Millenialsi liderami w zakupach internetowych

Millenialsi liderami w zakupach internetowych

author
19 sierpnia 2019

Aż 75% polskich Millenialsów, a więc osób urodzonych na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, chętnie korzysta z oferty sklepów internetowych. W porównaniu ze starszymi generacjami reprezentanci pokolenia Millenium zajmują pozycję niedoścignionego lidera w obszarze zakupów online. 

W marcu bieżącego roku firma Kantar TNS na zlecenie Krajowej Izby Rozliczeniowej oraz Związku Banków Polskich przeprowadziła badanie sondażowe dotyczące aktywności konsumpcyjnej Polaków w obszarze zakupów online. W badaniu udział wzięło ponad tysiąc mieszkańców Rzeczypospolitej powyżej 15 roku życia oraz blisko 100 pracowników banków komercyjnych działających na krajowym rynku.

Jak wynika z odpowiedzi udzielonych przez respondentów, największa aktywność zakupowa w przypadku sklepów internetowych jest domeną Millenialsów. Określeniem tym publicyści i badacze zjawisk społecznych nazywają reprezentantów pokolenia Millenium, czyli osoby urodzone w latach osiemdziesiątych oraz dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Mowa więc o dzisiejszych dwudziestokilku- i trzydziestokilkulatkach. 

75% Millenialsów przyznało, iż chętnie dokonuje zakupów za pośrednictwem sklepów internetowych. W porównaniu z innymi generacjami wynik ten jest zdecydowanie najwyższy. Młodsi konsumenci, a więc reprezentanci pokolenia Z urodzeni po 2000 roku, rzadziej, bo tylko w 67%, korzystają z zakupów internetowych. Natomiast wśród starszej generacji X (dzisiejsi czterdziestolatkowie) tylko co drugi reprezentant decyduje się na zakup przez Internet.


Sprawdź więcej informacji o Krajowej Izbie Rozliczeniowej.

Zakupu internetowe nie tylko dla młodych

Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie KIR oraz ZNP jednoznacznie pokazują, że wśród młodszych konsumentów Internet jest lubianym i popularnym miejscem dokonywania zakupów. Powodów do tego może być wiele – nie tylko oczywiste obycie z technologiami, lecz także większa wiedza w zakresie przedsiębiorczości (zakupy przez Internet mogą być znacznie tańsze), potrzeba szybkości (na zakupy online potrzeba mniej czasu) czy zwiększona otwartość towary nowe, dotąd niewypróbowane, czy po prostu pochodzące z nowego źródła.

Warto jednak zauważyć, iż choć Millenialsi niezaprzeczalnie królują w obszarze konsumpcji online, wśród starszych pokoleń także znaleźć można sporo osób, które chętnie i regularnie dokonują zakupów za pośrednictwem sklepów internetowych. Dotyczy to nie tylko nabywców w wieku średnim, lecz także polskich seniorów i osób w wieku emerytalnym. Wyniki badania przeprowadzonego przez Kantar TNS zdają się potwierdzać, że sklepy online są dla każdego – nie tylko dla młodych.

"

Widać wyraźnie, że dla pokoleń najmłodszych oraz dla tych osób, które powoli wchodzą w wiek średni, będąc bezpośrednimi świadkami i uczestnikami cyfrowej i mobilnej rewolucji, zakupy online są oczywistością, a często pierwszym wyborem. Jednak również starsi nie stronią od e-commerce. Jak pokazało badanie, klientem e-sklepów jest niemal co czwarty ankietowany 50-latek, i co dziesiąty badany w wieku 60+.

– komentuje Przemysław Soboń, dyrektor ePayments Business Line w Krajowej Izbie Rozliczeniowej S.A.

Młodzi cenią szybkość i wygodę

Nie da się ukryć, iż jednym z najważniejszych powodów, dla których większość konsumentów decyduje się na zakup internetowy, jest chęć oszczędzenia czasu. Zakupy online zwykle są zdecydowanie szybsze – nie musimy przeznaczać czasu na dojazd od sklepu, spacer między setkami półek i wystaw, a nawet na kolejki. Często wystarczy zaledwie kilka kliknięć w klawiaturę komputera, by wybrać produkt, jaki nas interesuje, i sfinalizować transakcję. Odbiór w wybranym punkcie możemy zaplanować na dowolny dzień, chyba że zdecydujemy się na paczkę kurierską.

Dla młodych Polek i Polaków szybkość i wygoda stają się bodaj najważniejszymi cechami decydującymi o kolejnych wyborach. Widać to także na przykładzie tak zwanych przelewów natychmiastowych. Wśród nastolatków (pokolenie Z) Krajowa Izba Rozliczeniowa odnotowała najwięcej zwolenników błyskawicznych transakcji bezgotówkowych. Aż 42% z nich uważa, iż przelewy natychmiastowe powinny być absolutnym standardem na krajowym rynku płatności. 

"

Zakupy online zyskują na popularności, zarówno wśród członków młodszych, jak i starszych pokoleń. Jednak to przede wszystkim dla tych pierwszych, e-sklep staje się powoli naturalnym miejscem zakupów – bardziej niż tradycyjny, stacjonarny sklep. Szczególnie, że cały proces mogą zrealizować praktycznie używając tylko smartfona. Wystarczy dosłownie kilka kliknięć, żeby wybrać dany artykuł i dokonać transakcji płatniczej.

– podkreśla Przemysław Soboń w komunikacie Krajowej Izby Rozliczeniowej.


Źródła:
https://www.kir.pl/kontakt/biuro-prasowe/komunikaty-prasowe/ip2019/milenialsi-liderami-w-zakupach-online,28.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Klienci SGB Banku mogą wnioskować o Tarczę Finansową PFR 2.0
Bez kategorii
author
26 stycznia 2021

Klienci SGB Banku mogą wnioskować o Tarczę Finansową PFR 2.0

Komornik okradziony z 5 mln złotych
Blog
author
12 stycznia 2017

Komornik okradziony z 5 mln złotych

Alior Bank w Obornikach
Oddziały
author
10 lipca 2019

Alior Bank w Obornikach

Kredyt gotówkowy Piotrków Trybunalski
Kredyty miasta
author
24 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Piotrków Trybunalski

Kasa Stefczyka Kościerzyna
Oddziały
author
06 października 2020

Kasa Stefczyka Kościerzyna

Projekt ustawy o szkolnictwie wyższym 2018
Ekonomia
author
06 kwietnia 2018

Projekt ustawy o szkolnictwie wyższym 2018