Coraz więcej Polaków rozważa zakup auta elektrycznego. Niemal co piąty kierowca deklaruje chęć zamiany samochodu spalinowego na nowszy, elektryczny model. Wynik ten znacznie przewyższa zeszłoroczne sondaże.

Autor: Halszka Gronek
Dodano: 14.06.2018
Udostępnij:

Jak wynika z badania agencji SW RESEARCH, przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, aż 17% Polaków jest zainteresowanych zakupem pojazdu elektrycznego.
 

Wynik ten dotyczy zarówno kupna auta w pełni elektrycznego typu BEV, lecz także napędu hybrydowego typu PLUG-IN. Oba wskazane typy pojazdów należą do grupy nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie samochodów.
 


 

Nie ma mocnych
Największy odsetek polskich kierowców, bo aż 50% z nich, najchętniej kupiłoby auto o silniku benzynowym. 
 

Mimo wdrażanych nowości i coraz modniejszych na ogólnoświatowym rynku napędów elektrycznych, Polacy są silnie przywiązani do tradycyjnych typów pojazdów.
 

35% ankietowanych zadeklarowało chęć kupienia auta z silnikiem Diesla, a nieco mniej (28%) – samochodów z tradycyjnym napędem hybrydowym. 
 


 

Potrzeba zachęty
Jak przyznaje Patryk Tryzubiak z polskiej grupy koncernu Volkswagen, rynek samochodów elektrycznych w Polsce będzie rozwijał się wolniej, niż ma to miejsc w innych krajach europejskich.
 

By Polacy zdecydowali się na zakup samochodów elektrycznych, potrzeba odpowiedniej zachęty. W tym zakresie dobrze sprawdzić by się mogło obniżenie can owych pojazdów. 

Jak przypuszcza Maciej Mazur z PSPA, ceny aut elektrycznych w Polsce powinny zostać obniżone o 35-48% względem aktualnych cen katalogowych.
 


 

Infrastruktura przeszkodą
Eksperci zauważają, że wzrost zainteresowania kupnem aut elektrycznych w Polsce wynosi średnio ok. 300% w skali roku. 
 

Tendencja ta jest pozytywnym dowodem na to, iż proekologiczna moda na rynku motoryzacyjnym jest w naszym kraju równie zaawansowana, co w większości państw europejskich.
 

Polskę odróżnia jednak słaba dostępność infrastruktury dla rynku eko-pojazdów, a także znikome możliwości finansowania społeczeństw.
 


 

Czego chcą Polacy?
Większość ankietowanych wyraziła zdecydowaną chęć zakupu samochodu o elektrycznym napędzie w przypadku, gdy spełnione zostaną warunki:
 

  1. zwolnienia z podatku VAT od zakupu,

  2. otrzymania dopłaty do zakupy auta,

  3. zwolnienia z akcyzy,

  4. możliwości bezpłatnego parkowania samochodem elektrycznym.

Dla wieku Polaków istotna także byłaby możliwość korzystania z tzw. buspasów.
 


 

Co z punktami ładowania?
Większość badanych kierowców zadeklarowało, iż do zakupu auta o napędzie elektrycznym zniechęca ich słabo rozwinięta sieć punktów ładowania samochodów. 
 

Aż 40% respondentów, którzy chcieliby kupić eko-auta, planuje ładować swe samochody w domu. 60% ankietowanych odpowiedziało także, że chcieliby mieć możliwość ładowania aut w miejscach pracy.
 

O rozwoju polskiej sieci punktów ładowania aut elektrycznych można przeczytać tutaj.

Komentarze