Praca zdalna po pandemii – czy stanie się normą?

Praca zdalna po pandemii – czy stanie się normą?

author
Alicja Uzarowicz
17 kwietnia 2020

W ostatnim czasie Bank Millennium przedstawił wyniki badania, które na jego zlecenie przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych. Tematem analizy była praca zdalna, kiedy zakończy się już okres izolacji. Czy wejdzie ona do kanonu i większość rodaków przejdzie na taki model wykonywania obowiązków pracowniczych?

Bank Millennium zlecił Instytutowi Badań Rynkowych i Społecznych przeprowadzenie wśród Polaków pewnego badania. Jego tematem stała się praca zdalna. Czy ma ona szansę stać się normą kiedy już zakończy się pandemia? Jak się okazuje, respondenci nie są przekonani o wyższości tej formy wykonywania pracy nad tradycyjną z biura?

Warto pamiętać, że wraz z nastaniem okresu izolacji, doszło do pojawienia się możliwości wykonywania pracy zdalnej tam, gdzie dotychczas nie było to możliwe. Wiele wskazuje na to, że jednak nie dojdzie do wzrostu popularności tego sposobu pracy po zdjęciu obecnych ograniczeń.

Tego zdania są sami pracownicy. Wspomniane badanie wykazało bowiem, że 71 proc. respondentów oceniło charakter swojej pracy na niemożliwy do wykonywania z domu na dłuższą metę. Mniej niż jedna trzecia, bo 29 proc. ankietowanych jest nastawionych do tego pomysłu pozytywnie.

Praca zdalna po pandemii – czy przyjmie się na stałe?

Jak wygląda praca zdalna w obecnych czasach? Aż 75 proc. ankietowanych mogących wykonywać swoją pracę zdalnie, korzysta z tej możliwości. Aż ¼ respondentów pracuje stacjonarnie, choć charakter ich obowiązków pozwalałby na przejście na ten model. Jakie podejście do tej kwestii prezentują sami pracownicy?

Zdania respondentów są wyraźnie podzielone. Albowiem 41 proc. z nich przyznało, że zapewne po pandemii częściej będą pracować z domu. Niewiele więcej, bo 42 proc. ankietowanych przyznała zaś, że po pandemii wszystko wróci do normy i ponownie podejmą pracę stacjonarnie.

A zatem może dojść do upowszechnienia pracy zdalnej po pandemii, choć wcale nie musi do tego dojść. Warto pamiętać, że obecna sytuacja jest tylko przejściowa i czas pokaże, jak będzie naprawdę. Jednocześnie w wielu firmach, które dotychczas broniły się rękami i nogami przed tego rodzaju pracą, pandemia pokazała, że jest to możliwe.

Praca zdalna – jest potencjał, ale czy będzie wykorzystany?

Problemy w kontekście pracy zdalnej są w zasadzie dwa. Z jednej strony, niektórzy pracodawcy nie życzą sobie wprowadzenia modelu pracy zdalnej na stałe. W dalszym ciągu panuje przeświadczenie, że obniża to produktywność pracowników. Może jednak chodzić o ograniczoną kontrolę nad nimi i tym, jak wykonują obowiązki.

Kolejnym problemem jest podejście samych pracowników. Albowiem wielu z nich nie przepada za tego rodzaju pracą. Wiele wskazuje zatem, iż to stacjonarna praca będzie w dalszym ciągu dominować w Polsce. Analitycy Banku Millennium podejrzewają więc, że wszystko wróci do stanu sprzed epidemii.

"

Upowszechnienie pracy zdalnej stanowiłoby wyzwanie dla części sektorów gospodarki, w szczególności dla firm zajmujących się wynajmem nieruchomości przestrzeni biurowych

– powiedział Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista z Banku Millennium.

W dalszej części swojej wypowiedzi ekspert podkreślił, że o ile można spodziewać się małych zmian w wielu firmach, to sytuacja nie urośnie do rangi rewolucji. Najpewniej dojdzie do pojedynczych przypadków zmiany modelu pracy, jednak zmiany nie nastąpią gwałtownie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Wyprzedaż w Smart Pożyczka
Wpisy
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
13 grudnia 2016

Wyprzedaż w Smart Pożyczka

Promocja: „Bankuj mobilnie – II edycja” w Alior Banku
Promocje bankowe
author
Patryk Byczek
07 stycznia 2022

Promocja: „Bankuj mobilnie – II edycja” w Alior Banku

PKO BP w Kościanie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
05 września 2019

PKO BP w Kościanie

Pożyczki bez BIK Nowy Sącz
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
18 maja 2022

Pożyczki bez BIK Nowy Sącz

Ile zarabia dekarz?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
29 sierpnia 2019

Ile zarabia dekarz?

Porównaj