Oferty kredytów hipotecznych niewzruszone pandemią

Oferty kredytów hipotecznych niewzruszone pandemią

author
Alicja Uzarowicz
21 marca 2020

W ostatnim czasie portal prnews.pl zaprezentował wyniki badania ekspertów HRE Investments. Jak wynika z analizy, oferty kredytów hipotecznych nie uległy większej zmianie pomimo trwającej pandemii koronawirusa. Banki w dalszym ciągu chcą ich udzielać, co współgra z nieznacznym spadkiem tempa wzrostu cen nieruchomości.

Oferty kredytów hipotecznych, jakie oferują banki w Polsce, nie uległy zmianie pomimo paraliżującej wiele branż pandemii koronawirusa. Jak poinformował w środę portal prnews.pl, firma HRE Investments postanowiła przeprowadzić analizę obecnej sytuacji na rynku tych kredytów.

Po pierwsze, banki nadal chcą udzielać kredytów hipotecznych. I choć popyt na mieszkania nieco spadł, to nadal znajdują się chętni do zaciągnięcia takiego zobowiązania. Kolejnym czynnikiem, który sprzyja takiemu kredytowaniu, jest sytuacja rynku nieruchomości.

Albowiem ze względu na ogólnogospodarczy zastój, także i budownictwo odczuło negatywne skutki pandemii. Wpływa to na zmniejszenie tempa, w jakim rosną ceny nieruchomości. Niestety nie można jeszcze mówić o ich spadku, jak i spodziewać się takiego trendu w najbliższej przyszłości.

Oferty kredytów hipotecznych a koronawirus

Kredytowaniu osób kupujących mieszkania zdecydowanie sprzyjają obecne działania Rady Polityki Pieniężnej, Komisji Stabilności finansowej a także Narodowego Banku Polskiego. Instytucje te stworzyły warunki do udzielania względnie tanich kredytów hipotecznych, które zabezpieczają interesy banków na nawet kilka dekad.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień

 

Pożyczki na dowód – wypłata nawet w 15 minut


I chociaż zdarzyło się, że niektóre banki wstrzymały kredyty gotówkowe, to nie należy spodziewać się podobnych działań w tej kategorii zobowiązań. Jednocześnie zalecana jest ostrożność z podejmowaniem tak poważnej decyzji w tym niepewnym okresie. Może się okazać, że kryzys wywołany koronawirusem nadwyręży budżety kredytobiorców.

Warto także wspomnieć, że wraz z epidemią nieco spadnie ilość zawieranych transakcji. Ludzie w większości nie chcą wychodzić z domu, ani spotykać się, by obejrzeć mieszkanie. Ich chęć do nabycia nieruchomości jako bezpiecznej lokaty kapitału przygasa ze względów epidemiologicznych.

Ceny nieruchomości z niewielkimi zmianami

Analitycy HRE Investments podkreślają, że o ile spadnie okresowo ilość zawieranych umów o kupno mieszkania, jak i popyt na nieruchomości, nie należy spodziewać się znacznych spadków cen. Pocieszyć może fakt, iż nie będą one także mocno drożeć. Prognozowane zmiany w cenach nieruchomości zmieszczą się w przedziale od +5 proc. do -5 proc.

Jakie są powody takiego rozumowania? Mieszkania nadal będą łakomym kąskiem dla osób posiadających znaczny kapitał. Obecne oprocentowanie lokat nie pozwala bowiem zarabiać nawet tyle, by ograniczyć spadek wartości pieniądza w wyniku inflacji. Powoduje to, że nieruchomości są niezwykle bezpieczną inwestycją.

Co więcej, ceny nieruchomości rzadko reagują na krótkotrwałe zawahania rynkowe. Trwająca pandemia koronawirusa na szczęście nie potrwa wystarczająco długo. Jeżeli dojdzie więc do obniżki cen, to tylko ze względu na pojedyncze podmioty, które będą chciały szybko sprzedać posiadane przez siebie nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Profi Credit w Hrubieszowie
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
09 czerwca 2019

Profi Credit w Hrubieszowie

Patriotyzm zakupowy Polaków
Blog
author
Aneta Jankowska
17 listopada 2017

Patriotyzm zakupowy Polaków

Kasa Stefczyka Głogów
Oddziały
author
Patryk Byczek
20 października 2020

Kasa Stefczyka Głogów

BNP Paribas oddziały w Kościanie
Oddziały
author
Patryk Byczek
18 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Kościanie

Projekt edukacyjny Artysta-Zawodowiec w Grupie ING
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
12 marca 2021

Projekt edukacyjny Artysta-Zawodowiec w Grupie ING

Porównaj