zadluzenia.com
zamknij

Nowa moneta 5 zł na 100-lecie odzyskania niepodległości

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu specjalną monetę z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Szczególna moneta o nominale 5 zł ma trafić do każdego Polaka.

 


Źródło: NBP

 

Symboliczna moneta dla każdego 

 

NBP postanowił uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę wyjątkową monetą. To pierwszy element specjalnych monet jubileuszowych. W niedalekiej przyszłości ma się również pojawić banknot stworzony specjalnie na tę okazję.

 

Prezes NBP, Adam Glapiński, który jest pomysłodawcą monety o nominale 5 zł, wyjaśnia, że zostanie ona wyemitowana w symbolicznym nakładzie do 38 424 000 szt., czyli tak, aby trafiła do każdego Polaka.

 


Źródło: NBP

 

W folderze emisyjnym czytamy:

 

Rok 1918 był dla Polaków wyjątkowy. Marzenia o wolności stały się rzeczywistością. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie konsekwentne działania wielu pokoleń Polaków, którzy z wiarą w przyszłość walczyli w powstaniach, pielęgnowali kulturę, pracowali dla wspólnego narodowego dobra, by osiągnąć upragniony cel. 11 listopada 1918 r. wszystko się zmieniło. Otworzyliśmy nową kartę w historii naszego narodu. Rozpoczęliśmy budowę nowej Polski. Rodzima waluta była jednym z priorytetów odradzającego się państwa, a wymiernym tego znakiem miał się stać wkrótce polski ZŁOTY". 

 

Moneta okolicznościowa z okolicznościowym napisem 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości
 

Nominał: 5 zł
Stop: pierścień- MN 25,rdzeń - CuAI6Ni2
Stempel: zwykły
Średnica monety: 24,00 mm
Masa: 6,54 g
Brzeg (bok): moletowany nieregularnie
Nakład: do 38 424 000 szt.
Projektant rewersu: Urszula Walerzak
Projektant awersu: Ewa Tyc-Karpińska
Data emisji: 22 maja 2018 rok
Emitent: NBP


Na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska S.A.

- Emitując tę monetę, chcemy dać wyraz głębokiego szacunku dla wszystkich ludzi wielkiego serca, którzy swoją postawą przyczynili się do faktu, że dziś cieszymy się suwerenną Rzeczpospolitą. My Polacy - podkreślił Adam Glapiński.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY