Najwyższy CIT zapłacił PKO Bank Polski

Najwyższy CIT zapłacił PKO Bank Polski

author
Alicja Uzarowicz
25 lipca 2019

Zgodnie z najnowszym komunikatem PKO Banku Polskiego to właśnie ta organizacja zapłaciła najwyższy podatek dochodowy od osób prawnych. CIT, jak nazywa się popularnie tę daninę publiczną, który odprowadziła spółka za poprzedni rok przekroczył kwotę 1,3 mld zł. W swoim komunikacie PKO BP powołał się na dane Ministerstwa Finansów.

Podatek dochodowy od osób prawnych, czyli CIT, jest odpowiednikiem PIT dla przedsiębiorstw objętych tego rodzaju obowiązkiem podatkowym. Zgodnie ze swoim komunikatem, PKO BP okazał się być największym płatnikiem CIT w Polsce. Mówi to wiele o rentowności spółki, gdyż stawka tego podatku zależy od dochodu danego podmiotu.

Ile dokładnie do budżetu państwa był zmuszony dopłacić bank? Kwota 1,3 mld zł to całkiem imponujący wynik. Sam bank poinformował ponadto, iż to wyróżnienie otrzymał wśród innych polskich osób prawnych, które osiągnęły w zeszłym roku przychód ponad 50 mln euro. Nie jest to jednak jedyny podatek, jaki musiało zapłacić PKO BP.

Łącznie Grupa Kapitałowa PKO BP, która zrzesza różne spółki, zasiliła budżety samorządowe jak i centralny kwotą aż 3,5 mld zł. Jest to bardzo duża wartość, biorąc pod uwagę fakt, że na jej wielkość wpływ miało kilka firm zrzeszonych w ramach tejże Grupy Kapitałowej.

cit

Setka firm zarządza PPK we współpracy z PKO TFI

Skąd taki duży CIT?

"

PKO Bank Polski od stu lat wspiera rozwój naszego kraju finansując zarówno potrzeby osób indywidualnych, jak i działalność polskich przedsiębiorstw. Wypracowując z roku na rok coraz wyższe zyski, generujemy także istotne kwoty, które zasilają budżet państwa i budżety lokalne

– mówił Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP, cytowany w komunikacie.

W dalszej części swojej wypowiedzi Prezes Banku podkreślił także, iż konieczność zapłaty podatku CIT pozwala jeszcze szerzej wspierać realizację ważnych projektów polepszających stan infrastruktury, gospodarki, i to niemałymi kwotami. Jest to kluczowe zarówno dla samorządów, jak i administracji centralnej.

cit

29. Bieg Powstania Warszawskiego z PKO BP.

Wsparcie dla budżetu to nie tylko CIT

Nie tylko podatek CIT złożył się na zawrotną kwotę 3,5 mld zł, jaką zasiliła Grupa Kapitałowa budżety centralny i samorządowe. Stanowił on jednak znaczną część wielkości podatków łącznie, bo 1,6 mld zł. Poza podatkiem CIT na wspomniane 3,5 mld zł złożyły się także inne daniny, które odprowadzają podmioty rynku finansowego.

Jest to na przykład podatek od niektórych instytucji finansowych, który nazywa się potocznie podatkiem bankowym. Zasilił on tę kwotę o 950 mln zł. Kolejne 310 mln zł pochodziło natomiast z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), a 326 mln zł wyniósł zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych.

Co więcej, 129 mln zł pochłonął podatek VAT, czyli ten od towarów i usług. 77 mln zł natomiast Grupa Kapitałowa zapłaciła w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych. Na wielkość podatku CIT jak i innych wpływa niewątpliwie wielkość samej spółki. A ta ma się czym chwalić.

PKO BP obsługuje już bowiem 10 mln klientów indywidualnych i 500 tys. firmowych. Co więcej, kapitał zakładowy tego banku na koniec pierwszego kwartału 2019 r. wyniósł aż 326 mld zł. PKO Bank Polski może się ponadto pochwalić mianem najcenniejszej spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Zyski całej Grupy Kapitałowej liczy się natomiast w miliardach zł każdego roku.

cit

Bezpieczny Plan od PKO Życie TU

Źródła:
https://media.pkobp.pl/komunikaty-prasowe/informacje-o-banku/pko-bank-polski-najwiekszym-platnikiem-podatku-cit-w-kraju/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Płatności powtarzalne BLIK w ING Banku Śląskim
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
22 marca 2019

Płatności powtarzalne BLIK w ING Banku Śląskim

Bank Pekao z jeszcze prostszymi pożyczkami
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
27 stycznia 2021

Bank Pekao z jeszcze prostszymi pożyczkami

PBS Bank sesje przychodzące i wychodzące
Sesje przelewów
author
Dominika Sobieraj
30 lipca 2022

PBS Bank sesje przychodzące i wychodzące

Bank Pekao w Turku
Oddziały
author
Patryk Byczek
03 sierpnia 2019

Bank Pekao w Turku

Aż 900 mln zł daliśmy dla organizacji pożytku publicznego
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
10 sierpnia 2020

Aż 900 mln zł daliśmy dla organizacji pożytku publicznego

Mieszkańcy dużych miast z dużym zadłużeniem
Blog
author
Aneta Jankowska
12 listopada 2018

Mieszkańcy dużych miast z dużym zadłużeniem

Porównaj