Połowa Polaków zadowolona ze swoich finansów w 2019

Połowa Polaków zadowolona ze swoich finansów w 2019

author
Alicja Uzarowicz
17 stycznia 2020

W swoim najnowszym komunikacie Biuro Informacji Kredytowej (BIK) podało wyniki badania „Nastawienie do finansów”, które przeprowadził Quality Watch na zleceni BIG InfoMonitor. Wynika z niego, że połowa Polaków jest zadowolona z tego, jak pod względem finansowym przebiegł rok 2019.

Jak czytamy w najnowszym komunikacie Biura Informacji Kredytowej (BIK), połowa Polaków czuje satysfakcję względem swoich finansów w ubiegłym roku. Taki wniosek płynie z badania „Nastawienie do finansów”, którego realizacją zajął się  Quality Watch na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Okazuje się zatem, że najlepsze życzenia noworoczne dla połowy rodaków miałyby w swojej treści stwierdzenie, aby 2020 był co najmniej tak dobry finansowo jak 2019. Niestety nie każdy Polak przyjąłby je z uśmiechem. Albowiem co trzeci badany wyraził swoje rozczarowanie w tej kwestii, a co szósty nie miał zdania na ten temat.

Z jakiego powodu co drugi respondent był zadowolony? Satysfakcja płynęła przede wszystkim z powstałych w 2019 roku oszczędności. Co więcej, respondentów cieszył brak zaskakujących wydatków oraz brak konieczności brania pożyczek i kredytów, by zamknąć rok. Dopiero czwarte miejsce otrzymały wyższe zarobki.

Połowa Polaków usatysfakcjonowana finansowo

Prawie co drugi respondent, bo 49 proc. wyraziło swoją satysfakcję względem finansów w ubiegłym roku. 35 proc. badanych prawdopodobnie cieszy się, że tamten rok już minął, bo ich sytuacja finansowa zawodziła. Zaś kolejne 16 proc. nie było w stanie wyrazić opinii, czy zeszły rok był udany finansowy.

Warto podkreślić, że analitykom z Quality Watch udało się odnaleźć grupę badawczą stanowiącą całkiem niezły przekrój społeczeństwa. Respondenci bowiem reprezentowali grupy wiekowe od 18 do 75 roku życia. Dlaczego połowa Polaków uznała, że miniony rok był dla nich okresem udanym finansowo?

"

Co ciekawe, mimo licznych informacji w mediach o wzrostach płac, o możliwościach zmiany pracy, to ostatecznie zatrudnienie i lepsze wynagrodzenie nie były głównymi przyczynami finansowej satysfakcji rodaków. Wygrało oszczędzanie, które wymaga planowania, a nierzadko również silnej woli i wyrzeczeń

– powiedział Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor, cytowany w komunikacie BIK.

Jak się okazuje, oszczędzanie wcale nie jest takie łatwe. Stąd wysoki poziom satysfakcji wśród osób, którym się to udaje. Powoduje to też znacznie większy komfort psychiczny, poczucie bezpieczeństwa w przypadku nieprzewidzianych sytuacji i wydatków. Wówczas uratują nas nasze oszczędności.

Gdzie mieszka najwięcej zadowolonych?

"

Jeśli chodzi o regiony kraju, to największy udział osób zadowolonych z tego jak potoczyły się finansowe sprawy w 2019 r. odnotowano wśród mieszkańców Podlasia – 63 proc. Następnie na Lubelszczyźnie oraz w Małopolsce i na Pomorzu Zachodnim – gdzie mieszka po 55-56 proc. usatysfakcjonowanych sytuacją finansową 2019 r.

– czytamy w komunikacie Biura Informacji Kredytowej.

Gdzie zaś mieszka najwięcej osób niezadowolonych z posiadanych środków w 2019 roku? Aż 38 proc. mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przyznało, że finansowo nie był to ich rok. Także tam pozytywnie oceniało swoje finanse tylko 36 proc. badanych. Niewiele lepiej jest w województwie lubuskim.

Udział rodaków zadowolonych ze sowich finansów w ogóle badanych wyniósł jedynie 37 proc. Trochę lepiej, chociaż poniżej średniej krajowej tego wskaźnika, jest w Wielkopolsce (41 proc. zadowolonych), a także w łódzkim i na Śląsku, gdzie było to równo po 43 proc. Z pewnością odpowiednimi życzeniami dla wszystkich Polaków byłyby zatem takie, żeby rok 2020 był jeszcze lepszy finansowo niż 2019.


Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/479917/co-drugi-polak-zadowolony-ze-swoich-finansow-w-2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt gotówkowy Puławy
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
22 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Puławy

Po jakim czasie przedawniają się polisolokaty?
Dla zadłużonych
author
Dominika Sobieraj
21 sierpnia 2018

Po jakim czasie przedawniają się polisolokaty?

PZU wspiera bezpieczeństwo na drodze
Wpisy
author
Patryk Byczek
25 czerwca 2018

PZU wspiera bezpieczeństwo na drodze

Promocja: „Masterpass” w Empik.com
Promocje bankowe
author
Patryk Byczek
15 października 2018

Promocja: „Masterpass” w Empik.com

Jakie są cyfrowe zwyczaje Polaków?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
23 listopada 2019

Jakie są cyfrowe zwyczaje Polaków?

Kredyt samochodowy Chrzanów
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
23 listopada 2017

Kredyt samochodowy Chrzanów

Porównaj