Pierwsza gmina z mLegitymacją

Pierwsza gmina z mLegitymacją

autor wpisu
Natalia Narloch
30 listopada 2018

29 listopada odbyła się konferencja prasowa poświęcona wprowadzeniu nowoczesnego rozwiązania, jakim jest mLegitymacja szkolna. Już dzisiaj wiadomo, że pierwszą gminą w Polsce, która skorzysta z tej technologii będzie Halinów.

Czym jest mLegitymacja?

Ministerstwo Cyfryzacji opracowało nowoczesne rozwiązanie dla uczniów, pozwalających zastąpić dawną tradycyjną, papierową wersję legitymacji szkolnej na mobilną mLegitymację. Jako część aplikacji mObywatl, będzie można pobrać ją bezpośrednio wyświetlać z telefonu komórkowego.

mLegitymacja powinna rozwiązać odwieczny rodzinny problem – ciężko będzie zostawić ją w domu. Mało który młody człowiek nie pamięta przecież o zabraniu telefonu komórkowego. Co więcej, mLegitymację będzie można zainstalować w telefonie rodzica.”

Zastąpi wszystkie dotychczasowe funkcje poprzedniej tradycyjnej wersji. Posłuży podczas kontroli biletów, zakładania karty w bibliotece, czy jako potwierdzenie uczniowskich zniżek.

W związku z pomyślnie przeprowadzonym pilotażem w kilku polskich placówkach (np. w Siedlcach, Halinowie i Żyrardowie) obecnie wszystkie zainteresowane szkoły podstawowe mogą zgłaszać swoją chęć udziału w projekcie. Po zmianie rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące dokumentów szkolnych, świadectw i dyplomów państwowych, rozwiązanie zostanie upowszechnione.

Co ciekawe, także studencka wersja jest na etapie pilotażu. Testują ją obecnie studenci Politechniki Wrocławskiej, gdzie wydane zostały już pierwsze egzemplarze.

W jaki sposób działa mLegitymacja?

mLegitymacja działa w ramach aplikacji mObywatel. Tą aplikację można pobrać na telefon, a następnie w razie kontroli wyświetlać elektroniczną wersję karty. Jak dotąd dostępna jest jedynie wersja dla telefonów z systemem Android (co najmniej 6.0).

Można ją zweryfikować wizualnie – posiada takie zabezpieczenia jak hologram i animowana flaga. Dodatkowo, w przypadku wątpliwości, można wykorzystać ogólnodostępną aplikację mWeryfikator, która sprawdzi nie tylko autentyczność dokumentu, ale także fakt czy dokument nie został zastrzeżony w szkole (w przypadku np. zagubienia telefonu).”

Legitymacja zawierać będzie następujące informacje ucznia/studenta:

– imię i nazwisko,

-numer legitymacji,

-datę wystawienia,

-termin ważności,

-status użytkownika,

-datę urodzenia,

-PESEL,

-adres zamieszkania,

-nazwę i adres szkoły.

Jak podają pomysłodawcy, jest to bezpieczne narzędzie ułatwiające potwierdzenie przysługujących uczniom praw. Docelowo mają być dostępne dla uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, jak i publicznych i niepublicznych.

mLegitymacja będzie wydana uczniowi, który do tej pory posiadał tradycyjną legitymację. Okres ważności pozostanie ten sam, jak w przypadku papierowej wersji.

Możliwe będzie przedłużenie ważności mobilnego dokumentu poprzez ponowne wydanie mLegitymacji. Jej unieważnienie może zostać dokonane przez szkołę w dniu utraty daty ważności lub uszkodzenia.

mLegitymacja – czyli mobilna wersja tradycyjnej legitymacji szkolnej jest uzupełnieniem poprzedniej wersji (docelową ma ją zastąpić całkowicie). Nowoczesna usługa wprowadzona została przez Ministerstwo Cyfryzacji w ramach projektu mDokumenty.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO Bank Polski partnerem wystawy „Jaki znak twój?”
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
01 sierpnia 2020

PKO Bank Polski partnerem wystawy „Jaki znak twój?”

ING Bank Śląski wyróżniony za Robo-dradcę Investo
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
24 czerwca 2021

ING Bank Śląski wyróżniony za Robo-dradcę Investo

Kredyt hipoteczny Kostrzyn nad Odrą
Kredyty miasta
autor wpisu
Marta Janusz
24 lutego 2022

Kredyt hipoteczny Kostrzyn nad Odrą

Darmowa pożyczka na raty w MoneyMan
Pod Lupą
autor wpisu
m_szydlowski
27 września 2016

Darmowa pożyczka na raty w MoneyMan

Sesje przelewów – majówka 2021
Sesje przelewów
author
Aleksandra Gościnna
28 kwietnia 2021

Sesje przelewów – majówka 2021

Kredyt konsolidacyjny Śrem
Wpisy Inne
author
Patryk Byczek
10 sierpnia 2017

Kredyt konsolidacyjny Śrem

Porównaj