List polecony na e-mail

List polecony na e-mail

author
Alicja Uzarowicz
27 kwietnia 2020

Od piątku 24 kwietnia można odebrać list polecony na e-mail. Oznacza to brak konieczności oczekiwania na listonosza, czy wyjścia na pocztę po odbiór ewentualnego awiza. Za nową usługę odpowiedzialne jest Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Pocztą Polską. Aby skorzystać z usługi, należy posiadać profil zaufany.

Na koniec zeszłego tygodnia Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Pocztą Polską wdrożyło nową usługę e-administracji. Dzięki temu posiadacze profilu zaufanego mogą otrzymać list polecony na e-mail. Usługa okaże się niezwykle przydatna właśnie teraz, w okresie izolacji i kwarantanny wielu rodaków.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień

 

Pożyczki na dowód – wypłata nawet w 15 minut

Albowiem elektroniczna forma otrzymywania korespondencji oznacza brak konieczności opuszczania domu, by wyjść na pobliską pocztę. Odbiorca przesyłki nie musi ponadto czekać na listonosza, by uzyskać często wysyłane w ten sposób ważne dokumenty.

Poniżej sprawdzamy, jakie warunki trzeba spełnić, by móc skorzystać z usługi oraz jak w praktyce wygląda otrzymanie listu poleconego w formie e-mail. Warto również wspomnieć, że na ten moment otrzymać możemy tą drogą wyłącznie list polecony. W praktyce oznacza to mnóstwo wyłączeń i rodzajów pism, jakie w dalszym ciągu docierać będą tradycyjnie.

List polecony na e-mail

Z powodu wspomnianych już ograniczeń, istnieje wiele rodzajów korespondencji poleconej, jakiej nie otrzymamy na skrzynkę mailową. Są to różne pisma z sądów, prokuratur, a także dokumenty od organów ścigania i komorników sądowych. W przypadku tych rodzajów pism w dalszym ciągu trzeba odebrać list od listonosza bądź na poczcie.

Sprawdź także: Ile czasu idzie list polecony priorytet?

Mimo tego faktu, list polecony na e-mail obejmuje wszelką korespondencję z urzędów gminy, wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni, a także innych instytucji i podmiotów. W swoim komunikacie, omawiającym nową usługę e-urzędów, Ministerstwo Cyfryzacji przekonuje, że cechuje ją wysoki poziom bezpieczeństwa.

Resort przekonuje, że tajemnica korespondencji zostanie zachowana i nikt postronny nie będzie miał możliwości otrzymania i otwarcia listu. Wyłącznie za naszą zgodą dojdzie do jego otwarcia i zeskanowania w celu przesłania go drogą elektroniczną. Pracownik urzędu będzie posiadać do tego odpowiednie kompetencje.

List polecony na e-mail – usługa dla chętnych

Resort cyfryzacji nie zamierza nikogo zmuszać do korzystania z tego rodzaju usługi. Dlatego też skorzystają z niej wyłącznie ci obywatele, którzy sobie tego zażyczą. Za usługę nie należy dodatkowo dopłacać i w obecnie obowiązującej formie będzie obowiązywać do 30 września 2020 roku.

Na ten moment z usługi może skorzystać ponad 6 mln rodaków. Albowiem właśnie tylu obywateli posiada już profil zaufany. Do odbierania korespondencji poleconej elektronicznie wystarczy także posiadanie tymczasowego profilu zaufanego. Aby włączyć usługę doręczeń na e-mail należy wejść na stronę gov.pl i zalogować się na swój profil.

Następnie wystarczy wybrać zakładkę „Załóż eSkrzynkę – odbieraj listy polecone” i wypełnić formularz. Pojawią się w nim dane na temat adresu e-mail, numeru telefonu i adresu zameldowania na pobyt stały. Po zaakceptowaniu regulaminu na podanego e-maila otrzymamy dane do pierwszego logowania do eSkrzynki.

Jej aktywacja oznacza jednocześnie jej założenie. Na eSkrzynce można odnaleźć zeskanowaną kopertę i jej zawartość. Po upływie miesiąca od daty zeskanowania list polecony trafi do odbiorcy w tradycyjnej formie. Zostanie wówczas wrzucony do skrzynki bez awizo. Jako datę doręczenia ustala się zawsze dzień pobrania pliku ze swojej eSkrzynki.


Źródła:
https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/polecony-do-odbioru-elektronicznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt konsolidacyjny Wolsztyn
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
03 czerwca 2022

Kredyt konsolidacyjny Wolsztyn

Bank Spółdzielczy w Oleśnicy sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
25 września 2019

Bank Spółdzielczy w Oleśnicy sesje przychodzące i wychodzące

Pułapki przy kredytach gotówkowych
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
26 kwietnia 2019

Pułapki przy kredytach gotówkowych

Pożyczki bez BIK Złotów
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
23 czerwca 2022

Pożyczki bez BIK Złotów

Kredyt na sprzęt RTV/AGD
Kredyty
author
Dominika Sobieraj
03 listopada 2022

Kredyt na sprzęt RTV/AGD

Porównaj