Polacy wolą podwyżkę od składki emerytalnej opłacanej przez pracodawcę

Polacy wolą podwyżkę od składki emerytalnej opłacanej przez pracodawcę

author
Halszka Gronek
30 kwietnia 2019

Wyniki badania zrealizowanego na zlecenia On Board Think Kong zaskoczyły polskich przedsiębiorców. Aż 53% pracujących Polek i Polaków wolałoby otrzymać podwyżkę od składki emerytalnej opłacanej przez pracodawcę. W takich okolicznościach wdrożenie PPK będzie nie lada wyzwaniem. 

Wraz z początkiem lipca 2019 roku wiele polskich firm zmuszonych będzie do wdrożenia w swych zakładach pracy Pracowniczych Planów Kapitałowych. Kolejni pracodawcy mają przejść ten proces w styczniu 2019 roku, a następnie w lipcu 2020 roku. Jednak wszystko wskazuje na to, że przeprowadzenie aktywacji PPK nie będzie łatwym zadaniem. 

Jak wynika z sondaży przeprowadzonych za zlecenie On Board Think Kong, większość Polaków nie chce, aby pracodawca opłacał za nich składki emerytalne. W zamian za to wolelibyśmy otrzymać podwyżkę pensji – nawet tę jednorazową. Opinia ta jednoznacznie dowodzi, że Polki i Polacy nie myślą o długofalowym oszczędzaniu i odkładaniu pieniędzy na emeryturę. Liczy się to, co tu i teraz. 

Ogromnym wyzwaniem dla pracodawców może okazać się próba przekonania pracowników o tym, że warto gromadzić długoterminowe oszczędności. Jak wynika z najnowszego raportu Konfederacji Przedsiębiorców Finansowych, zaledwie 3,8% z grona osób, które odkładają pieniądze na przyszłość, chce przeznaczyć zgromadzone fundusze na zabezpieczenie własnej emerytury.


Sprawdź nasz kalkulator PPK: https://www.zadluzenia.com/kalkulator-ppk/ 

Jak postrzegamy pracodawcę?

Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie On Board Think Kong jednoznacznie pokazują, że pracodawca postrzegany jest przede wszystkim jako podmiot wypłacający pensję za wykonaną pracę. Polacy nie potrzegają swych pracodawców jako potencjalnych partnerów w gromadzeniu zabezpieczenia na przyszłość. Stąd tak niska (36%) deklaracja chęci skorzystania z PPK i składki emerytalnej opłaconej przez firmę. 

Jak tłumaczy Katarzyna Reck, liderka działu strategi w On Board Think Kong: 

"

Planując kampanię informacyjną do pracowników czy włączając PPK w działania employer brandingowe, kluczowy będzie przekaz, iż pracodawca nie tylko wypłaca pensję, ale także wspiera oszczędzanie i do niego dokłada. Szczególnie, że wielu Polaków nadal nie potrafi oszczędzać, a jeśli już oszczędzamy to raczej na krótkoterminowy cel niż długofalowe bezpieczeństwo.

Warto w tym miejscu dodać, iż pod względem postrzegania pracodawców daleko odstajemy od krajów Zachodu. Na tamtejszych rynkach pracy firmy, które opłacają składki emerytalne na rzecz swoich pracowników, są uważane za dużo bardziej atrakcyjne. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze trochę czasu minie, zanim i my zaczniemy kierować się podobnymi kryteriami oceny. 

Pracownicze Plany Kapitałowe ruszają

Proces wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych w Polsce rozpocznie się wraz z początkiem lipca 2019 roku. Wtedy to właśnie największe polskie firmy, czyli te zatrudniające powyżej 250 osób, będą musiały przystąpić do programu PPK. Kolejna tura wdrożeń rozpocznie się wraz z początkiem 2020 roku. W czasie jej trwania PPK zostanie wprowadzone do firm zatrudniających od 50 osób wzwyż. 

Z założenia w ramach Pracowniczego Planu Kapitałowego pracownik będzie odkładał od 2% do 4% swojej pensji na przyszłą emeryturę. Do tego doliczyć należy 1,5 % wynagrodzenia, które pokryje pracodawca (choć i w jego przypadku możliwe jest zwiększenie tej stawki do 4%). Co więcej, na indywidualne konto PPK państwo wpłaci jednorazową kwotę powitalną w wysokości 250 zł. Za każdy kolejny rok państwo przelewać będzie natomiast po 240 zł.

Oczywiście skorzystanie z Pracowniczego Planu Kapitałowego będzie dla pracownika całkowicie dobrowolne. Niemniej jednak firmy i tak muszą przygotować się na wdrożenie całego systemu – tak, by umożliwić zatrudnionym skorzystanie z programu. Jak podaje ministerstwo finansów, każdy pracownik „z automatu” zostanie podłączony pod PPK, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wycofać się z programu, i to niemal w każdej chwili, na podstawie pisemnej deklaracji. 


Sprawdź, jak oszczędzać, by nie wpaść w pętle zadłużenia: https://www.zadluzenia.com/petla-zadluzenia/ 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

maela janko
maela janko
2019-07-08 21:14:16

PPK nie jest złym rozwiązaniem .Przynajmniej wszyscy ludzie będą mogli oszczędzać na takich samych warunkach. A to że na emerytury trzeba oszczędzać to już od dawna wiadomo.

Grażynka
Grażynka
2019-05-02 14:04:33

Niech płacą! Nic nie dawali przez 10 lat - ba! nawet śmieszne czekoladki świąteczne dawali nam w firmie z drżeniem rąk - to teraz niech się dołoża do mojej emerytury. W końcu na coś zasłuzylismy przez 10 lat lojalnej roboty

kasia
kasia
2019-04-30 21:21:49

U nas to już dawno miały być podwyżki i nic, a tak to chociaż szef będzie musiał wyłożyć kasę i nam dokładać co miesiąc byśmy mogli swobodnie oszczędzać sobie na emeryturę. Taki układ uważam, że jest bardzo przemyślany

Podobne artykuły

Jak działa wideo-weryfikacja w BZ WBK?
Banki
author
Dominika Sobieraj
30 października 2017

Jak działa wideo-weryfikacja w BZ WBK?

Ile metrów mieszkania kupimy za roczną pensję ?
Blog
author
Aneta Jankowska
13 marca 2017

Ile metrów mieszkania kupimy za roczną pensję ?

ING i Patronite zapraszają na spotkania z twórcami internetowymi
Aktualności
author
Patryk Byczek
16 października 2018

ING i Patronite zapraszają na spotkania z twórcami internetowymi

500+ a dochody polskich rodzin
Blog
author
Aneta Jankowska
18 maja 2017

500+ a dochody polskich rodzin

Pożyczki bez BIK Piastów
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
16 grudnia 2021

Pożyczki bez BIK Piastów

Porównaj