Najczęściej komentowane
Polacy zainteresowani autami elektrycznymi
Jak wynika z badania agencji SW RESEARCH, przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, aż 17% Polaków jest zainteresowanych zakupem pojazdu elektrycznego.
Wynik ten dotyczy zarówno kupna auta w pełni elektrycznego typu BEV, lecz także napędu hybrydowego typu PLUG-IN. Oba wskazane typy pojazdów należą do grupy nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie samochodów.
Nie ma mocnych
Największy odsetek polskich kierowców, bo aż 50% z nich, najchętniej kupiłoby auto o silniku benzynowym.
Mimo wdrażanych nowości i coraz modniejszych na ogólnoświatowym rynku napędów elektrycznych, Polacy są silnie przywiązani do tradycyjnych typów pojazdów.
35% ankietowanych zadeklarowało chęć kupienia auta z silnikiem Diesla, a nieco mniej (28%) – samochodów z tradycyjnym napędem hybrydowym.
Potrzeba zachęty
Jak przyznaje Patryk Tryzubiak z polskiej grupy koncernu Volkswagen, rynek samochodów elektrycznych w Polsce będzie rozwijał się wolniej, niż ma to miejsc w innych krajach europejskich.
By Polacy zdecydowali się na zakup samochodów elektrycznych, potrzeba odpowiedniej zachęty. W tym zakresie dobrze sprawdzić by się mogło obniżenie can owych pojazdów.
Jak przypuszcza Maciej Mazur z PSPA, ceny aut elektrycznych w Polsce powinny zostać obniżone o 35-48% względem aktualnych cen katalogowych.
Infrastruktura przeszkodą
Eksperci zauważają, że wzrost zainteresowania kupnem aut elektrycznych w Polsce wynosi średnio ok. 300% w skali roku.
Tendencja ta jest pozytywnym dowodem na to, iż proekologiczna moda na rynku motoryzacyjnym jest w naszym kraju równie zaawansowana, co w większości państw europejskich.
Polskę odróżnia jednak słaba dostępność infrastruktury dla rynku eko-pojazdów, a także znikome możliwości finansowania społeczeństw.
Czego chcą Polacy?
Większość ankietowanych wyraziła zdecydowaną chęć zakupu samochodu o elektrycznym napędzie w przypadku, gdy spełnione zostaną warunki:
-
zwolnienia z podatku VAT od zakupu,
-
otrzymania dopłaty do zakupy auta,
-
zwolnienia z akcyzy,
-
możliwości bezpłatnego parkowania samochodem elektrycznym.
Dla wieku Polaków istotna także byłaby możliwość korzystania z tzw. buspasów.
Co z punktami ładowania?
Większość badanych kierowców zadeklarowało, iż do zakupu auta o napędzie elektrycznym zniechęca ich słabo rozwinięta sieć punktów ładowania samochodów.
Aż 40% respondentów, którzy chcieliby kupić eko-auta, planuje ładować swe samochody w domu. 60% ankietowanych odpowiedziało także, że chcieliby mieć możliwość ładowania aut w miejscach pracy.
O rozwoju polskiej sieci punktów ładowania aut elektrycznych można przeczytać tutaj.
Dodaj komentarz