zadluzenia.com
zamknij

Niewykorzystany urlop przepadnie?

Choć nowy kształt obowiązującego już od 1974 roku Kodeksu pracy nie został przyjęty przez polski rząd, ministra resortu pracy i polityki społecznej zapowiedziała, że wprowadzenie poszczególnych zmian będzie konieczne. Czy jej słowa są wciąż aktualne?
 

Jeszcze wiosną bieżącego roku ministra resortu pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oznajmiła, że konieczne będzie wprowadzenie poprawek do kilku zapisów obowiązującego obecnie Kodeksu pracy. 
 

Dziś Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odżegnuje się od wprowadzenia jakichkolwiek zmian w zakresie ustawy z dnia 26. czerwca 1974 dotyczącej warunków i regulacji zatrudnienia w Polsce.
  

Jakie zmiany? 
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy zaproponowała jeszcze w trakcie prac nas poprzednim projektem nowelizacji Kodeksu pracy prawo do 26 dni urlopowych nez względu na staż pracy czy zdobyte wykształcenie. 
 

Pierwsza proponowana zmiana może budzić entuzjazm wielu z nas, lecz kolejna niestety nie jest równie pozytywna. Ma ona dotyczyć niewykorzystanych dni urlopowych i ich przepadania.
 

Oznacza to, że jeśli pracownik nie wykorzysta całej dozwolonej mu puli dni urlopowych w danym roku kalendarzowym, nie będzie miał on więcej możliwości na skorzystanie z nich w kolejnych latach. Zapis ten ma obowiązywać z wyłączeniem pewnych, oczywiście wciąż jeszcze niesprecyzowanych wyjątków. 
  

Co dalej?
Pogłoski na temat wprowadzenia zmian w Kodeksie pracy, zwłaszcza tych dotyczących przepadania niewykorzystanych dni urlopowych, zawładnęły w ostatnich dniach niemal całym dyskursem publicznym. 
 

Newsy na temat planowanych nowelizacji opublikowane zostały przez największe i najbardziej wiarygodne źródła informacji w Polsce, lecz wraz z pierwszymi krytycznymi odzewami obywateli głos zabrało same Ministerstwo, zapewniając, iż żadne prace w tym zakresie się nie toczą. 
 


fot. twitter
 

Trudno ocenić, czy odpowiedź resortu pracy i polityki społecznej wynika z głośnej krytyki obywateli wobec zapowiedzianych zmian, czy rzeczywiście MRPiPS nie pracuje nad nowelizacją Kodeksu Pracy. 
 

Jedno jest pewne - będziemy trzymać rękę na pulsie i na bieżąco informować o wszelkich nowych odkryciach w sprawie.
 

 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY