Poczta Polska ostrzega przed fałszywymi SMSami

Poczta Polska ostrzega przed fałszywymi SMSami

author
Dominika Sobieraj
07 listopada 2019

Poczta Polska ostrzega przed oszustami wysyłającymi na losowe numery fałszywe wiadomości SMS. Przestępcy podszywają się pod pocztę i wysyłają polecenia uiszczenia dodatkowej płatności za dostarczenie przesyłki. Kiedy potwierdzimy płatność, z naszego konta mogą zniknąć wszystkie pieniądze.

Cyberprzestępstwo – oszuści podszywają się pod Pocztę Polską

Oszuści do perfekcji przygotowali swój cyberatak. Wiadomości przez nich nadawane przychodzą z tego samego numeru, z którego przysyłane są prawdziwe wiadomości Poczty Polskiej. Oznacza to, że w skrzynce odbiorczej osoby atakowanej fałszywe SMS-y pojawią się tuż pod prawdziwymi wiadomościami, które kiedyś otrzymywał z poczty.

Co gorsza – cyberprzestępcy na swoje ofiary wybierają głównie osoby, które niedawno zamówiły coś i oczekują na przesyłkę. W związku z tym informacja o konieczności dopłacenia za dostarczenie paczki, na którą rzeczywiście czekają, może wydać im się wiarygodna.

W wiadomości zawarty jest także bardzo wiarygodny powód, dla którego rzekomo Poczta Polska żąda dopłaty do dostarczenia przesyłki. Oszuści wskazują, że jest to skutkiem zmiany cennika, która miała miejsce kilka dni temu (4.11).

Sprawdź listę pożyczek na czek GIRO, które można bezpiecznie odebrać na poczcie

Ofiara automatycznie ma pomyśleć, że zapłaciła za dostawę według starego cennika, a skoro uległ on zmianie, to musi dopłacić, by stawka zgadzała się ze zmienionym w międzyczasie cennikiem usług pocztowych. Oczywiście Poczta Polska nie stosuje takich praktyk, ale osoby, które nie korzystają z jej usług często, mogą uwierzyć wysłanej do nich wiadomości.

Fałszywy SMS z Poczty Polskiej

Dotarliśmy do tego, jak dokładnie wygląda fałszywy SMS wysyłany do potencjalnych ofiar przez cyberprzestępców:

W zwiazku ze zmiana cennika w dn. 04.11.19, infomrujemy, iz Twoja paczka wymaga doplaty 1.00 PLN, aby kontynuowac dostawe. https://pp-sa.net/doplata

Osoba, która otrzymuje wiadomość, proszona jest o uiszczenie płatności poprzez link w niej zamieszczony. Wejście w link wiąże się jednak z przejściem do strony, która wydaje się łudząco przypominać prawdziwego pośrednika w płatnościach internetowych.

Po wybraniu swojego banku osoba kierowana jest na fałszywą stronę służącą do logowania. Ta jednak również łudząco przypomina oryginalną stronę bankowych płatności online. Osoba, do której mają być przelane pieniądze (rzekomo: Poczta Polska) jest wpisana automatycznie, więc wystarczy, by Klient potwierdził przelew otrzymanym kodem SMS.

Niestety podłożona przez oszustów witryna fałszywej bankowości internetowej sprawia, że widzą oni kod SMS, który otrzymaliśmy w danej chwili i posługują się nim do wypłacenia z naszego konta kwoty dużo większej, niż widzimy to na swoim ekranie. W efekcie jednorazowo można stracić nawet kilka tysięcy złotych.

Otrzymałem fałszywą wiadomość z Poczty – co robić?

Poczta Polska prosi o zgłaszanie na policję wszelkich prób oszustów internetowych, z którymi mamy do czynienia. Jednocześnie swoje zgłoszenie powinniśmy przesłać na adres: cyberbezpieczenstwo[at]poczta-polska.plEksperci Poczty Polskiej na bieżąco analizują wszystkie zgłoszenia i w razie wykrycia jakiejś zmiany w postępowaniu cyberprzestępców są w stanie szybko poinformować inne potencjalne ofiary o nowym zagrożeniu.

“Informujemy, że Poczta Polska nie ponosi odpowiedzialności za skutki poczynionych działań przez klientów w wiadomościach rozpowszechnianych przez inne podmioty, w tym podmioty podszywające się pod Pocztę Polską” – zaznacza Poczta Polska w swoim komunikacie.


Źródło:

http://www.poczta-polska.pl/poczta-polska-ostrzega-przed-atakiem-smsowym/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Pekao w Myśliborzu
Oddziały
author
Patryk Byczek
10 sierpnia 2019

Bank Pekao w Myśliborzu

Santander Bank Polska w Elblągu
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
20 czerwca 2019

Santander Bank Polska w Elblągu

Sukces Intranetu Banku Spółdzielczego we Wschowie
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
12 stycznia 2020

Sukces Intranetu Banku Spółdzielczego we Wschowie

SGB Banki Spółdzielcze sposnorem PGE Skra Bełchatów
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
01 lutego 2019

SGB Banki Spółdzielcze sposnorem PGE Skra Bełchatów

Porównaj