Polacy nie chcą 500+ dla wszystkich

Polacy nie chcą 500+ dla wszystkich

author
Alicja Uzarowicz
27 kwietnia 2019

Zgodnie z nowym sondażem przeprowadzonym przez Pollster, większość Polaków jest przeciwna temu, by środki z 500+ trafiały do wszystkich rodzin. Planowane rozszerzenie programu na pierwsze dziecko bez kryterium dochodowego spowoduje największe zyski po stronie najbogatszych rodzin.

W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez firmę Pollster zadano pytanie, czy środki z 500+ powinny otrzymywać wszystkie rodziny. Z ponad 1000 osób ankietowanych aż 56 proc. odpowiedziało przecząco. Za tym pomysłem było 36 proc. badanych.

Powodem, dla którego to pytanie padło jest niewątpliwie przyjęcie 16 kwietnia przez rząd planu rozszerzenia programu 500+ o nowych beneficjentów. Dotychczas bowiem środki na pierwsze dziecko trafiały wyłącznie do rodzin najuboższych. Rozszerzenie programu oznacza zatem zdjęcie kryterium dochodowego.

Jak wyliczyło Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA, planowane rozszerzenie programu „Rodzina 500 plus” nie poprawi jednak sytuacji najuboższych rodzin, którym program w swoim zamyśle miał pomóc. Najwięcej środków, według wyliczeń, otrzymają rodziny najbogatsze.

Potrzebujesz gotówki? Sprawdź tutaj pożyczki na 500+.

Najwięcej, czyli ile?

Według obliczeń analityków, do 20 proc. najbogatszych w Polsce rodzin trafi aż 30 proc. kwoty przeznaczonej z budżetu państwa na rozszerzenie 500+. Będzie to około 5,4 mld zł rocznie. Dla porównania, do rodzin najbiedniejszych trafi tylko 800 mln zł, co stanowi zaledwie 4 proc. zaplanowanej do wydania na rozszerzenie programu kwoty.

Jak komentują sytuację autorzy raportu, początkowe wprowadzenie w życie programu „Rodzina 500 plus” było uzasadnione chęcią wyrównania dysproporcji pomiędzy stopą życia najbiedniejszych i najbogatszych rodzin w Polsce. Rozszerzenie programu w planowany przez rząd sposób może jednak wypaczyć jego cel.

Skoro takie przekształcenie tego programu w odczuciu analityków nie ma sensu ekonomicznego, co kieruje rządem? Zapytano o to prof. Kazimierza Kika, politologa. Wskazał on na cel polityczny tego przedsięwzięcia. Podkreślił, że przysporzy to PiS elektoratu, a samo działanie nazwał „przekupstwem politycznym”.

Więcej informacji o rozszerzeniu programu 500+ znajdziesz tutaj.

Jak 500+ wpłynęło na Polskę

Poza licznymi debatami odnośnie programu uznawanego przez wielu za kontrowersyjny i nieuzasadniony ekonomicznie, działanie 500+ zdążyło już odcisnąć swoje piętno na gospodarce i społeczeństwie polskim. W jaki sposób? Odpowiedź poniżej.

Od początku działania programu, czyli roku 2016 wypłacono świadczenia o łącznej kwocie 71 mld zł, z czego około 60 mld zł trafiło do beneficjentów programu, a pozostała kwota to koszty obsługi programu. Na przyszły rok budżetowy zaplanowano na ten cel wypłatę kwoty około 41 mld zł.

Program wpłynął również na demografię w kraju. Współczynnik dzietności kobiet wzrósł do 1,45, co oznacza średnio 400 tys. urodzeń rocznie. Wskaźnik wciąż jeszcze nie uzyskał wymarzonego dla rządu pułapu 2,1. Program zatem nie przekonuje tak wielu młodych ludzi do podjęcia decyzji o poosiadaniu dziecka jak zakładano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO Bank Polski kupuje testy na koronawirusa
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
27 marca 2020

PKO Bank Polski kupuje testy na koronawirusa

Nowa odsłona CitiKonta w Citi Handlowy
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
10 września 2020

Nowa odsłona CitiKonta w Citi Handlowy

Bocian Pożyczki w Śremie
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
21 lipca 2019

Bocian Pożyczki w Śremie

Łatwiejsza upadłość konsumencka ?
Wpisy
author
Aneta Jankowska
20 grudnia 2017

Łatwiejsza upadłość konsumencka ?

Porównaj