Podstawowa emerytura już wkrótce za zachodnią granicą

Podstawowa emerytura już wkrótce za zachodnią granicą

author
Alicja Uzarowicz
12 listopada 2019

Po burzliwych rozmowach i debatach na temat wprowadzenia do systemu emerytalnego Niemiec rozwiązania, jakim jest podstawowa emerytura, udało się w końcu dojść do porozumienia. Dzięki konsensusie, jaki uzyskały partie tamtejszej chadecko-socjaldemokratycznej koalicji rządowej udało się oddalić groźbę wycofania się SPD z rządu.

Można powiedzieć, że podstawowa emerytura, jaka już niedługo pojawi się w Niemczech, odzwierciedla upieczenie dwóch pieczeni na jednym ogniu. Z jednej strony udało się osiągnąć wewnątrzkoalicyjny konsensus i ustalić nowe rozwiązanie dla tamtejszego systemu emerytalnego.

Z drugiej strony natomiast dzięki uzyskaniu zgody udało się oddalić groźbę opuszczenia rządu przez jedną z partii, która znajduje się we wspomnianej koalicji z partią chadecką. Mowa tutaj oczywiście o Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SDP). Tym samym Niemcy o gorszej sytuacji majątkowej otrzymają szansę na lepsze życie na emeryturze.

Albowiem emerytura podstawowa, jaką wprowadzi rząd zza zachodniej granicy przyjmie wartość o 10 procent wyższą od minimalnego zasiłku socjalnego. Obecnie wysokość tego świadczenia w Niemczech wynosi 416 euro i jest ono wypłacane w trybie miesięcznym. Kto będzie mógł otrzymać podstawową emeryturę?

Podstawowa emerytura dla Niemców

Beneficjentami nowego rozwiązania, jakim jest podstawowa emerytura w Niemczech,  będą osoby, które podczas swojego stażu pracy nie zdołały zgromadzić takiej wartości składek, która gwarantowałaby im świadczenie emerytalne w wysokości przynajmniej wspomnianego minimalnego zasiłku socjalnego.

Najczęściej będą to kobiety, które poświęcały swoją karierę na wychowywanie dzieci i opiekę nad poszczególnymi członkami rodziny. Podstawowa emerytura wystartuje wraz z początkiem 2021 roku, a aby ją otrzymać konieczne będzie przepracowanie co najmniej 35 lat składkowych.

Według prognoz, jakich dokonała Socjaldemokratyczna Partia Niemiec, nowe rozwiązanie emerytalne obejmie swoim zasięgiem od 1,2 do 1,5 mln obywateli naszego zachodniego sąsiada. Zaś CSU, czyli bawarska Unia Chrześcijańsko-Społeczna dokonała szacunku, jakoby emerytura podstawowa miała powodować koszty budżetowe rzędu 1-1,5 mld euro rocznie.

Kompromis oznacza ustępstwa

Pomimo faktu, iż partia SPD zagroziła opuszczeniem rządu, co mocno nadwyrężyłoby system podejmowania decyzji kluczowych dla normalnego funkcjonowania Niemiec, to zrzeszenie w ramach kompromisu wyraziło zgodę na niektóre żądania chadecji, z którą tworzy w tamtejszym rządzie koalicję.

Chodzi tutaj o wdrożenie górnej granicy łącznych dochodów, jakie otrzymywać będą beneficjenci emerytury podstawowej. Głównym zamierzeniem jej wprowadzenia jest zagwarantowanie, że obywatele dokładać będą wszelkich starań, aby otrzymać emeryturę na dotychczasowych zasadach.

Dzięki osiągniętemu porozumieniu udało się ustalić, że dany obywatel będzie mógł pobierać podstawową emeryturę tylko, jeżeli suma dochodów tejże osoby nie przekroczy kwoty 1 250 euro dla jednej osoby i 1 950 euro dla dwóch osób. Warto wspomnieć, że do tych kwot należy wliczać również dochody kapitałowe tych emerytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczki bez BIK Jaworzno
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
17 maja 2022

Pożyczki bez BIK Jaworzno

Darmowe bankomaty na świecie w Credit Agricole
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
27 stycznia 2014

Darmowe bankomaty na świecie w Credit Agricole

Sądy upadłościowe w Polsce
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
08 maja 2018

Sądy upadłościowe w Polsce

Alior Bank w Golubiu-Dobrzyniu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
17 lipca 2019

Alior Bank w Golubiu-Dobrzyniu

Bank Spółdzielczy w Szumowie sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
20 września 2019

Bank Spółdzielczy w Szumowie sesje przychodzące i wychodzące

Pożyczki bez BIK Katowice
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
16 maja 2022

Pożyczki bez BIK Katowice

Porównaj