności zaciągnięcia różnych zobowiązań zależy od rodzaju kredytu, jakim zainteresowany jest dany konsument.

Wśród kredytobiorców panuje przekonanie, że znacznie łatwiej i korzystniej jest wziąć kredyt z rodzicem czy partnerem. Zsumowane w ten sposób dochody mogą pozwolić na uzyskanie lepszych warunków kredytowania. Zaś fakt pozostawania w związku małżeńskim dodatkowo podnosi naszą wiarygodność przed bankiem.

Nie powinno zatem nikogo zdziwić, że zdecydowanie bardziej opłaca się wziąć kredyt w parze niż samemu. Jaka jest jednak różnica pomiędzy indywidualnymi i zbiorowymi zobowiązaniami w przypadku kredytów mieszkaniowych i gotówkowych? Jak najczęściej zaciągają kredyty Polacy?

Fot. BIK

 

Kredyt w parze wyższy w obu przypadkach

Często kredytobiorcy starają się o jak najwyższy możliwy dla nich kredyt, co widać najwyraźniej przy zakupie mieszkania. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez ekspertów Biura Informacji Kredytowej, Polacy najczęściej biorą kredyt mieszkaniowy w parze. Mogą dzięki temu liczyć na kredyt wyższy o nawet 17 proc.

Skąd wiadomo, jaka jest różnica? Średnia wysokość takiego zobowiązania zaciągniętego przez singla w 2019 roku wyniosła 246 tys. złotych. Jednocześnie osoby zaciągające kredyt mieszkaniowy z przynajmniej jednym współkredytobiorcom mogły liczyć średnio na 288,5 tys. złotych, czyli o właśnie te 17 proc. więcej.

Na taki model kredytowania decydują się sami dłużnicy. Albowiem w przypadku kredytów mieszkaniowych aż 63 proc. zobowiązań udzielanych jest dwóm osobom lub więcej. Nieco inaczej wygląda sytuacja kredytów gotówkowych, które cechują niższe kwoty. Tutaj kredytobiorcy nie zawsze zależy na maksymalnej wysokości kredytu.

Fot. BIK

 

Po kredyt gotówkowy lepiej samemu, czy w parze?

Tak jak w przypadku kredytów mieszkaniowych ponad połowa zobowiązań należała do więcej niż jednej osoby, tak kredyty gotówkowe to domena pojedynczych osób. Z roku na rok ponadto rośnie ilość Polaków, którzy po taki kredyt do banku zgłaszają się indywidualnie. W ciągu dwóch lat ich udział wśród wszystkich kredytobiorców wzrósł o 2 proc.

Oznacza to, że w 2019 roku aż 96 proc. kredytów gotówkowych zaciągały pojedyncze osoby. Dzieje się tak pomimo faktu, iż różnica w wysokości kredytu między singlem i parą wynosi aż 172 proc. Średnia wysokość kredytu gotówkowego zaciągniętego przez singla w 2019 roku wyniosła 17 tys. złotych wobec 47 tys. zł w przypadku pary.

Ta ogromna różnica wynika przede wszystkim z faktu, iż kredyt w parze jest po prostu bezpieczniejszy dla banku. Posiada on w takiej sytuacji znacznie większe zabezpieczenie spłaty. Ze strony kredytobiorców natomiast kredyt gotówkowy w parze może uchronić przed okresowymi problemami z jego spłatą.

"

W przypadku utraty dochodów przez jednego z kredytobiorców, np. w wyniku utraty pracy, choroby, wypadku czy innego zdarzenia losowego, pozostają dochody drugiej osoby, które mogą być przeznaczane na spłatę kredytu. Trzeba jednak pamiętać, że obydwie osoby ponoszą solidarną odpowiedzialność przed bankiem w sytuacji problemów z terminowym wywiązywaniem się z zobowiązania. Oznacza to, że bank może oczekiwać zwrotu zadłużenia od każdego z nich

– powiedział Sławomir Nosal z Biura Informacji Kredytowej, cytowany w komunikacie.


Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/485298/bik-kredyt-w-parach-czy-osobno

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank w Lipnie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
15 lipca 2019

Alior Bank w Lipnie

Bank Pekao w Zielonej Górze
Oddziały
author
Patryk Byczek
15 lipca 2019

Bank Pekao w Zielonej Górze

Tylko 10% zobowiązanych płaci abonament
Wpisy
author
Aneta Jankowska
07 października 2018

Tylko 10% zobowiązanych płaci abonament

Santander Consumer Bank Otwock
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
15 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Otwock

65 organizacji pracodawców z apelem dot. limitu składek ZUS
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
14 października 2019

65 organizacji pracodawców z apelem dot. limitu składek ZUS

Porównaj