Namowy rządu do korzystania z mLegitymacji

Namowy rządu do korzystania z mLegitymacji

author
Alicja Uzarowicz
21 maja 2019

Ministerstwo Edukacji Narodowej namawia kolejne placówki oświatowe do przyjęcia mLegitymacji. Jest to aplikacja na smartfona, która potwierdza posiadanie przez ucznia legitymacji szkolnej. MLegitymację honorują już przewoźnicy autobusowi i kolejowi, gdyż jest to elektroniczny odpowiednik dokumentu potrzebnego do korzystania z ulg.

MEN propaguje wśród kolejnych szkół przystąpienie do rządowego projektu mLegitymacja. Za pośrednictwem tej aplikacji uczniowie nie musieliby posiadać przy sobie materialnej wersji legitymacji szkolnej. Ich uprawnienia do ulgowych przejazdów różnego rodzaju gwarantowałoby posiadanie właśnie mLegitymacji.

Projekt mLegitymacji jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Cyfryzacji. Aplikacja ta jest integralną częścią aplikacji mObywatel. Byłaby zatem podobnym narzędziem, co mPojazd dla kierowców. Resort edukacji podkreśla, że aplikacja jest bezpieczna, bezpłatna i nowoczesna.

"

Uczniowie mogą korzystać z mLegitymacji w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z tradycyjnych dokumentów. Nie tylko podczas kontroli biletów, ale także np. przy zakładaniu karty w bibliotece czy zakupie biletów do kina. mLegitymacja daje prawo do otrzymania dodatkowych, przysługujących uczniom, zniżek.

– wynika z komunikatu zamieszczonego w poniedziałek na stronie MEN.

Jakie są warunki korzystania z mLegitymacji?

Zgodnie z instrukcjami podanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, aby rozpocząć współpracę z projektem wystarczy wypełnić odpowiedni formularz na stronie internetowej ministerstwa. Dokonać tego może zarówno dyrektor szkoły, jak również inna osoba wyznaczona przez dyrektora.

Po dokonaniu rejestracji kolejnym krokiem jest podpisanie porozumienia pomiędzy szkołą a ministerstwem, co po złożeniu wniosku przez formularz jest tylko formalnością. Warto dodać, że szkołę nic to nie kosztuje – „Szkoła nie musi kupować żadnego nowego sprzętu, ani oprogramowania” poinformowało MEN.

Z aplikacji mogą korzystać wszystkie szkoły publiczne i niepubliczne, a także podstawowe i ponadpodstawowe. Jakie są wymagania sprzętowe, aby zainstalować tę aplikację w smartfonie? Wystarczy posiadać aparat z systemem operacyjnym Android 6.0 lub nowszym.

Jakie dane są widoczne w mLegitymacji?

Są to wszystkie dane, które zwyczajowo znajdują się na papierowej wersji klasycznej legitymacji, czyli:

  1. Imię i nazwisko ucznia,
  2. Data wydania dokumentu,
  3. Numer legitymacji,
  4. Data urodzenia ucznia,
  5. Numer PESEL ucznia,
  6. Adres zamieszkania ucznia,
  7. Status użytkownika (uczeń),
  8. Nazwa i adres szkoły,
  9. Termin ważności legitymacji.

Fot. Ministerstwo Cyfryzacji

 

Komu może korzystać z mLegitymacji?

Z aplikacji może skorzystać każdy uczeń posiadający tradycyjną legitymację po podpisaniu porozumienia przez szkołę. MLegtymacja jest ważna w tym samym okresie, w jakim ważna jest jej papierowa wersja – po wygaśnięciu ważności papierowego dokumentu dokument elektroniczny również jest dezaktywowany.

Co więcej, szkoła będzie mogła zablokować mLegitymację w przypadku jej utraty w wyniku usterek w samym aparacie telefonicznym, nieprawidłowego działania aplikacji czy w sytuacji zagubienia urządzenia, na którym jest przechowywana. Ministerstwo Edukacji Narodowej wskazało również na niepodrabialność takiego dokumentu.

"

Można ją zweryfikować wizualnie – posiada takie zabezpieczenia jak hologram i animowana flaga. Dodatkowo, w przypadku wątpliwości, można wykorzystać ogólnodostępną aplikację mWeryfikator, która sprawdzi nie tylko autentyczność dokumentu, ale także fakt czy dokument nie został zastrzeżony w szkole (w przypadku np. zagubienia telefonu)

– napisano w komunikacie.


Źródła:
https://www.gov.pl/web/mobywatel/mlegitymacja-szkolna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Religijność Polaków – statystyki
Blog
author
Aneta Jankowska
10 stycznia 2018

Religijność Polaków – statystyki

Kredyt samochodowy Pleszew
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
14 grudnia 2017

Kredyt samochodowy Pleszew

Maleje bezrobocie, wzrasta odsetek biernych zawodowo
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
04 lipca 2019

Maleje bezrobocie, wzrasta odsetek biernych zawodowo

Pensja dla bezrobotnych w Niemczech
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
21 maja 2019

Pensja dla bezrobotnych w Niemczech

SKOK Chmielewskiego Ełk
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
01 maja 2021

SKOK Chmielewskiego Ełk

Porównaj