Najczęściej komentowane
Opłata ekologiczna może skrzywdzić firmy i środowisko
Zgodnie z ostrzeżeniem Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych, organizacji będącej częścią Konfederacji Lewiatan, wprowadzenie opłaty za torby foliowe może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Zdaniem ekspertów z tej organizacji bowiem opłata ta może negatywnie wpływać na przedsiębiorców oraz na samo środowisko.
Czy opłata za torby foliowe spowoduje pogorszenie sytuacji środowiska? Takie stanowisko w sprawie zaprezentował Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych będący członkiem Konfederacji Lewiatan. Opłata ta ma dotyczyć toreb grubszych, czyli tych od 50 mikrometrów.
Za każdą taką torbę przedsiębiorcy mieliby płacić 20 gr. Jak wynika z wyliczeń, bardzo mocno uderzyłoby to w interesy przedsiębiorców w Polsce. Zdaniem ekspertów jest to naruszenie interesu firm, które nie zajmują się produkcją papieru czy importem chociażby bawełny.
Faktem, który niepokoi PZPTS, jest to, że decyzją Ministerstwa Środowiska diametralnie, bo aż o rok, skrócono termin ograniczenia stosowania lekkich toreb foliowych. Tym samym został skrócony cenny czas przedsiębiorców na adaptację do nowych norm prawnych.
Sprawdź również ofertę kredytów ekologicznych.
Efektem było zakupienie przez firmy maszyn do produkcji grubszych toreb wielorazowych. Nierzadko zakupy te sfinansowano kredytem. Wprowadzenie podatku od tego rodzaju toreb będzie godzić w interes tych firm, które będą musiały płacić podatek od produktu niespłaconych jeszcze maszyn.
Opłata ekologiczna przyczyną bankructwa firm
120 różnych przedsiębiorstw w Polsce zajmuje się produkowaniem grubszych toreb foliowych. Większą ich część reprezentują spółki rodzinne, które były budowane wielopokoleniowo od podstaw od momentu transformacji systemowej w Polsce. Wprowadzenie nowego podatku tak szybko może spowodować ich bankructwo.
Takie działanie resortu środowiska jest jednak po części podyktowane regulacjami unijnymi, według których społeczeństwa europejskie nie używają cieńszych toreb wielokrotnie pomimo ich dalszej przydatności. Nierzadko są one zostawiane gdziekolwiek, co oznacza, że nie są poddawane recyklingowi.
Właśnie z tym procederem walczyć zamierza Ministerstwo Środowiska. Rząd prowadzi odpowiednie działania w kontekście implementacji w Polsce zaleceń raportu UE BIO Intelligence Service. Jednak zmian dla toreb grubszych, które UE ostatecznie akceptuje jako „mniejsze zło” dokonuje się trochę na wyrost.
Używajmy toreb wielokrotnie
Następstwem BIOIS było jak największe ograniczenie wprowadzania do obrotu najcieńszych torebek foliowych. W wielu przypadkach ich użyteczność opierała się tylko o transport zawartości takiej torebki ze sklepu do domu i jej wrzucaniu. Zdaniem UE torby grubsze niż 49 mikrometrów nie stanowią zagrożenia środowiskowego.
Zdaniem Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych opłata ekologiczna, jaką proponuje Ministerstwo Środowiska bez poprzednich konsultacji społecznych godzi w zasady wolnego rynku. Organizacja uważa także, że jest to pewnego rodzaju próba faworyzowania wytwórców kilku konkretnych rodzajów opakowań kosztem innych.
Konfederacja Lewiatan jest organizacją zrzeszająca pracodawców różnych sektorów gospodarki w Polsce. Bardzo często głos tego związku pracodawców biorą pod uwagę instytucje państwowe. Na przykład na etapie ustalania kluczowych dla przedsiębiorców i pracodawców regulacji w Polsce.
Źródła:
http://konfederacjalewiatan.pl/aktualnosci/2019/1/oplata_od_grubszych_foliowek_zaszkodzi_firmom_
Dodaj komentarz