Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu specjalną monetę z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Szczególna moneta o nominale 5 zł ma trafić do każdego Polaka.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 22.05.2018
Udostępnij:


Źródło: NBP

Symboliczna moneta dla każdego 

NBP postanowił uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę wyjątkową monetą. To pierwszy element specjalnych monet jubileuszowych. W niedalekiej przyszłości ma się również pojawić banknot stworzony specjalnie na tę okazję.

Prezes NBP, Adam Glapiński, który jest pomysłodawcą monety o nominale 5 zł, wyjaśnia, że zostanie ona wyemitowana w symbolicznym nakładzie do 38 424 000 szt., czyli tak, aby trafiła do każdego Polaka.

Źródło: NBP

W folderze emisyjnym czytamy:

Rok 1918 był dla Polaków wyjątkowy. Marzenia o wolności stały się rzeczywistością. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie konsekwentne działania wielu pokoleń Polaków, którzy z wiarą w przyszłość walczyli w powstaniach, pielęgnowali kulturę, pracowali dla wspólnego narodowego dobra, by osiągnąć upragniony cel. 11 listopada 1918 r. wszystko się zmieniło. Otworzyliśmy nową kartę w historii naszego narodu. Rozpoczęliśmy budowę nowej Polski. Rodzima waluta była jednym z priorytetów odradzającego się państwa, a wymiernym tego znakiem miał się stać wkrótce polski ZŁOTY". 

Moneta okolicznościowa z okolicznościowym napisem 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości
 

Nominał: 5 zł
Stop: pierścień- MN 25,rdzeń – CuAI6Ni2
Stempel: zwykły
Średnica monety: 24,00 mm
Masa: 6,54 g
Brzeg (bok): moletowany nieregularnie
Nakład: do 38 424 000 szt.
Projektant rewersu: Urszula Walerzak
Projektant awersu: Ewa Tyc-Karpińska
Data emisji: 22 maja 2018 rok
Emitent: NBP

Na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska S.A.

Emitując tę monetę, chcemy dać wyraz głębokiego szacunku dla wszystkich ludzi wielkiego serca, którzy swoją postawą przyczynili się do faktu, że dziś cieszymy się suwerenną Rzeczpospolitą. My Polacy – podkreślił Adam Glapiński.

Komentarze