Najczęściej komentowane
„Czy Polskę stać na globalnych czempionów?” – Raport Pekao S.A.
W swoim najnowszym komunikacie Bank Pekao S.A. postanowił streścić najważniejsze dane wynikające z raportu „Czy Polskę stać na globalnych czempionów?”. Poza komunikatem o wnioskach płynących z dokonanej przez analityków spółki analizy usłyszeć mogli uczestnicy CEO Summit 2019, czyli corocznej imprezy liderów globalnego biznesu i innych osobistości świata handlu międzynarodowego.
Jak czytamy w najnowszym komunikacie Banku Pekao S.A. analitycy spółki przygotowali raport zatytułowany „Czy Polskę stać na globalnych czempionów?”. Wyniki badania zostały poza komunikatem streszczone podczas CEO Summit 2019, czyli jednego z najważniejszych wydarzeń w kalendarzach osobistości handlu międzynarodowego.
Podczas corocznej konferencji dochodzi bowiem do spotkania zarówno liderów globalnie działającego biznesu, inwestorów z całego świata, jak również przedstawicieli rządów różnych państw. Współorganizatorami wydarzenia każdego roku są właśnie Pekao S.A. oraz Atlantic Council, amerykański podmiot typu think-tank.
Tematem wspomnianego raportu jest przyszłość polskiego eksportu. Chociaż nie da się nie zauważyć postępu w tej dziedzinie, jakiego dokonał rodzimy rynek, to przyszłość branży niesie za sobą niewątpliwie wiele barier. Aby je pokonać podmioty eksportujące swoje usługi i towary muszą ściśle współpracować z sektorem finansowym i państwem.
Najważniejsze wnioski z raportu Pekao S.A.
W komunikacie wyodrębniono na początku najważniejsze wnioski, jakie uzyskali bankowi analitycy w drodze przeprowadzonych badań. Wynika z nich, że eksport w dalszym ciągu jest jednym z kluczowych filarów rozwoju polskiej gospodarki. Mimo tego faktu, rozwój sprzedaży towarów za granicę w znacznym stopniu zależy od kapitału zagranicznego.
Powoduje to znaczne rozdrobnienie rynku polskich eksporterów, którzy w większości nie mogą się jeszcze mierzyć z gigantami zwanymi „globalnymi czempionami”. Lekarstwem na ten stan rzeczy byłoby zwiększenie udziału polskiego kapitału w tymże rynku. Twórcy raportu widzą ponadto szansę na dalszy rozwój polskiego eksportu.
Aby umożliwić przedłużenie na kolejne lata długofalowego wzrostu branży eksportowej w Polsce konieczne byłoby podjęcie zintegrowanych działań przez trzy wielkie kategorie. A mianowicie konieczna byłaby współpraca samych firm z rynkiem finansowym, jak również z administracją publiczną.
Bank Pekao S.A. – najważniejsze informacje
„Czy Polskę stać na globalnych czempionów?” podczas CEO Summit 2019
Temat rozwoju polskiego eksportu po trzech dekadach wolności gospodarczej był motywem przewodnim tegorocznej konferencji CEO Summit 2019. Eksperci i przedstawiciele rynku dyskutowali w znacznej mierze o nadchodzących zmianach i barierach rozwoju, jakie mogą one nieść ze sobą dla polskiego eksportu.
Wyzwania te dotyczą przede wszystkim globalnej rewolucji technologicznej oraz ściśle powiązaną z nią cyfryzacją światowej gospodarki. Raport Pekao S.A. był jednym z istotnych punktów dyskusji, gdyż zaprezentował mało znane fakty i propozycje na przyszłość dla branży eksporterów krajowych.
Sukces eksportowy Polski jest dowodem wymiernych przewag konkurencyjnych, które pozwalają na konsekwentny wzrost znaczenia naszej gospodarki na arenie międzynarodowej. W ciągu zaledwie kilkunastu lat relacja polskiego eksportu do PKB zwiększyła się o ponad 20 pkt. proc. do poziomu 55 proc. w 2018 roku
– powiedział Michał Krupiński, prezes Pekao S.A. podczas CEO Summit 2019, cytowany w komunikacie.
W dalszej części swojej wypowiedzi prezes zarządu Pekao S.A. podkreślił, że ta zmiana pozwoliła Polsce na wejście w elitarne grono 25 największych eksporterów świata. Co więcej, spośród innych krajów świata, których ludność przekracza 10 mln osób, Polskę prześcignął w tempie rozwoju eksportowego wyłącznie Wietnam.
Źródła:
https://media.pekao.com.pl/pr/465820/raport-banku-pekao-s-a-podczas-ceo-summit-2019-czy-polske-stac-na-glob
Dodaj komentarz