Połowa Polaków boi się o swoją pracę

Połowa Polaków boi się o swoją pracę

author
Halszka Gronek
31 marca 2020

Kryzys ekonomiczny wywołany pandemią koronawirusa na świecie może być jednym z największych wyzwań gospodarczych ostatnich dekad. Na skutkach przestoju stracą nie tylko państwa i przedsiębiorcy, lecz także pracownicy i osoby zatrudnione na śmieciówkach. Dziś prawie połowa z nich martwi się o stabilność swojego zatrudnienia. Część szuka alternatyw, a jeszcze inni godzą się na obcięcie pensji w celu ratowania posady.

Nastroje coraz bardziej gorące

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej od kilku dni pracuje nad ostatecznym uchwaleniem pakietu ustaw nazywanego potocznie tarczą antykryzysową. Rozwiązania te mają – według zapowiedzi rządzących – zabezpieczyć interesy pracowników i osób wykonujących pracę na innych umowach, zwłaszcza w tym trudnym dla gospodarki czasie. Niestety im dłużej trwają pracę w izbach parlamentu, tym większy niepokój wśród obywateli. Okazuje się, że coraz więcej z nich zaczyna realnie martwić się o swoje zatrudnienie.

Prezes Rady Ministrów apeluje do przedsiębiorców: nie zwalniajcie pracowników i poczekajcie na tarczę antykryzysową. W pakiecie ustaw znaleźć się mają bowiem zapisy dotyczące zwolnienia z płatności ZUS, bezzwrotnych pożyczek rządowych, a nawet wsparcia wypłat dla pracowników. Kiedy przepisy wejdą w życie? Na tę chwilę ciężko to przewidzieć, wszak liczba poprawek zgłaszanych podczas kolejnych posiedzeń izb parlamentarnych sięga nawet czterocyfrowych liczb. 

Pracodawcom zaczyna się śpieszyć, wszak marzec dobiega końca i nie wiedzą, czy będzie ich stać na samodzielne zatrudnienie pracownika w kwietniu. Nic więc dziwnego, że wśród pracowników panują coraz większe obawy o stabilność swojego zatrudnienia. Jak wynika z badania Gi Group i Grafton Recruitment przeprowadzonego pod koniec marca br. w Polsce, prawie połowa Polaków (48%) boi się, czy utrzyma obecną pracę i czy będzie dostawać wynagrodzenie. Co równie zatrważające, to fakt, że więcej niż jedna trzecia z nich(34%) szuka już nowej pracy.

Zgodzimy się na obniżki płac

Dla większość Polaków utrata zatrudnienia w obecnej sytuacji gospodarczej okazałaby się być wyjątkowo poważnym problemem. Bezrobocie wzrasta w ekspresowym tempie, a powodu przymusowego zawieszenia działalności wielu branż (i pośrednio wynikanego przestoju w innych sektorach) znalezienie innej, atrakcyjnej pracy w dobie koronawirusa graniczy z cudem. Niestety aż 14% Polek i Polaków deklaruje, że zgodzi się pracować za niższe wynagrodzenie, byleby tylko nie stracić zatrudnienia.

Dla pracowników nie tylko pieniądze są ważne, lecz  także stabilność zatrudnienia i staż pracy. Im dłużej pracuje się w danej firmie, tym na więcej przywilejów w rozumieniu Kodeksu pracy można liczyć. Poza tym stabilny i niezachwiany staż pracy to filar pozytywnej wiarygodności kredytowej – niezwykle przydatny w przypadku wszystkich tych, którzy mają zamiar w najbliższych miesiącach starać się o duży kredyt, przykładowo kredyt hipoteczny. 

"

Czy będą wypłacane pensje? Czy utrzymam stanowisko pracy? Czy moja firma przetrwa? To dziś najważniejsze pytania, które zadają sobie pracownicy. W badaniu Gi Group i Grafton Recruitment, które przeprowadzono w dniach 21-24 marca, już prawie połowa pracowników tj. 48% obawia się, że nie otrzyma wynagrodzenia za pracę lub ją straci

– czytamy w komunikacie prasowym dotyczącym badania Gi Group i Grafton Recruitment.

Praca w dobie bezrobocia

Jeszcze do niedawna stopa bezrobocia w Polsce była na rekordowo niskim poziomie. Według stanu zarejestrowanego w listopadzie 2019 roku wynosiła ona zaledwie 5,1%, a w grudniu 2019 roku – 5,2%. Wyniki te oznaczały, że na każdą setkę aktywnych zawodowo mieszkańców Polski tylko około 5 osób było bezrobotnych. Niestety wybuch epidemii koronawirusa w Polsce, wraz ze wszystkimi jego następstwami o charakterze ekonomicznym czy gospodarczym, doprowadził do tego, że bezrobocie zaczęło gwałtownie wzrastać. 

Jeśli sprawdzą się obawy wielu ekspertów gospodarczych, do lata bezrobocie w Polsce będzie znów dwucyfrowe, a bez pracy znajdzie się nawet 2 mln Polek i Polaków. Większość z nich była obecnie zatrudniona na podstawie tak zwanych śmieciowek, choć opinie ekspertów są zgodne: prace stracą także osoby zatrudnione na umowach o pracę. Wobec tak ponurych wizji nastroje wśród pracowników zaczynają drastycznie się zmieniać, a sytuacji nie ułatwia fakt, iż prace nad uchwaleniem tarczy antykryzysowej się przeciągają. 

Polaku, zabezpiecz się!

Jak wynika z badania Gi Group i Grafton Recruitment, ponad jedna trzecia pracujących dziś jeszcze Polek i Polaków rozpoczęła poszukiwania innej pracy na wypadek zwolnienia z powodów ekonomicznych (kryzysu w branży wywołanego koronawirusem). 66% pracujących nie podjęło jeszcze takich kroków, choć nie wykluczone, że wraz z upływem kolejnych dni zmienią zdanie i postanowią poszukać „planu B” na wypadek niespodziewanego rozwiązania umowy o pracę. 

Co ciekawe, największą determinację do działania widać u dotychczasowych pracowników branży HoReCa (hotelarska i gastronomiczna). Już prawie połowa z nich (47%) w obliczu kryzysu deklaruje chęć zmiany branży, a aż 59% zatrudnionych w sektorze przyznaje, że aktywnie szuka pracy. Jak firmy hotelarskie i gastronomiczne powinny uspokajać pracowników?

"

Najważniejsze, żeby zadbać o pracowników, dać im wsparcie, pokazać możliwości, by jak najmniej odczuli sytuację ekonomiczną. Wiele w rękach pracodawców i ich podejścia do pracowników, jak i tego, na co mogą sobie w danym momencie pozwolić

– tłumaczy Joanna Wanatowicz, Business Director w Grafton Recruitment.


Źródła:
https://prnews.pl/polacy-boja-sie-o-pensje-i-prace-zgodza-sie-na-nizsze-wynagrodzenie-450086

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Inspektorat ZUS w Brzozowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
12 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Brzozowie

MiiMove – kontakt, infolinia
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
10 czerwca 2020

MiiMove – kontakt, infolinia

Jak założyć konto N26?
Poradnik
author
Dominika Sobieraj
08 listopada 2018

Jak założyć konto N26?

PKO BP w Jastrzębiu-Zdroju
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
12 sierpnia 2019

PKO BP w Jastrzębiu-Zdroju

Kredyt konsolidacyjny Żagań
Wpisy Inne
author
Dominika Sobieraj
25 maja 2017

Kredyt konsolidacyjny Żagań

Porównaj