Polacy zakładają rodziny mając 30 lat

Polacy zakładają rodziny mając 30 lat

author
Alicja Uzarowicz
03 czerwca 2019

Coraz więcej Polaków przekłada założenie rodziny. Chociaż po części może być to konsekwencja posiadania ambicji, chęci rozwinięcia kariery czy po prostu poświęcenia większej ilości czasu na zabawę, są także inne powody. Z danych i statystyk wynika, że Polacy opóźniają posiadanie dzieci z powodów finansowych oraz chęci bycia dobrze przygotowanym do przyjęcia maleństwa na świat.

Średnio Polacy mają pierwsze dziecko w wieku 30 lat. Jest to stosunkowo późno i negatywnie wpływa to na demografię naszego kraju. Niestety nie pomogły nawet rządowe programy socjalne mające zachęcić młodych Polaków do podjęcia decyzji o posiadaniu dzieci. Jakie są przyczyny odkładania założenia rodziny?

Jako pierwsze miejsce statystyki wskazują rosnące koszty życia. Kolejnymi kwestiami są problemy z odnalezieniem mieszkania oraz chęć osiągnięcia stabilności finansowej. Co więcej, z badań wynika, że Polaków od założenia rodziny odstrasza również fakt, iż wychowanie dziecka jest drogie względem zarobków, na jakie w Polsce można liczyć.

Rosnące koszty życia powodują także, że młodzi Polacy w dorosłość wkraczają najczęściej z niemałym zadłużeniem. Z tego wynika, że to nie egocentryczne podejście potencjalnych rodziców, a raczej świadomość finansowa i chęć bycia dobrze przygotowanym wpływają na moment założenia w Polsce rodziny.

Życie rodziny coraz droższe

Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Dłużników  aż 70 proc. Polaków ocenia koszty życia w Polsce jako wysokie albo bardzo wysokie. Ledwie 4 proc. z nas uważa, że opłaty, które ponosi miesięcznie są niskie. Najgorzej sytuacja wygląda z perspektywy trzech poprzednich lat. W tym  okresie bowiem zdrożały prawie wszystkie media.

Aby móc opłacić prąd, wodę oraz ogrzewanie średnio Polak miesięcznie musi liczyć się z kosztem rzędu 640 zł. Jest to prawie połowa kwoty wszystkich kosztów utrzymania się z miesiąca na miesiąc. Średnie całkowite koszty życia w Polsce wynoszą aktualnie prawie 1,5 tys. zł miesięcznie. Co ciekawe, w 2015 roku było to raptem 980 zł.

"

Nie pomaga w tej sytuacji fakt, że niestety zarobki w naszym kraju rosną wolniej, niż koszty życia. […]Po odliczeniu podatku, składek na świadczenia, itp., (młodzi Polacy – przyp.red.)pozostają z kwotą, która starcza na utrzymanie, ale w portfelu zostaje im niewiele „wolnej” gotówki

– tłumaczy Edyta Stawowa z Intrum.

Czy wychowanie dziecka jest drogie?

Rynek produktów ułatwiających przyszłym rodzicom codzienne obowiązki rozrasta się z każdym rokiem. Istnieje coraz więcej ciekawych i przydatnych gadżetów, które sprawiają, że rodzicielstwo jest choć odrobinę łatwiejsze. Niestety, każdy kolejny gadżet oznacza dodatkowe koszty. A one zaczynają się jeszcze na długo przed porodem.

Najbardziej podstawowa wyprawka dla nowo narodzonego członka rodziny kosztuje około 1 600 zł. Kwota ta nie ma jednak górnej granicy. Najdroższy jest zakup wózka – najtańszy kupimy już za 500 zł a ceny rosną nawet do 14 000 zł. Są to wydatki na sam początek, a z wiekiem koszty nieustannie rosną razem z dzieckiem.

Aktualnie szacuje się, że całkowity koszt wychowania dziecka w Polsce od narodzin do ukończenia przez dziecko 18 lat waha się od 176 do 190 tys. zł. Koszty te rosną wraz z każdym kolejnym dzieckiem. W wyliczeniach nie uwzględniono jednak żadnych zajęć dodatkowych, uprawiania sportu czy prywatnego nauczania. Najdrożej jest kiedy dziecko zaczyna edukację w szkole.

Młodzi z długiem

Rekordzistą wśród dłużników z przedziału wiekowego 18-35 jest 31-latek. Posiada on zadłużenie rzędu 6 mln zł. Jest to oczywiście odosobniony przypadek, ale bardzo dużo młodych ludzi posiada rosnące zadłużenia. Zgodnie z danymi BIK oraz BIG InfoMonitor Polacy w wieku 25-35 lat zadłużeni są na łączną kwotę 6,5 mld zł.

Długi zaciągamy w Polsce coraz wcześniej. Z tych samych statystyk dla przedziału 18-24 lata wynika, że zadłużenie wszystkich tych osób wynosi już 872 mln zł. Co więcej, zadłużenie tej grupy wzrosło o około 60 proc. w stosunkowo krótkim okresie. Dlaczego młodzi Polacy mają coraz więcej do spłacenia?

"

Na pierwszym miejscu należy wymienić brak doświadczenia w świecie finansów […]. Z tym wiąże się kolejny problem – pospieszne zawieranie umów np. z operatorami telefonii komórkowych, nieczytanie regulaminów sklepów internetowych. […] Niestety, Polacy do 25 roku życia także „słyną” z tego, że unikają płacenia mandatów […] i dość niefrasobliwego podejścia do spłat drobnych pożyczek i rat za zakupy

– tłumaczy Edyta Stawowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Credit Agricole w Kołobrzegu
Oddziały
author
Patryk Byczek
17 lipca 2019

Credit Agricole w Kołobrzegu

Pokolenie Z sprawnie zarządza swoimi finansami
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
23 sierpnia 2019

Pokolenie Z sprawnie zarządza swoimi finansami

Zatwierdź umowę elektronicznie w Credit Agricole
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
26 września 2020

Zatwierdź umowę elektronicznie w Credit Agricole

Credit Agricole w Chojnicach
Oddziały
author
Patryk Byczek
18 lipca 2019

Credit Agricole w Chojnicach

Ile zarabia kurator?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
20 grudnia 2019

Ile zarabia kurator?

Umorzenie odsetek – darmowy wniosek
Dla zadłużonych
author
Aleksandra Gościnna
02 maja 2022

Umorzenie odsetek – darmowy wniosek

Porównaj