Najczęściej komentowane
Najdłuższy bieg charytatywny w Polsce
Rozpoczęły się już zapisy na najdłuższy bieg sztafetowy w Polsce. Ideą biegu, który odbędzie się już 4 czerwca, jest wsparcie Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji. Współorganizatorem biegu jest BNP Paribas, a jego hasło przewodnie to „Podaj zmianę – razem wybiegnijmy z depresji”. Start nastąpi na Kasprowym Wierchu a sztafeta zakończy na Helu.
Charytatywny bieg sztafetowy organizowany przez BNP Paribas wystartuje 4.06 z Kasprowego Wierchu i zakończy się cztery dni później na Helu. Jest to zatem najdłuższy bieg w Polsce. Chociaż bieg poprowadzą profesjonaliści, to jego organizatorzy zachęcają do udziału każdego pasjonata wysiłku fizycznego.
Uczestnicy będą mogli dołączyć się do biegu w jednym ze 100 punktów na trasie biegu. Dostępne do przebiegnięcia dystanse to 5 lub 10 km. Cały dochód uzyskany w wyniku tej inicjatywy organizatorzy przekażą na rzecz Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji.
Hasłem przewodnim biegu jest: „Podaj zmianę – razem wybiegnijmy z depresji”. Jest to już kolejna akcja banku BNP Paribas, który na każdym kroku stara się wspierać pozytywne zmiany. Trasa biegu będzie miała łączny dystans 900 km a sam bieg potrwa ok. 96 godzin. Start trasy nastąpi 4.06 na szczycie Kasprowego Wierchu.
Bieg rozpoczną profesjonaliści
Bieg charytatywny rozpocznie sztafeta złożona z 16 znanych lekkoatletów. Wśród sław świata sportu nie zabraknie Patrycji Bereznowskiej. Sam bieg utytułowana długodystansowa biegaczka potraktuje jako element przygotowania do następnych swoich zawodów. Będzie to najtrudniejszy ultramaraton świata o nazwie Badwater, którego trasa znajduje się w Dolinie Śmierci.
Ten bieg ma dla mnie znaczenie symboliczne – zarówno ze względu na dystans, jak i na cel charytatywny, który mu towarzyszy. Mój start w ultramaratonie Badwater dedykuję wszystkim, którzy zmagają się z problemem depresji. Jest to jedna z najpowszechniejszych chorób, która jednocześnie pozostaje tematem tabu
– powiedziała Bereznowska.
Biegaczka przyznała także, że temat jest jej znany z prywatnego doświadczenia. W szczególności ogromną barierę stanowi jej zdaniem uświadomienie sobie tej choroby. Lekkoatletka dodała również, że bieganie może być świetnym sposobem na oczyszczenie swojego umysłu i poprawę samopoczucia.
Depresja to coraz poważniejszy problem
W dobie istnienia lekarstw na przeważającą większość dolegliwości fizycznych, nowym problemem świata są właśnie choroby dotykające psychiki. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia na depresję cierpi już 340 mln ludzi na całym świecie a w ciągu kilku lat będzie to najczęstszy problem zdrowotny.
Problem dotyczy w dużym stopniu także Polski. Znajdujemy się w pierwszej dziesiątce wśród 50 krajów borykających się z największą ilością przypadków zachorowań na depresję. Z krajowych badań na ten temat wynika, że już od 4-10 proc. Polaków cierpi na depresję. Nie pociesza również wynik badań Najwyższej Izby Kontroli.
Wynika z niego bowiem, że aż 96 proc. działań profilaktycznych i leczenia depresji realizują podmioty niezależne. Oznacza to szczególnie niewielkie zainteresowanie problemem depresji w codzienności państwowych instytucji. Depresja jest zdecydowanie zbyt rzadko ujmowana w programach polityki zdrowotnej.
Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji
Stowarzyszenie powstało w odpowiedzi na problem społeczny jakim wciąż pozostaje stygmatyzacja i wykluczenie osób chorujących psychicznie. Nasze działania nakierowane są na przekazywanie podstawowej wiedzy z zakresu psychopatologii oraz edukacja społeczeństwa, jak radzić sobie z problemem
– powiedziała Joanna Chatizow, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji.
Z jednej strony zatem osoby zmagające się z depresją są pomijane przez państwo w kontekście leczenia. Z drugiej strony uświadomienie sobie potrzeby uzyskania pomocy może spotkać się z napiętnowaniem i wykluczeniem społecznym. Jaka była przyczyna zaangażowania w akcję BNP Paribas?
W Banku BNP Paribas poruszamy ważne tematy społeczne – istotne, prawdziwe, nie zawsze popularne, chociaż bliskie Polakom. Poprzez organizację najdłuższego biegu sztafetowego w Polsce, chcemy nie tylko zwrócić uwagę na problem depresji, ale podkreślić, jak ważną rolę pełni sport w profilaktyce choroby oraz jak motywować bliskich do leczenia
– powiedział Dariusz Maciołek z BNP Paribas.
Jak przyłączyć się do akcji?
Bieg rozpocznie się ok. godziny 18 we wtorek 4 czerwca na szczycie Kasprowego Wierchu. W pierwszej kolejności do biegu będzie można dołączyć na rondzie Kuźnickim. Cała trasa będzie bardzo malownicza i przebiegnie przez miasta: Nowy Targ, Kraków, Radomsko, Zduńską Wolę, Łódź, Inowrocław, Solec Kujawski, Bydgoszcz i Trójmiasto.
Ostatecznie sztafeta dobiegnie do mety, która znajdować się będzie na Helu. Aby dołączyć do biegu wystarczy zarejestrować się na stronie www.podajzmiane.pl i wypełnić formularz. Następnie, aby móc pobiec z innymi należy wybrać długość trasy oraz punkt kontrolny na mapie. Potem wystarczy jeszcze przekazać datek w kwocie od 20 do 100 zł.
Sztafetę entuzjaści będą mogli oglądać na żywo na stronie internetowej akcji. Każdy uczestnik pod koniec swojego dystansu otrzyma medal będący symbolem walki z depresją na pamiątkę. Lista miejsc jest ograniczona, a zarejestrować można się do 31 maja.
Źródła:
www.podajzmiane.pl
Dodaj komentarz