Najdłuższy bieg charytatywny w Polsce

Najdłuższy bieg charytatywny w Polsce

author
Alicja Uzarowicz
23 maja 2019

Rozpoczęły się już zapisy na najdłuższy bieg sztafetowy w Polsce. Ideą biegu, który odbędzie się już 4 czerwca, jest wsparcie Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji. Współorganizatorem biegu jest BNP Paribas, a jego hasło przewodnie to „Podaj zmianę – razem wybiegnijmy z depresji”. Start nastąpi na Kasprowym Wierchu a sztafeta zakończy na Helu.

Charytatywny bieg sztafetowy organizowany przez BNP Paribas wystartuje 4.06 z Kasprowego Wierchu i zakończy się cztery dni później na Helu. Jest to zatem najdłuższy bieg w Polsce. Chociaż bieg poprowadzą profesjonaliści, to jego organizatorzy zachęcają do udziału każdego pasjonata wysiłku fizycznego.

Uczestnicy będą mogli dołączyć się do biegu w jednym ze 100 punktów na trasie biegu. Dostępne do przebiegnięcia dystanse to 5 lub 10 km. Cały dochód uzyskany w wyniku tej inicjatywy organizatorzy przekażą na rzecz Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji.

Hasłem przewodnim biegu jest: „Podaj zmianę – razem wybiegnijmy z depresji”. Jest to już kolejna akcja banku BNP Paribas, który na każdym kroku stara się wspierać pozytywne zmiany. Trasa biegu będzie miała łączny dystans 900 km a sam bieg potrwa ok. 96 godzin. Start trasy nastąpi 4.06 na szczycie Kasprowego Wierchu.

Bieg rozpoczną profesjonaliści

Bieg charytatywny rozpocznie sztafeta złożona z 16 znanych lekkoatletów. Wśród sław świata sportu nie zabraknie Patrycji Bereznowskiej. Sam bieg utytułowana długodystansowa biegaczka potraktuje jako element przygotowania do następnych swoich zawodów. Będzie to najtrudniejszy ultramaraton świata o nazwie Badwater, którego trasa znajduje się w Dolinie Śmierci.

"

Ten bieg ma dla mnie znaczenie symboliczne – zarówno ze względu na dystans, jak i na cel charytatywny, który mu towarzyszy. Mój start w ultramaratonie Badwater dedykuję wszystkim, którzy zmagają się z problemem depresji. Jest to jedna z najpowszechniejszych chorób, która jednocześnie pozostaje tematem tabu

– powiedziała Bereznowska.

Biegaczka przyznała także, że temat jest jej znany z prywatnego doświadczenia. W szczególności ogromną barierę stanowi jej zdaniem uświadomienie sobie tej choroby. Lekkoatletka dodała również, że bieganie może być świetnym sposobem na oczyszczenie swojego umysłu i poprawę samopoczucia.

Depresja to coraz poważniejszy problem

W dobie istnienia lekarstw na przeważającą większość dolegliwości fizycznych, nowym problemem świata są właśnie choroby dotykające psychiki. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia na depresję cierpi już 340 mln ludzi na całym świecie a w ciągu kilku lat będzie to najczęstszy problem zdrowotny.

Problem dotyczy w dużym stopniu także Polski. Znajdujemy się w pierwszej dziesiątce wśród 50 krajów borykających się z największą ilością przypadków zachorowań na depresję. Z krajowych badań na ten temat wynika, że już od 4-10 proc. Polaków cierpi na depresję. Nie pociesza również wynik badań Najwyższej Izby Kontroli.

Wynika z niego bowiem, że aż 96 proc. działań profilaktycznych i leczenia depresji realizują podmioty niezależne. Oznacza to szczególnie niewielkie zainteresowanie problemem depresji w codzienności państwowych instytucji. Depresja jest zdecydowanie zbyt rzadko ujmowana w programach polityki zdrowotnej.

Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji

"

Stowarzyszenie powstało w odpowiedzi na problem społeczny jakim wciąż pozostaje stygmatyzacja i wykluczenie osób chorujących psychicznie. Nasze działania nakierowane są na przekazywanie podstawowej wiedzy z zakresu psychopatologii oraz edukacja społeczeństwa, jak radzić sobie z problemem

– powiedziała Joanna Chatizow, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji.

Z jednej strony zatem osoby zmagające się z depresją są pomijane przez państwo w kontekście leczenia. Z drugiej strony uświadomienie sobie potrzeby uzyskania pomocy może spotkać się z napiętnowaniem i wykluczeniem społecznym. Jaka była przyczyna zaangażowania w akcję BNP Paribas?

"

W Banku BNP Paribas poruszamy ważne tematy społeczne – istotne, prawdziwe, nie zawsze popularne, chociaż bliskie Polakom. Poprzez organizację najdłuższego biegu sztafetowego w Polsce, chcemy nie tylko zwrócić uwagę na problem depresji, ale podkreślić, jak ważną rolę pełni sport w profilaktyce choroby oraz jak motywować bliskich do leczenia

– powiedział Dariusz Maciołek z BNP Paribas.

Jak przyłączyć się do akcji?

Bieg rozpocznie się ok. godziny 18 we wtorek 4 czerwca na szczycie Kasprowego Wierchu. W pierwszej kolejności do biegu będzie można dołączyć na rondzie Kuźnickim. Cała trasa będzie bardzo malownicza i przebiegnie przez miasta: Nowy Targ, Kraków, Radomsko, Zduńską Wolę, Łódź, Inowrocław, Solec Kujawski, Bydgoszcz i Trójmiasto.

Ostatecznie sztafeta dobiegnie do mety, która znajdować się będzie na Helu. Aby dołączyć do biegu wystarczy zarejestrować się na stronie www.podajzmiane.pl i wypełnić formularz. Następnie, aby móc pobiec z innymi należy wybrać długość trasy oraz punkt kontrolny na mapie. Potem wystarczy jeszcze przekazać datek w kwocie od 20 do 100 zł.

Sztafetę entuzjaści będą mogli oglądać na żywo na stronie internetowej akcji. Każdy uczestnik pod koniec swojego dystansu otrzyma medal będący symbolem walki z depresją na pamiątkę. Lista miejsc jest ograniczona, a zarejestrować można się do 31 maja.


Źródła:

www.podajzmiane.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Skarga na czynności komornika – wzór
Dla zadłużonych
author
Dominika Sobieraj
15 maja 2022

Skarga na czynności komornika – wzór

Blisko 10 proc. Polaków wolnych od kredytów hipotecznych
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
24 maja 2019

Blisko 10 proc. Polaków wolnych od kredytów hipotecznych

10 najcenniejszych marek świata
Blog
author
Alicja Uzarowicz
04 lipca 2019

10 najcenniejszych marek świata

Santander Consumer Bank Legionowo
Oddziały
author
Dorota Cholewicka
14 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Legionowo

Santander Securities S.A. przestało istnieć
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
11 listopada 2019

Santander Securities S.A. przestało istnieć

Promocja: „Blik i po reklamie” w PKO BP i Interia.pl
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
18 grudnia 2018

Promocja: „Blik i po reklamie” w PKO BP i Interia.pl

Porównaj