Polscy seniorzy przez wiele ostatnich lat nie mogli liczyć na pomoc finansową ze strony państwa. Rządowy Program „Opieka 75+” ma zmienić ten stan rzeczy i wesprzeć potrzebujących Polaków w ich codziennym życiu.

Autor: Halszka Gronek
Dodano: 29.09.2018
Udostępnij:

Już w 2017 roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło uruchomienie rządowego programu wsparcia „Opieka 75+”. Według pierwotnych obietnic na realizację projektu w 2018 roku zaplanowano aż 57 milionów złotych.
 

Zdaniem polityków program ten jest odpowiedzią na wyzwania, jakie wciąż stawiane są przed Polakami przez zachodzące w naszym kraju procesy demograficzne. Bo w końcu starzejące się społeczeństwo, tak jak każde inne, wymaga odpowiedniej polityki społecznej.
 

Niekorzystna sytuacja demograficzna jest szczególnie widoczna w małych gminach, w których proces starzenia się społeczeństwa zachodzi znacznie szybciej niż w pozostałych częściach kraju. Z tego właśnie względu „Opieka 75+” dedykowana jest seniorom zamieszkującym niewielkie gminy.

Założenia Programu „Opieka 75+”
Poprzez Program „Opieka 75+”  polski rząd pragnie udzielić seniorom pomocy adekwatnej do potrzeb i możliwości wynikających z ich wieku oraz stanu zdrowia. Podstawowym i flagowym założeniem Programu „Opieka 75+” jest więc zwiększenie dostępu do specjalistycznych usług opiekuńczych dedykowanych osobom starszym.
 

Jak wynika bowiem z rządowych statystyk, liczba osób w wieku równym lub wyższym 75 lat, zamieszkujących gminy, w których świadczone są usługi opiekuńcze, wynosi blisko 55  tysięcy. Jest to aż 60% wszystkich osób, którym w Polsce przyznano tego rodzaju świadczenia.

Co równie istotne, Program zakłada poprawę jakości życia osób w wieku 75+ dzięki rozszerzeniu wachlarza specjalistycznych usług opiekuńczych, jakie oferowane są w poszczególnych gminach, lecz także dzięki finansowemu wparciu gmin w wypełnianiu zadań własnych o charakterze obowiązkowym.

Kto może skorzystać?
Rządowy Program „Opieka 75+” adresowany jest małych, liczących nie więcej niż 60 tysięcy mieszkańców gmin – zarówno wiejskich, jak i miejskich oraz miejsko-wiejskich. Początkowo do Programu kwalifikowano jedynie mniejsze grupy – do 20, a później do 40 tysięcy mieszkańców, lecz MRPiPS zdecydowało się rozszerzyć zakres działania programu. 
 

Co istotne jednak, na wsparcie mogą liczyć tylko te gminy, które świadczą usługi opiekuńcze samodzielnie lub poprzez spółdzielnie socjalne osób prawnych, o ile ich założycielami były jednostki samorządu terytorialnego.
 
Warto także dodać, iż początkowo Program dedykowany był jedynie samotnym seniorom, którzy ukończyli 75. rok życia. Jak zapowiedziała jednak Elżbieta Rafalska, Ministra resortu polityki społecznej, wskutek konsultacji pierwotnych założeń Programu z samorządami gminnymi postanowiono, iż od 2019 roku na pomoc będą mogli liczyć także ci seniorzy, którzy posiadają rodziny. 


 

Przeznaczenie pieniędzy
W ramach programu seniorzy powyżej 75. roku życia, którzy zamieszkują gminy do 60 tys. mieszkańców, będą mogli skorzystać z 50% dofinansowania na świadczenia usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych.
 

Co równie istotne, środki z programu „Opieka 75+” mogą zostać przeznaczone nie tylko na zwiększenie liczby godzin korzystania z usług opiekuńczych wśród osób, które pobierały lub wciąż pobierają taka pomoc, lecz także na dofinansowanie tychże usług dla seniorów, którzy dotychczas z nich nie korzystali.
 

Na realizację Programu „Opieka 75+” zapewniono w budżecie państwa ponad 57 milionów złotych. Zaledwie do 30. czerwca 2018 r. polskie gminy, za pośrednictwem odpowiednich wojewodów, zgłosiły zapotrzebowanie na pieniądze z rezerwy celowej na łączną kwotę 6 mln zł.


 

Jak otrzymać dofinansowanie?
By otrzymać dofinansowanie, należy przede wszystkim zamieszkiwać gminę, która ze względów formalnych (m.in. odpowiednia liczba mieszkańców) została zakwalifikowana do Programu „Opieka 75+”. 
 

Nabór wniosków gmin o przyznanie środków finansowych jest uruchamiany kilkukrotnie w ciągu roku kalendarzowego. Ostatni, jaki został przeprowadzony, trwał do 22. czerwca, a udział w nim po raz pierwszy wzięły gminy liczące powyżej 60 tys. mieszkańców.
 

Prawo do dofinansowania kosztów usługi opiekuńczej lub specjalistycznej usługi opiekuńczej przyznawane jest przez zakwalifikowane do Programu gminy – w drodze indywidualnej decyzji administracyjnej. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać w gminnym ośrodku udzielającym usług opiekuńczych.

Źródła:
https://www.mpips.gov.pl/seniorzyaktywne-starzenie/program-opieka-75/
https://www.mpips.gov.pl/aktualnosci-wszystkie/seniorzy/art,9780,opieka-75-w-pytaniach-i-odpowiedziach.html
 

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 5 / 5, łącznie 2 ocen
Komentarze (5)

Proste mi wytłumaczyć bo jestem córka moi rodzice są starszymi z chorowanymi ludźmi przed 80siatka i opiekuje się nimi bez żadnych zasiłków czy należą mi się jakieś pieniądze bo nie mogę iść do pracy bo pełnię opieka 24godz na dobę

A co z seniorami z miast ktorzy ograniczeni w tym wieku ruchowo maja problemy z wyjsciem z domu i zazwyczaj obawiaja sie szybkiego tempa zycia miasta Znowu miastowi pominieci i siedza w swoich malych mieszkankach w bloku i zostaje im okno i telewizor przy ktorych spedzaja dzien Smutna ta starosc

No to nie rozumiem do 60 tys. czy powyżej też – napisane „masło maślane”

Janie, daja – zle. Nie dają – też źle. Trzeba sie cieszyc że w ogole ktos skorzysta z pomocy panstwa…

i znowu rząd dzieli polaków na uprzywilejowanych i pominietych. najpierw 500 plus na DRUGIE dziecko (a co pierwsze jest gorsze??) a teraz pieniadze dla seniorow Z MALYCH gminI. moi rodzice nie otrzymaja wiec wsparcia bo sa z miasta… co za absurd!!!!