Pierwsze zielone listy zastawne od ING Banku Hipotecznego

Pierwsze zielone listy zastawne od ING Banku Hipotecznego

author
03 grudnia 2019

W swoim najnowszym komunikacie ING Bank Śląski poinformował, że pierwsze zielone listy zastawne emitowane przez ING Bank Hipoteczny zadebiutowały na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Pięcioletnie papiery wartościowe o wartości 400 mln zł zostały wyemitowane 10 października, a 2 grudnia (poniedziałek) trafiły na GPW.

Pierwsze zielone listy zastawne od ING Banku Śląskiego, których emisją zajął się ING Bank Hipoteczny 2 grudnia (poniedziałek) miały swój debiut na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Papiery o łącznej wartości 400 mln złotych spółka wyemitowała już 10 października bieżącego roku.

Przeznaczeniem środków zebranych w trybie emisji zielonych listów zastawnych będą inwestycje w energetycznie efektywne i oszczędne nieruchomości. Jednym z głównych inwestorów przy okazji emisji okazał się być Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Podmiot zakupił pierwsze zielone listy zastawne od ING na łączną sumę 80 mln złotych.

Warto podkreślić, że w ramach pierwszej serii wyemitowanych papierów tego rodzaju wartość nominalna każdego jednego z nich to 500 000 złotych. Inwestorzy, którzy zdecydują się na ich objęcie zarabiają na półrocznie wypłacanych odsetkach. Wyliczane będą na podstawie marży 0,53 proc. ponad stawkę WIBOR dla 6-miesięcznych depozytów.

Pierwsze zielone listy zastawne ING na GPW

Aby zapewnić inwestorów o tym, że pierwsze zielone listy zastawne w istocie przysłużą się do kształtowania lepszej przyszłości pod kątem kondycji środowiska, papiery te otrzymały stosowny certyfikat. A mianowicie instrument inwestycyjny emitowany przez ING Bank Hipoteczny spełnia standardy Green Bond Framework.

Pieniądze, jakie trafią do emitenta w postaci spółki z grupy ING  zostaną przeznaczone na finansowanie 15 proc. najbardziej energooszczędnych budynków, jakie powstaną w naszym kraju. Tym samym ING Bank Hipoteczny, jak również inwestorzy, będą posiadać swój wkład w zmniejszaniu degradacji środowiska naturalnego.

Co więcej, ING Bank Śląski w swoim komunikacie podkreśla, że pierwsze zielone listy zastawne, jakie udało się wyemitować zdecydowanie nie będą ostatnimi. W planach bowiem są kolejne emisje instrumentów inwestycyjnych odpowiedzialnych społecznie i ekologicznie. Maksymalna wartość całego programu tychże emisji to nawet 5 mld złotych.

O ING Banku Hipotecznym

Przy okazji poinformowania o debiucie pierwszych zielonych listów zastawnych od ING Banku Hipotecznego, ING Bank Śląski postanowił przybliżyć najważniejsze informacje dotyczące samej spółki. O tym, że eksperci tejże spółki wiedzą, co robią, świadczy rating wystawiony przez agencję Moody’s Investor Service.

Albowiem pierwsze zielone listy zastawne od ING Banku Hipotecznego zostały ocenione na Aa3. Jest to najwyższa możliwa ocena, jaką może uzyskać emitent z Polski. Ten niebagatelny sukces udało się osiągnąć w stosunkowo niedługim czasie. A to dlatego, że ING Bank Hipoteczny S.A. powstał na początku stycznia bieżącego roku.

Właśnie wtedy doszło do otrzymania niezbędnego do rozpoczęcia działalności operacyjnej zezwolenia od organu nadzorującego rynek finansowy w Polsce. Spółka ta powstała właśnie po to, by zapewnić ciągłość pewnego i stabilnego finansowania Grupy Kapitałowej ING Banku Śląskiego S.A. Środkiem do osiągnięcia tego celu jest właśnie emisja zielonych listów zastawnych z długim terminem wykupu.


Źródła:
https://media.ingbank.pl/informacje-prasowe/926/pr/474514/debiut-zielonych-listow-zastawnych-ing-na-gpw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Linie lotnicze odprawiły 45 mln pasażerów
Bez kategorii
author
03 lutego 2019

Linie lotnicze odprawiły 45 mln pasażerów

Kredyt gotówkowy Bochnia
Kredyty miasta
author
19 maja 2022

Kredyt gotówkowy Bochnia

KNF ostrzega przed kolejnymi firmami
Wpisy
author
12 marca 2018

KNF ostrzega przed kolejnymi firmami

Kantor internetowy mBank
Banki
author
14 sierpnia 2018

Kantor internetowy mBank

Promocyjna konsolidacja w Credit Agricole
Pod Lupą
author
30 sierpnia 2016

Promocyjna konsolidacja w Credit Agricole

BNP Paribas oddziały w Nowogardzie
Bez kategorii
author
16 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Nowogardzie