Najczęściej komentowane
Powstał Fundusz Gwarancji Rolnych – pomoc dla rolników
Resort rolnictwa wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego podjęli ostateczne kroki w sprawie utworzenia Funduszu Gwarancji Rolnych. Na mocy nowo podpisanej umowy rolnicy oraz przedsiębiorstwa rolno-spożywcze będą mogli liczyć na lepszy dostęp do kredytów inwestycyjnych i obrotowych. Wkład finansowy rządu wynosi 50 mln euro.
We wtorek, 30 lipca br., minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski wraz z Wojciechem Hannem, członkiem Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, podpisali umowę, na mocy której utworzony został Fundusz Gwarancji Rolnych. Nowo powstały fundusz ma być jednym z głównych kanałów wsparcia polskiego rolnictwa, które działają przy Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Najważniejszym celem utworzenia Fundusz Gwarancji Rolnych jest zmaksymalizowanie szansy rolników oraz przedsiębiorców przetwórstwa rolno-spożywczego na uzyskanie kredytów inwestycyjnych oraz obrotowych. Gwarancje bankowe, jakie w ramach funduszu zapewniać będzie Bank Gospodarstwa Krajowego, stanowić będą realne wsparcie dla rolników, którym zależy na rozwoju, poszerzeniu skali produkcji i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań rolniczych.
Na mocy podpisanej umowy szef resortu rolnictwa powierzył Bankowi Gospodarstwa Krajowego funkcję podmiotu wdrażającego instrument finansowy w formie gwarancji spłaty kredytów w sektorze rolno-spożywczym. Dzięki gwarancjom otrzymanie wsparcia finansowego w postaci preferencyjnych kredytów na rozwój działalności rolnej lub rolno-spożywczej stanie się zdecydowanie łatwiejsze. Rolnicy zyskają dostęp do źródeł finansowania, a otrzymane środki będą mogli przemienić w kapitał napędzający rozwój działalności i całego sektora gospodarki.
50 mln euro od państwa to dopiero początek
Zgodnie z postanowieniami umowy zawartej między ministrem rolnictwa a członkiem zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, resort odpowiedzialny za rozwój obszarów wiejskich zapewni wkład finansowy w wysokości 50 mln euro na rzecz nowo otwartego Funduszu Gwarancji Rolnych. Środki zostaną w pełni przeznaczone na realizację planu wsparcia polskich rolników oraz przedsiębiorstw przetwórstwa rolno-spożywczego. Jednak suma wpłaconych przez Ministerstwo środków to dopiero początek.
Instrumentom gwarancyjnym towarzyszył będzie efekt mnożnikowy w postaci przyciągania środków sektora bankowego. Dzięki zastosowaniu mechanizmów podobnych do tych, o jakich mowa w przypadku dźwigni finansowej, odpowiednie zaangażowanie rządowych środków pozwoli na wygenerowanie akcji kredytowej o szacowanej wysokości ok. 1,1 mld zł. Tak duży kapitał umożliwi z kolei sfinansowanie 1,4 tys. operacji. Wszystkie one maja przybrać formę gwarancji bankowych na kredyty obrotowe oraz inwestycyjne.
Gwarancje dla rolników to jeden z wielu produktów Banku Gospodarstwa Krajowego oferowanych przedsiębiorcom. […] Rolnicy będą mogli korzystać z gwarancji na dogodniejszych dla nich warunkach. To ważne z perspektywy Banku Gospodarstwa Krajowego, którego misją jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego kraju.
– tłumaczy Wojciech Hann, członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.
Pierwsze takie wsparcie dla rolników
Minister rolnictwa i rozwoju wsi potwierdził, iż Fundusz Gwarancji Rolnych będzie pierwszym w Polsce instrumentem finansowym dedykowanym wyłącznie rolnikom i przedsiębiorcom przetwórstwa rolno-spożywczego. Co więcej, fundusz ten współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej, a jego realizacja przebiega w ramach rządowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW 2014-20120).
W oficjalnym komunikacie Banku Gospodarstwa Krajowego czytamy, iż do tej pory wsparcie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich ograniczało się jedynie do pomocy dotacyjnej. Dzięki nowo podpisanej umowie między resortem rolnictwa i Bankiem Gospodarstwa Krajowego wsparcie będzie kierowane do swych odbiorców także w formach o charakterze zwrotnym, a dokładniej w formie gwarancji spłaty kredytów. I choć dotacje stanowią namacalny benefit, to właśnie gwarancje bankowe pozwalają na uzyskanie większych środków finansowych.
Warto także dodać, iż Fundusz Gwarancji Rolnych stanowić będzie kluczowy element rządowego programu „Wspieranie przedsiębiorczości z wykorzystaniem poręczeń i gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego”, który realizowany jest w Polsce od roku 2009 (w obecnej formie od czerwca 2019 roku). W tym znaczeniu pilotowanie Funduszem Gwarancji Rolnych wpisuje się w cele Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) i stanowi realne wsparcie dla całej polskiej gospodarki.
Sprawdź, ile obecnie wynosi średnia krajowa w Polsce.
Źródła:
https://media.bgk.pl/66719-50-mln-euro-dla-rolnikow-powstal-fundusz-gwarancji-rolnych
Dodaj komentarz