Ekonomiści podnoszą prognozy inflacji

Ekonomiści podnoszą prognozy inflacji

author
Alicja Uzarowicz
03 maja 2019

Według ekonomistów banku Santander Polska odnotuje w tym roku inflację najwyższą od roku 2012. Przyczyny? Ogólny poziom cen wzrośnie z powodu drożejącej ropy naftowej, wieprzowiny czy owoców. Wskaźnik inflacji ma pod koniec roku sięgnąć wartości blisko 3 proc.

Na podstawie aktualnego poziomu cen i przy wykorzystaniu posiadanych informacji o stabilności politycznej, społecznej i gospodarczej kraju ekonomiści są w stanie dokonać prognozy wielkości inflacji. Ze względu na aktualne skoki cenowe niektórych produktów na rynku specjaliści Banku Santander zwiększyli swoją prognozę.

Przedstawiając sprawę bardziej liczbowo, inflacja ma pod koniec bieżącego roku uzyskać poziom około 3 proc. Jest to wciąż poziom bezpiecznej inflacji, zgodny z ustalonym przez władze w Polsce celem inflacyjnym, który wskazuje, iż inflacja powinna utrzymywać się na poziomie 2,5 proc. z możliwością odchylenia o 1 pkt proc.

Można pokusić się o stwierdzenie, iż rok 2019 jest rokiem rekordów inflacyjnych. Początek roku charakteryzował się bowiem niespotykaną od roku 2016 stabilizacją cenową – inflacja przyjmowała wartości poniżej 1 proc. Dlaczego zatem ekonomiści tak bardzo podnieśli swoje prognozy?

Jak jedne ceny podnoszą inne ceny

Jeszcze trzy tygodnie temu specjaliści zakładali, że inflacja pod koniec roku osiągnie wartość bliską 2 proc. Skąd zatem wziął się jednoprocentowy przeskok pomiędzy prognozami w ciągu zaledwie jednego miesiąca?

"

Pojawiło się kilka czynników, które w najbliższym czasie pchną w górę dynamikę inflacji. To mocny wzrost cen wieprzowiny, m.in. za sprawą ASF (Afrykański Pomór Świń – przyp. red.) w Polsce i za granicą, wzrost cen warzyw będący pochodną wyjątkowej suszy w kwietniu oraz mocny wzrost cen paliw

– jak wskazują eksperci banku Santander.

Na ten moment gospodarka Polski doświadcza inflacji rzędu już 1,7 proc. a wzrost cen paliw, wieprzowiny i owoców sytuację jeszcze pogorszy. Ceny będą więc rosły trochę szybciej niż zdążyliśmy się przyzwyczaić, jednak taki stan rzeczy nie powinien gwałtownie wpłynąć na stan gospodarki.

Czytaj więcej o inflacji cenowej tutaj.

Co na to inne banki?

Inflacja jest ważnym dla banków wskaźnikiem, gdyż ma ona, obok wielu innych czynników, wpływ na wysokość oferowanego przez banki oprocentowania. Tempo utraty wartości obracanego w gospodarce pieniądza banki jako instytucje finansowe po prostu mocno interesuje.

Ekonomiści z banku Santander zdecydowali się na podniesienie swojej prognozy dotyczącej inflacji jako pierwsi. Jednak nie wszyscy bankowi specjaliści dokonali już ponownej kalkulacji swoich wyników. BOŚ Bank również zastanawia się nad zmianą prognozowanej wartości inflacji.

"

Ceny ropy naftowej rosną, ale ciągle podwyżki wpisują się we wcześniej kreślony przez nas scenariusz. Bardziej zaskakuje nadzwyczajny wzrost cen wieprzowiny, co znajdzie przełożenie w wyższej inflacji niż wcześniej zakładaliśmy

– powiedział ekonomista z Banku Ochrony Środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Samoobsługowy punkt dezynfekcji pojazdów – co to jest?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
24 kwietnia 2020

Samoobsługowy punkt dezynfekcji pojazdów – co to jest?

Polacy spłacają długi dzięki 500+
Blog
author
Aneta Jankowska
07 stycznia 2017

Polacy spłacają długi dzięki 500+

Alior Bank w Grodkowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
16 lipca 2019

Alior Bank w Grodkowie

Profi Credit w Łomży
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
05 czerwca 2019

Profi Credit w Łomży

KredytOK w Kutnie
Oddziały
autor wpisu
Marta-Bogacka-Nowak
11 lutego 2017

KredytOK w Kutnie

Porównaj