Ministerstwo przypomina o podatku od prezentów ślubnych

Ministerstwo przypomina o podatku od prezentów ślubnych

author
Alicja Uzarowicz
25 lipca 2019

Zgodnie z łacińską sentencją, która stanowi jeden z filarów prawa, nieznajomość prawa szkodzi. Warto zatem dowiedzieć się, w jakich sytuacjach należy zapłacić podatek. Radość z zaślubin oraz otrzymania wielu pięknych prezentów może bowiem zniszczyć postępowanie wszczęte przez Urząd Skarbowy. Ministerstwo Finansów postanowiło przypomnieć, kiedy należy płacić podatek od otrzymanych prezentów.

Ministerstwo Finansów w swoim komunikacie postanowiło przypomnieć Polakom, że w przypadku otrzymania prezentów powyżej danych kwot i od niektórych darczyńców w każdym przypadku należy odprowadzić podatek. Jest to zapewne związane z faktem, iż po sezonie komunijnym rozwinął się już tegoroczny sezon ślubny.

W świetle prawa bowiem każdy prezent jest darowizną. I co do zasady wszystkie podarunki podlegają obowiązkowi opłacenia podatku, chociaż oczywiście istnieje kwota wolna jak również katalog osób, od których otrzymane prezenty nie powodują konieczności zapłacenia podatków.

Wypowiedź wiceministra finansów Piotra Dziedzica spowodowana była interpelacją poselską Artura Dunina z klubu PO-KO. Poseł miał w niej wyrazić ubolewanie nad faktem, iż coraz więcej świeżo upieczonych małżonków oraz rodziców dzieci po komunii doświadczyło kontroli skarbowej. Jej przedmiotem był tenże podatek od darowizn.

ministerstwo

Ile najczęściej wydajemy na wesele?

Ministerstwo przypomina o obowiązku podatkowym

"

Przedmiotem takiej darowizny mogą być również prezenty okolicznościowe wręczane np. w związku z różnymi uroczystościami rodzinnymi. W praktyce, kwoty otrzymane jako prezenty okolicznościowe mieszczą się w kwotach wolnych od podatku, w szczególności, że najczęściej nabycie następuje od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej

– wyjaśnił w swojej odpowiedzi wiceminister Dziedzic.

Mówiąc bardziej jasno, bardzo rzadko zdarza się, aby para młoda otrzymała prezent w kwocie przekraczającej próg oznaczony jako kwota wolna od podatku. Limit prawny zależy jednak od osoby, która wręcza pieniężny prezent. W świetle prawa jest to bowiem pewnego rodzaju przysporzenie, czy też wzbogacenie się.

Ile zatem można wręczyć rodzinie, aby nie zapłacić podatku? W przypadku rodziców, kwota wolna od podatku to 9,6 tys. zł. Od dalszej rodziny można maksymalnie dostać 7,2 tys. zł, a od osób niespokrewnionych 4,9 tys. zł. Są to kwoty, które państwo młodzi rzadko dostają z okazji wesela.

ministerstwo

Kredyt na ślub i wesele.

Ile wynosi podatek od prezentu ślubnego?

W sytuacji, kiedy jednak zdarzy się, że kwoty te goście weselni przekroczą, konieczne jest złożenie do urzędu skarbowego druku SD-3. Jest to jednoznaczne z koniecznością zapłaty i może to uchronić świeżo upieczonych małżonków przed nieprzyjemną kontrolą skarbową.

Co ciekawe, nawet jeszcze wyższe kwoty przekazane przez najbliższą rodzinę nie podlegają podatkowi. W takich przypadkach tak czy siak należy złożyć odpowiednią deklarację do Urzędu Skarbowego. W przypadku posiadania dowodu w postaci potwierdzenia przelewu bankowego, można uchylić się od obowiązku zapłaty podatku.

Oznacza to jednak, iż środki w ramach prezentu muszą zostać przekazane przelewem, a nie tradycyjne „w kopercie”. Warto podkreślić, iż w przypadku niezgłoszenia darowizny, nawet jeżeli podarowała ją najbliższa rodzina, obowiązek podatkowy powstanie i będzie trzeba go spełnić.

Stawki podatku o darowizn są zależne przede wszystkim od grupy podatkowej. Rozróżnia ona stopień pokrewieństwa darczyńców. Stawka zależy także od wysokości darowizny. W zależności od tych dwóch czynników może być to od 3 – 20 proc. nadwyżki nad kwotą wolną od podatku. Warto więc spełnić wszystkie formalności, o których  przypomina Ministerstwo.

ministerstwo

Ile kosztuje wesele?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Stopy procentowe do 2020 bez zmian?
Wpisy
author
Patryk Byczek
07 września 2018

Stopy procentowe do 2020 bez zmian?

Kredyt samochodowy Sierpc
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
13 grudnia 2017

Kredyt samochodowy Sierpc

Provident w Kielcach
Oddziały
autor wpisu
Marta-Bogacka-Nowak
12 sierpnia 2016

Provident w Kielcach

Kredyt samochodowy Ostrowiec Świętokrzyski
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
16 listopada 2017

Kredyt samochodowy Ostrowiec Świętokrzyski

Sprawdź numery infolinii w programie 500+
Świadczenia socjalne
author
Dominika Sobieraj
13 lutego 2018

Sprawdź numery infolinii w programie 500+

Azbestu pozbędziemy się dopiero za 100 lat ?
Wpisy
author
Aneta Jankowska
14 października 2017

Azbestu pozbędziemy się dopiero za 100 lat ?

Porównaj