Wyższa płaca minimalna w Niemczech

Wyższa płaca minimalna w Niemczech

autor wpisu
Natalia Narloch
01 listopada 2018
Na początku roku 2019 wzrośnie płaca minimalna w Niemczech. Podwyżka wyniesie 35 centów. W rezultacie, za godzinę pracy otrzyma się 9,19 euro. Kwota ta do roku 2020 ma zostać podniesiona do 9,35 euro.

Płaca minimalna wzrasta w Niemczech od 2015 roku

Po raz pierwszy wprowadzono w Niemczech płacę minimalną w 2015 roku. Wynosiła wtedy 8,50 euro za godzinę. Od tego czasu systematycznie wzrastała. W 2017 roku podwyższono stawkę do 8,84 euro. Swoją decyzje Minister finansów i wicekanclerz Olaf Sholz z Socjaldemokratycznej Partii Niemiec poparł uzasadnieniem „płaca minimalna w wysokości 12 euro jest właściwa. Firmy nie powinny oszczędzać na wynagrodzeniach dla pracowników".

Ustalenie płacy minimalnej na wyższym poziomie było jedną z obietnic wyborczych SPD jesiennej kampanii 2013. Ostatecznie, po uformowaniu się koalicyjnego rządu CDU/CSU-SPD socjaldemokratom udało się przeforsować ten projekt pomimo sprzeciwu chadeków (Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej).

Co ciekawe, w wielu sektorach gospodarki niemieckiej stawki godzinne różnią się od ustalonej minimalnej wartości. Często są wyższe na mocy branżowych układów zbiorczych.

Kogo obejmie podwyżka?

Warto podkreślić, że płaca minimalna w Niemczech nie jest wypłacana wszystkim zatrudnionym. Są poszczególne grupy pracownicze, które funkcjonują na innych zasadach i nie obowiązuje ich wynagrodzenie minimalne. Należą do nich:
-osoby poniżej 18 roku życia, bez wykształcenia zawodowego,
-osoby będące w trakcie kształcenia zawodowego (niem. Ausbildung) bez względu na ich wiek,
-osoby długotrwale bezrobotne, które podejmują zatrudnienie (płaca minimalna nie jest im wypłacana podczas pierwszych 6 miesięcy stosunku pracy),
-praktykanci odbywający obowiązkową praktykę szkolną lub w ramach studiów,
-praktykanci jeśli praktyka jest dobrowolna i nie trwa dłużej niż trzy miesiące, a kończy się podjęciem studiów lub wyborem kierunku kształcenia zawodowego,
-wolontariusze oraz pracownicy honorowi.

Istnieją też tak zwane stawki branżowe, różne w zależności od danej branży ale nierzadko wyższe od płacy minimalnej. W ubiegłym roku minimalne wynagrodzenie objęło w Niemczech prawie 1,4 mln pracowników. Federalny Urząd Statystyczny podaje, że jest to spadek o 400 tysięcy osób w porównaniu z rokiem 2016.

Podaje się, że nawet połowa prac w wynagrodzeniem minimalnym to tak zwane „minijobs” czyli miejsca pracy, gdzie wynagrodzenie wynosi maksymalnie 150 euro miesięcznie. 400 tysięcy miejsc zajmują osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze godzinowym oraz pozostałe 200 tysięcy to pracownicy na pełen etat.

Powyżej 12 euro

Jak podaje Verena Bentele, prezes związku socjalnego VdK.  „Firmy muszą w końcu włączyć pracowników w rozwój gospodarczy. Przy ustalaniu poziomu minimalnego wynagrodzenia musi być pewne, że pełnoetatowi pracownicy mogą się ze swojej pracy utrzymać i zapewnić sobie odpowiednie zabezpieczenie emerytalne.  (…) Potrzebujemy płacy minimalnej powyżej 12 euro, aby skutecznie walczyć z ubóstwem”  zaznaczała Bentele.

Sytuacja w Polsce

Dla porównania, miesięczne minimalne wynagrodzenie w Polsce wynosi 2100 złotych brutto. W przeliczeniu na walutę niemiecką jest to niecałe 485 euro. Godzinna stawka wynosi 13,70 zł (około 3,16 euro).  Przyszły rok ma przynieść wzrost miesięcznego wynagrodzenia do 2250 złotych, a stawki godzinowej do 14,70 złotych.  Według obecnego kursu jest to odpowiednio 520 i 3,40 euro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Sulechowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
06 sierpnia 2019

PKO BP w Sulechowie

Promocja: „Szykownie z kontem” w BNP Paribas
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
16 kwietnia 2019

Promocja: „Szykownie z kontem” w BNP Paribas

Jak długo idzie przelew zagraniczny?
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
26 maja 2022

Jak długo idzie przelew zagraniczny?

Santander Consumer Bank Bolesławiec
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
30 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Bolesławiec

Nowy sposób potwierdzania tożsamości klienta w BNP Paribas
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
27 sierpnia 2020

Nowy sposób potwierdzania tożsamości klienta w BNP Paribas

Alior Bank w Żurominie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
01 czerwca 2019

Alior Bank w Żurominie

Porównaj