Możliwa kolejna fala emigracji Polaków

Możliwa kolejna fala emigracji Polaków

author
Alicja Uzarowicz
26 czerwca 2019

Migracje zarobkowe Polaków stały się przedmiotem analizy firmy TransferGo, które pośredniczy w przelewach międzynarodowych. Jak wynika z danych przedstawionych przez firmę, już 10 proc. populacji Polski zamierza opuścić kraj. Obecnie na emigracji jest już około 2,5 mln osób, a kolejne 1,6 mln rozważa wyjazd za chlebem z Polski.

Coraz więcej Polaków decyduje się poszukiwać swojego szczęścia finansowego za granicą. Na emigracji jest już 2,5 mln rodaków. Co dziesiąty Polak deklaruje chęć wyjazdu, a kolejne 1,6 mln osób zastanawia się nad opuszczeniem kraju. Dokąd najczęściej emigrują Polacy?

Według danych firmy TransferGo większość Polaków wyjeżdża do Niemiec, Holandii i w dalszym ciągu Wielkiej Brytanii. 7 proc. populacji Polski zamierza kupić bilet w jedną stronę. Prawie 40 proc. tych osób emigracja zarobkowa rozdzieli z partnerami, którym następnie wysyłać będą zarobione pieniądze.

Jest to dobra wiadomość dla firm zajmujących się przelewami międzynarodowymi, które oferują niski kurs oraz szybką realizację przelewu, takich jak na przykład właśnie TransferGo, czyli twórca badania. Nie są to jednak dobre wieści dla rynku pracy, który już teraz jest stosunkowo ubogi w pracowników.

Jaką pracę podejmą Polacy na emigracji?

Firma TransferGo w swojej analizie wsparła się raportem firmy WorkService poświęconym właśnie tej tematyce. Wynika z niego, że prawie 9 proc. aktywnych zawodowo obywateli Polski zastanawia się nad rozpoczęciem życia na emigracji. Zgadzają się z tym statystyki GUS, w których odnotowano wzrost ilości polskich emigrantów.

"

Obserwujemy trend w zmianie wybieranych branży, coraz częściej popularna staje się szeroko pojęta branża produkcyjna, budownictwo oraz opieka nad dziećmi i seniorami

– zauważa Julia Ławniczak-Gościńska z TransferGo.

Kolejna fala emigracji

Masowe wyjazdy Polaków za granicę otrzymały już nazwę migracyjnego boomu. Za jego początek uznaje się rok 2004, kiedy to Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Nieco odmiennie wygląda jednak obecnie struktura osób wyjeżdżających z kraju. Emigracja staje się bowiem wyjściem dla coraz lepiej wykształconych ludzi.

Można zatem powiedzieć, że Polska doświadcza zjawiska tak zwanego drenażu mózgów. Pomimo wysokiego poziomu kształcenia w Polsce, jak i chęci młodych Polaków do korzystania z dobrodziejstw edukacji,  spora grupa absolwentów uczelni poszukuje szczęścia i wyższych zarobków na emigracji.

"

Prawie 70 proc. osób, które zdecydowałyby się na wyjazd za granicę, miało od 25 do 35 lat, czyli to tzw. young professionals. Co ciekawe, co drugi z naszych ankietowanych posiadał wykształcenie wyższe, a tylko 5 proc. wskazywało wykształcenie podstawowe lub zawodowe

– wyjaśnia Julia Ławniczak-Gościńska.

Co więcej, prawie 33 proc. ankietowanych w badaniu „Migracje zarobkowe Polaków IX” z zeszłego roku deklaruje jako miejsce zamieszkania wieś. Kolejne 21 proc. Polaków na emigracji stanowią osoby z miast powyżej 500 tys. mieszkańców.

Polacy na emigracji szukają lepszego zarobku

Nietrudno jest się domyślić, jaka jest najczęściej zgłaszana przez emigrantów z Polski przyczyna wyjazdu. Wśród osób, które jeszcze nie wyjechały, ale rozważają taką możliwość, aż 36 proc. zarabia nie więcej niż 3 000 zł netto. Nie wszyscy jednak zamierzają wyjeżdżać na stałe i żyć na emigracji.

Około 33 proc. osób planujących wyjazd z kraju planuje pozostać za granicą 2 – 6 msc. Kolejne 20 proc. deklaruje, że nie wyjedzie na dłużej niż rok. Wśród wszystkich osób planujących wyjechać tylko 7 proc. planuje zakupić bilet w jedną stronę i nie planować powrotu. Dokąd udadzą się emigrujący Polacy?

Kraje, w których Polacy najczęściej widzą swoją przyszłość to Niemcy (23 proc.) oraz Holandia (12,5 proc.). Pomimo doniesień o niezbyt przychylnym stosunku Brytyjczyków do emigrantów z Polski z powodu Brexitu co dziesiąty wyjeżdżający Polak skieruje się właśnie na Wyspy Brytyjskie.

8,5 proc. wyjeżdżających wybierze Norwegię, a 5,8 proc. Szwecję. Najpopularniejsze kierunki polskiej emigracji pozostają od kilku lat dosyć podobne. Za granicą przebywa obecnie około 2,54 mln Polaków. Ilość rodaków na emigracji rośnie jednak z każdym rokiem.


Źródła:
https://www.transfergo.com/pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Samotni rodzice nie otrzymają 500+ po wzroście minimalnego wynagrodzenia w 2019?
Świadczenia socjalne
author
Dominika Sobieraj
05 września 2018

Samotni rodzice nie otrzymają 500+ po wzroście minimalnego wynagrodzenia w 2019?

Premia  w Providencie
Wpisy
autor wpisu
Sienkiewicz
07 lipca 2014

Premia w Providencie

Mieszkanie Plus w Białej Podlaskiej
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
19 lipca 2017

Mieszkanie Plus w Białej Podlaskiej

mBank placówki w Chojnicach
Oddziały
author
Patryk Byczek
04 lutego 2019

mBank placówki w Chojnicach

KredytOK w Świdnicy
Oddziały
author
Aneta Jankowska
26 stycznia 2017

KredytOK w Świdnicy

Porównaj