Oferta październikowych obligacji oszczędnościowych

Oferta październikowych obligacji oszczędnościowych

author
Alicja Uzarowicz
15 października 2019

Jak co miesiąc, rząd przygotował październikową już ofertę obligacji skarbowych. Ponownie sprawdzimy, ile można zarobić na poszczególnych rodzajach tych papierów wartościowych. W ofercie ponownie znalazły się kilkumiesięczne i kilkuletnie obligacje skarbowe, jak również te z terminem wykupu za 6 i 12 lat przeznaczone dla beneficjentów dopłat z programu Rodzina 500+.

Rodzaje obligacji skarbowych w ofercie październikowej można wykupić na:

 1. 3 miesiące,
 2. 2 lata,
 3. 3 lata,
 4. 4 lata,
 5. 6 lat,
 6. 10 lat,
 7. 12 lat.

Powyższe oprocentowanie podane zostało w skali rocznej. Sytuacja z poprzednich miesięcy nie uległa zmianie. Obligacje skarbowe nadal cieszą się ogromnym zainteresowaniem Polaków, gdyż ponownie we wrześniu sprzedano ich równowartość 1,573 mld złotych.

"

Łączny popyt na obligacje w trzecim kwartale br. wyniósł blisko 5 mld zł. To o 57% więcej w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Łącznie od początku roku na zakup obligacji oszczędnościowych nabywcy przeznaczyli kwotę 12 mld zł z czego najchętniej wybierane były obligacje 4-letnie

– powiedział Piotr Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, cytowany w rządowym komunikacie.

Chcesz być pewnym kupna obligacji?

Dowiedz się, czym są i ile można na nich zarobić tutaj.

Czym różnią się od siebie wskazane wyżej rodzaje obligacji? Poza terminem wykupu, czyli okresem, po którym następuje wykup papieru z powrotem przez rząd i oprocentowaniem, niestety nie każde mogą kupić wszyscy. Mówiąc precyzyjniej, powszechnie dostępne są wyłącznie obligacje 3-miesięczne oraz 2,3,4 i 10-letnie.

Pozostałe, czyli te z terminem wykupu po 6 i 12 latach są tak zwanymi obligacjami rodzinnymi. Albowiem rząd udostępnia ich zakup wyłącznie beneficjentom rządowego programu „Rodzina 500 plus”. W pierwszym roku oszczędzania są one oprocentowane odpowiednio 2,80 proc. w przypadku obligacji 6-letnich i 3,20 proc. dla tych wykupionych na 12 lat.

W przypadku obligacji na stały procent oprocentowanie tych z 3-miesięcznym okresem wykupu to 1,50 proc. w skali roku. Dla 2,3 i 4-letnich obligacji rocznie można liczyć na odsetki w wysokości odpowiednio 2,10 proc., 2,20 proc. i 2,40 proc. (w przypadku czteroletnich tylko przez pierwszy rok oszczędzania).

Dziesięcioletnie obligacje cechuje zaś oprocentowanie 2,70 proc. w skali roku przez pierwszy rok oszczędzania. Jak często można liczyć na wyliczenie stopy odsetek w poszczególnych rodzajach obligacji skarbowych?

Okresy wyliczania oprocentowania

Najczęściej oprocentowanie wylicza się co pół roku albo co roku. Ma to zastosowanie do trzy-, cztero-, sześcio-, dziesięcio- i dwunastoletnich obligacji Skarbu Państwa.

Obligacje trzyletnie – w ich przypadku oprocentowanie aktualizowane jest co pół roku, a podstawą do wyliczenia jest stopa procentowa, na którą banki pożyczają gotówkę między sobą.

Sprzedaż obligacji w sierpniu wyniosła 1,75 mld zł

Obligacje czteroletnie – stopa odsetek zmienna jest każdego roku, podstawą do jej wyliczenia jest marża (1,25 proc.) i suma wskaźników inflacji, które osiągnięto podczas wszystkich miesięcy poprzedniego roku.

Obligacje dziesięcioletnie – identyczne warunki wyliczania stopy oprocentowania jak w przypadku obligacji czteroletnich. Różnica występuje wyłącznie w wysokości marży – dla tych papierów wartościowych jest to 1,50 proc.

Obligacje rodzinne

W przypadku obligacji przeznaczonych dla rodziców pobierających dopłaty w ramach programu „Rodzina 500 plus” sytuacja z oprocentowaniem wygląda jeszcze inaczej. A mianowicie stopa oprocentowania zmienia się każdego roku na podstawie marży i sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy roku poprzedniego.

W przypadku obligacji 6-letnich marża ta wynosi 1,75 proc., a dla obligacji z dwunastoletnim terminem wykupu jest to już 2,00 proc. W jaki sposób zainteresowani obywatele mogą nabyć obligacje Skarbu Państwa emitowane każdego miesiąca przez Ministerstwo Finansów?

Sposoby zakupu obligacji skarbowych:

 1. przez Internet na stronie,
 2. w oddziałach PKO BP,
 3. w Punktach Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO BP,
 4. przez telefon (801 310 210 w godzinach 8:00-20:00),
 5. przez konto Inteligo.

Sprzedaż wrześniowych obligacji skarbowych

Poza informacją odnośnie oferty obligacji skarbowych, jakie Minister Finansów wyemituje w październiku, Ministerstwo postanowiło podzielić się danymi odnośnie wyników sprzedażowych obligacji skarbowych we wrześniu. Ponownie sprzedaż przekroczyła rekordowe półtora miliarda wynosząc 1,573 mld zł.

Ponownie najwięcej sprzedano obligacje 4-letnie, które stanowiły 45 proc. struktury sprzedaży. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się obligacje z terminem wykupu za 3 miesiące (25 proc.) i 2 lata (18 proc.). Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszyły się obligacje 10- i 3-letnie (odpowiednio 10 i 1 proc.).

Prawie 10,7 mln złotych przeznaczyli na zakup obligacji rodzinnych beneficjenci wypłat z rządowego programu „Rodzina 500 plus”. W przypadku tych papierów wartościowych sprzedaż odbywa się jednak ciągle. Natomiast dostępność innych rodzajów obligacji zależy głównie od emisji.


Źródła:
https://www.gov.pl/web/finanse/wyniki-sprzedazy-obligacji-oszczednosciowych-we-wrzesniu-2019-roku?fbclid=IwAR1q5pUXTRd0srnViy-_ekwMCwWm07uelBv5_kS4Y5yVSNWKp85QXtF9eKw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Srebrny Listek CSR dla Credit Agricole
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
16 czerwca 2021

Srebrny Listek CSR dla Credit Agricole

Kredyt hipoteczny Żory
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
02 sierpnia 2017

Kredyt hipoteczny Żory

Brak abolicji składek w ZUS
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
07 maja 2019

Brak abolicji składek w ZUS

Patriotyzm zakupowy Polaków
Blog
author
Aneta Jankowska
17 listopada 2017

Patriotyzm zakupowy Polaków

30 srebrników Judasza – ile były warte ?
Blog
autor wpisu
Maciej_Stanko
24 marca 2016

30 srebrników Judasza – ile były warte ?

Poczta Polska stawia na elektryczne auta
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
27 kwietnia 2019

Poczta Polska stawia na elektryczne auta

Porównaj