Powstał Fundusz Gwarancji Rolnych – pomoc dla rolników

Powstał Fundusz Gwarancji Rolnych – pomoc dla rolników

author
Halszka Gronek
05 sierpnia 2019

Resort rolnictwa wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego podjęli ostateczne kroki w sprawie utworzenia Funduszu Gwarancji Rolnych. Na mocy nowo podpisanej umowy rolnicy oraz przedsiębiorstwa rolno-spożywcze będą mogli liczyć na lepszy dostęp do kredytów inwestycyjnych i obrotowych. Wkład finansowy rządu wynosi 50 mln euro.

We wtorek, 30 lipca br., minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski wraz z Wojciechem Hannem, członkiem Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, podpisali umowę, na mocy której utworzony został Fundusz Gwarancji Rolnych. Nowo powstały fundusz ma być jednym z głównych kanałów wsparcia polskiego rolnictwa, które działają przy Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Najważniejszym celem utworzenia Fundusz Gwarancji Rolnych jest zmaksymalizowanie szansy rolników oraz przedsiębiorców przetwórstwa rolno-spożywczego na uzyskanie kredytów inwestycyjnych oraz obrotowych. Gwarancje bankowe, jakie w ramach funduszu zapewniać będzie Bank Gospodarstwa Krajowego, stanowić będą realne wsparcie dla rolników, którym zależy na rozwoju, poszerzeniu skali produkcji i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań rolniczych. 

Na mocy podpisanej umowy szef resortu rolnictwa powierzył Bankowi Gospodarstwa Krajowego funkcję podmiotu wdrażającego instrument finansowy w formie gwarancji spłaty kredytów w sektorze rolno-spożywczym. Dzięki gwarancjom otrzymanie wsparcia finansowego w postaci preferencyjnych kredytów na rozwój działalności rolnej lub rolno-spożywczej stanie się zdecydowanie łatwiejsze. Rolnicy zyskają dostęp do źródeł finansowania, a otrzymane środki będą mogli przemienić w kapitał napędzający rozwój działalności i całego sektora gospodarki.

50 mln euro od państwa to dopiero początek

Zgodnie z postanowieniami umowy zawartej między ministrem rolnictwa a członkiem zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, resort odpowiedzialny za rozwój obszarów wiejskich zapewni wkład finansowy w wysokości 50 mln euro na rzecz nowo otwartego Funduszu Gwarancji Rolnych. Środki zostaną w pełni przeznaczone na realizację planu wsparcia polskich rolników oraz przedsiębiorstw przetwórstwa rolno-spożywczego. Jednak suma wpłaconych przez Ministerstwo środków to dopiero początek. 

Instrumentom gwarancyjnym towarzyszył będzie efekt mnożnikowy w postaci przyciągania środków sektora bankowego. Dzięki zastosowaniu mechanizmów podobnych do tych, o jakich mowa w przypadku dźwigni finansowej, odpowiednie zaangażowanie rządowych środków pozwoli na wygenerowanie akcji kredytowej o szacowanej wysokości ok. 1,1 mld zł. Tak duży kapitał umożliwi z kolei sfinansowanie 1,4 tys. operacji. Wszystkie one maja przybrać formę gwarancji bankowych na kredyty obrotowe oraz inwestycyjne.

"

Gwarancje dla rolników to jeden z wielu produktów Banku Gospodarstwa Krajowego oferowanych przedsiębiorcom. […] Rolnicy będą mogli korzystać z gwarancji na dogodniejszych dla nich warunkach. To ważne z perspektywy Banku Gospodarstwa Krajowego, którego misją jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego kraju.

– tłumaczy Wojciech Hann, członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Pierwsze takie wsparcie dla rolników

Minister rolnictwa i rozwoju wsi potwierdził, iż Fundusz Gwarancji Rolnych będzie pierwszym w Polsce instrumentem finansowym dedykowanym wyłącznie rolnikom i przedsiębiorcom przetwórstwa rolno-spożywczego. Co więcej, fundusz ten współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej, a jego realizacja przebiega w ramach rządowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW 2014-20120).

W oficjalnym komunikacie Banku Gospodarstwa Krajowego czytamy, iż do tej pory wsparcie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich ograniczało się jedynie do pomocy dotacyjnej. Dzięki nowo podpisanej umowie między resortem rolnictwa i Bankiem Gospodarstwa Krajowego wsparcie będzie kierowane do swych odbiorców także w formach o charakterze zwrotnym, a dokładniej w formie gwarancji spłaty kredytów. I choć dotacje stanowią namacalny benefit, to właśnie gwarancje bankowe pozwalają na uzyskanie większych środków finansowych. 

Warto także dodać, iż Fundusz Gwarancji Rolnych stanowić będzie kluczowy element rządowego programu „Wspieranie przedsiębiorczości z wykorzystaniem poręczeń i gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego”, który realizowany jest w Polsce od roku 2009 (w obecnej formie od czerwca 2019 roku). W tym znaczeniu pilotowanie Funduszem Gwarancji Rolnych wpisuje się w cele Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) i stanowi realne wsparcie dla całej polskiej gospodarki. 


Sprawdź, ile obecnie wynosi średnia krajowa w Polsce.


Źródła:
https://media.bgk.pl/66719-50-mln-euro-dla-rolnikow-powstal-fundusz-gwarancji-rolnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Nagroda za wzięcie kredytu gotówkowego w Getin Banku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
29 czerwca 2021

Nagroda za wzięcie kredytu gotówkowego w Getin Banku

Nagroda Gospodarcza SGH w rękach Zbigniewa Jagięłły
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
12 września 2020

Nagroda Gospodarcza SGH w rękach Zbigniewa Jagięłły

Studenci wydają najwięcej na zakwaterowanie – Barometr Providenta
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
22 października 2019

Studenci wydają najwięcej na zakwaterowanie – Barometr Providenta

Santander Consumer Bank Złotów
Oddziały
author
Dorota Cholewicka
03 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Złotów

Kredyt hipoteczny Gryfice
Kredyty miasta
autor wpisu
Marta Janusz
20 lutego 2023

Kredyt hipoteczny Gryfice

ING Bank Śląski rozszerzył usługę Open banking
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
21 grudnia 2020

ING Bank Śląski rozszerzył usługę Open banking

Porównaj