Młodzi Polacy zadłużają się na smartfony

Młodzi Polacy zadłużają się na smartfony

author
Alicja Uzarowicz
11 lipca 2019

Bardzo wielu młodych Polaków chce mieć najnowsze smartfony. Nie dziwi zbyt mocno pogoń za tym, co ich zdaniem najlepsze. Niestety wprost proporcjonalnie do popularności smartfonów rośnie zadłużenie wobec firm telekomunikacyjnych. Coraz więcej do oddania za niespłacone telefony mają młodzi ludzie.

Zgodnie z najnowszymi danymi Krajowego Rejestru Długów zadłużenie Polaków wobec telekomów osiągnęło już ponad 1,14 mld zł. Za całkiem sporą część tego długu odpowiedzialni są młodzi Polacy, którzy coraz częściej nie płacą rat za umowy na smartfony.

Tylko w ciągu pięciu lat odnotowano wzrost zadłużenia najmłodszej grupy klientów firm telekomunikacyjnych o więcej niż trzy tysiące procent. Jest to niewątpliwie szokująca statystyka. Wynika z tego, iż coraz więcej młodych osób żyje ponad stan i zadłuża się w sposób nierozważny, aby zaimponować rówieśnikom.

"

Drogi i nowy model smartfona to w wielu kręgach oznaka statusu materialnego, a dla sporej grupy osób przepustką do posiadania takiego sprzętu jest długoterminowa umowa z operatorem. Z opłatą abonamentu mają już problem

– wyjaśnił Adam Łącki, prezes zarządu KRD BIG.

smartfony

Rosnące zadłużenie na smartfony

Wynalazek, jakim są smartfony, niewątpliwie na dobre zmienił życie codzienne licznej rzeszy ludzi. Szybkie i wygodne połączenie z Internetem, które oferują, nieraz okazało się nad wyraz przydatne. Smartfony nie są już raczej dobrem luksusowym w Polsce. Średnia kwota, jaką Polak miesięcznie przeznacza na telefon to 49,90 zł.

Jest to jednocześnie o połowę mniej niż na ten sam cel przeznacza statystyczny Europejczyk zgodnie z danymi Eurostatu. Niestety pogoń za nowoczesnością i prestiżem, jaki zdaniem niektórych gwarantuje posiadanie najnowszego smartfona przesłania niektórym ludziom względy zdrowego rozsądku.

Już 360 tys. osób prywatnych i 23 tys. firm widnieje na listach dłużników prowadzonych przez telekomy. Łącznie do oddania jest już 1,145 mld zł, z czego 83 proc. zadłużenia należy do konsumentów. Najszybciej zadłużenie rośnie w przypadku osób z przedziału 18-25 lat.

smartfony

Młodzi ludzie nie oddają za smartfony

Może być nieco zadziwiającym fakt, iż jeszcze dwa lata temu to właśnie najmłodsi konsumenci rynku telekomunikacyjnego wykazywali najmniejsze zadłużenie. 4 lata temu zadłużenie tej grupy wiekowej wynosiło 4,6 mln wobec obecnego pułapu 147 mln zł. Chociaż nie są jeszcze grupą najbardziej zadłużoną, to powodów do obaw nie brakuje.

Aktualnie do oddania więcej maja tylko grupy 26-35 i 36-45 lat. I chociaż może to być przebłysk optymizmu, to zasmuca fakt, iż najmłodszą grupę wiekową charakteryzuje najwyższa wartość średnich zaległości wobec telekomów. Statystyczny Polak ma do oddania niecałe 2,6 tys. zł, dla osób z przedziału 18-25 lat jest to już prawie 3 tys. zł.

"

Smartfon, jego logo jest wyznacznikiem pozycji społecznej wśród młodych ludzi. To absurdalne, ale ci, którzy nie posiadają najnowszych technologii, mogą zostać wykluczeni ze środowiska w myśl zasady „nie masz wypasionego sprzętu, nie należysz do naszej paczki”. Ludzie więc, nie bacząc na konsekwencje, decydują się na piekielnie drogie komórki w niskim abonamencie

– podsumował prof. Mariusz Jędrzejko.

smartfony


Źródła:
https://krd.pl/Centrum-prasowe/Informacje-prasowe/2019/Dzien-bez-telefonu–Nie-dla-mlodych-ludzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Bank Polska w Strzegomiu
Oddziały
author
Patryk Byczek
21 maja 2019

Santander Bank Polska w Strzegomiu

Sądowe długi Polaków przekroczyły 600 mln złotych
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
24 stycznia 2020

Sądowe długi Polaków przekroczyły 600 mln złotych

Narzędzie Co-Surfing w hapipożyczki
Wpisy
author
Patryk Byczek
18 maja 2018

Narzędzie Co-Surfing w hapipożyczki

Zysk BNP Paribas w I kwartale 2020
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
13 maja 2020

Zysk BNP Paribas w I kwartale 2020

Bonus za założenie Konta Za Zero w PKO Banku Polskim
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
23 września 2020

Bonus za założenie Konta Za Zero w PKO Banku Polskim

Porównaj