zadluzenia.com
zamknij

Polacy zainteresowani autami elektrycznymi  

Coraz więcej Polaków rozważa zakup auta elektrycznego. Niemal co piąty kierowca deklaruje chęć zamiany samochodu spalinowego na nowszy, elektryczny model. Wynik ten znacznie przewyższa zeszłoroczne sondaże.
 

Jak wynika z badania agencji SW RESEARCH, przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, aż 17% Polaków jest zainteresowanych zakupem pojazdu elektrycznego.
 

Wynik ten dotyczy zarówno kupna auta w pełni elektrycznego typu BEV, lecz także napędu hybrydowego typu PLUG-IN. Oba wskazane typy pojazdów należą do grupy nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie samochodów.
 


 

Nie ma mocnych
Największy odsetek polskich kierowców, bo aż 50% z nich, najchętniej kupiłoby auto o silniku benzynowym. 
 

Mimo wdrażanych nowości i coraz modniejszych na ogólnoświatowym rynku napędów elektrycznych, Polacy są silnie przywiązani do tradycyjnych typów pojazdów.
 

35% ankietowanych zadeklarowało chęć kupienia auta z silnikiem Diesla, a nieco mniej (28%) - samochodów z tradycyjnym napędem hybrydowym. 
 


 

Potrzeba zachęty
Jak przyznaje Patryk Tryzubiak z polskiej grupy koncernu Volkswagen, rynek samochodów elektrycznych w Polsce będzie rozwijał się wolniej, niż ma to miejsc w innych krajach europejskich.
 

By Polacy zdecydowali się na zakup samochodów elektrycznych, potrzeba odpowiedniej zachęty. W tym zakresie dobrze sprawdzić by się mogło obniżenie can owych pojazdów. 

Jak przypuszcza Maciej Mazur z PSPA, ceny aut elektrycznych w Polsce powinny zostać obniżone o 35-48% względem aktualnych cen katalogowych.
 


 

Infrastruktura przeszkodą
Eksperci zauważają, że wzrost zainteresowania kupnem aut elektrycznych w Polsce wynosi średnio ok. 300% w skali roku. 
 

Tendencja ta jest pozytywnym dowodem na to, iż proekologiczna moda na rynku motoryzacyjnym jest w naszym kraju równie zaawansowana, co w większości państw europejskich.
 

Polskę odróżnia jednak słaba dostępność infrastruktury dla rynku eko-pojazdów, a także znikome możliwości finansowania społeczeństw.
 


 

Czego chcą Polacy?
Większość ankietowanych wyraziła zdecydowaną chęć zakupu samochodu o elektrycznym napędzie w przypadku, gdy spełnione zostaną warunki:
 

  1. zwolnienia z podatku VAT od zakupu,

  2. otrzymania dopłaty do zakupy auta,

  3. zwolnienia z akcyzy,

  4. możliwości bezpłatnego parkowania samochodem elektrycznym.

 

Dla wieku Polaków istotna także byłaby możliwość korzystania z tzw. buspasów.
 


 

Co z punktami ładowania?
Większość badanych kierowców zadeklarowało, iż do zakupu auta o napędzie elektrycznym zniechęca ich słabo rozwinięta sieć punktów ładowania samochodów. 
 

Aż 40% respondentów, którzy chcieliby kupić eko-auta, planuje ładować swe samochody w domu. 60% ankietowanych odpowiedziało także, że chcieliby mieć możliwość ładowania aut w miejscach pracy.
 

O rozwoju polskiej sieci punktów ładowania aut elektrycznych można przeczytać tutaj.

 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY