Ile Polacy wydają na wakacje – badanie Santander Consumer Bank

Ile Polacy wydają na wakacje – badanie Santander Consumer Bank

author
Alicja Uzarowicz
22 czerwca 2019

Santander Consumer Bank postanowił zbadać plany Polaków odnośnie wydatków wakacyjnych.  Z badania wykonanego na zlecenie banku wynika, że 25 proc. respondentów zamierza przeznaczyć na ten cel nie więcej niż 1 000 zł od osoby. Co ciekawe, aż 30 proc. Polaków na wakacje nie zamierza wydać nic.

Jak wynika z najnowszych badań zleconych przez Santander Consumer Bank plany wakacyjne Polaków są raczej skromne. Już 25 proc. respondentów  badania przyznało bowiem, że na wakacje przeznaczy nie więcej niż 1 000 zł na osobę. Najliczniejszą grupę 18,6 proc. stanowią te osoby, które zapłacić planują 501-1 000 zł per capita.

Na nieco droższe wakacje, czyli 1 000 – 2 000 zł od osoby pozwolić sobie zamierza prawie 16 proc. ankietowanych. Ile średnio kosztują wakacje za granicą? Według danych travelplanet.pl, serwisu zajmującego się prezentacją i sprzedażą ofert wakacyjnych, kwota ta to średnio 2 485 zł na jedną osobę.

Niestety badanie Santander Consumer Banku pokazało, że na wydatek tego rzędu może sobie pozwolić raptem 19,5 proc. Jest to niewiele, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że aż 30 proc. Polaków biorących udział w badaniu nie przewiduje wydania na wakacje żadnej kwoty w tym roku.

Fot. Santander Consumer Bank

 

Kto według Santander Consumer Banku wyjedzie na wakacje?

Najczęściej wakacyjne wydatki planują mieszkańcy małych miejscowości oraz dużych miast. Liczba mieszkańców wynosi w tych przypadkach odpowiednio do 50 tys. oraz od 250 – 500 tys. Najrzadziej planują wyjeżdżać osoby mieszkające na wsiach. Już 41 proc. tych respondentów nie wybiera się na wyjazd wakacyjny.

Najwięcej na wakacje przeznaczą mieszkańcy metropolii w Polsce, to jest miast powyżej 500 tys. mieszkańców. Wśród tych respondentów około 50 proc. zadeklarowało plany budżetowe związane z wakacjami na poziomie przewyższającym 1 000 zł per capita. Dla porównania, bardziej oszczędnie do wakacji podejdą w tym roku mieszkańcy wsi.

Nawet nie co czwarta osoba mieszkająca na wsi wyda ponad 1 000 zł na osobę na urlop. Jak wygląda sytuacja dla miast po środku? W przypadku małych, średnich i dużych miast jest to odpowiednio 38,1 proc., 39,1 proc. oraz 34,6 proc.

Płatności Polaków na wakacjach

Podczas pobytu na wczasach na bieżąco trzeba płacić, czy to za nocleg, wyżywienie, atrakcje turystyczne albo paliwo. Santander Consumer Bank postanowił przeanalizować także popularność metody płatności kartą podczas wyjazdów wakacyjnych Polaków.

Stosunek respondentów do transakcji kartą jest pozytywny w prawie 50 proc. Najchętniej Polacy zapłacą kartą za paliwo (25,6 proc.), nocleg (12,8 proc.) oraz jedzenie i napoje (11,9 proc.). Ankietowani docenili również wygodę takiej płatności (27 proc.) czy możliwość dokonania transakcji w innych walutach ( 18,1 proc.).

"

Dzięki świadomemu korzystaniu z karty możemy odroczyć pewne płatności, co pozwoli nam długofalowo planować większe wydatki, takie jak wakacyjny wypoczynek. Konsumenci coraz częściej dostrzegają tę możliwość

– wyjaśnia Agnieszka Kociemska, przedstawicielka Santander Consumer Banku.

Karta daje jednak także wiele pozafinansowych usług, takich jak na przykład ubezpieczenie. Badanie Santander Consumer Bank analitycy wykonali za pośrednictwem rozmów telefonicznych. Przeprowadzono je na grupie 1 000 dorosłych Polaków.


Źródła:
https://www.santanderconsumer.pl/serwis-prasowy/aktualnosci/wakacje-nie-dla-kazdego-polaka,230,1.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank Puławy
Oddziały
author
Dorota Cholewicka
19 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Puławy

Mieszkania drożeją wolniej, ale ciężej o kredyt
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
11 sierpnia 2019

Mieszkania drożeją wolniej, ale ciężej o kredyt

Jak zamknąć konto w Plus Banku?
Banki
author
Dominika Sobieraj
18 września 2018

Jak zamknąć konto w Plus Banku?

Sektor MŚP na celowniku Revolut
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
10 listopada 2019

Sektor MŚP na celowniku Revolut

Porównaj