Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów

Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów

author
Alicja Hirsekorn
14 czerwca 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.
Kategoria

W okresie pomaturalnym abiturienci mają możliwość odpoczynku przez około 4 miesiące. Jest to jednak czas na podjęcie bardzo ważnego życiowego wyboru. Duża część absolwentów szkół średnich jak co roku wybierze dalsze kształcenie, czyli studia. Jakie kierunki studiów przyniosą w przyszłości dobrą pracę?

Za niecały miesiąc, bo 4 lipca 2019 r. maturzyści otrzymają w końcu odpowiedź na pytanie: jak poszło? Mimo to, wiele uczelni już teraz otwiera swoje postępowania rekrutacyjne dla tych, którzy postanowią kontynuować naukę. A wielu kandydatów analizuje i przegląda dostępne kierunki studiów.

Zgodnie z popularnym powiedzeniem, jeżeli wybierze się odpowiedni zawód, to nie trzeba będzie przepracować ani jednego dnia w swoim życiu. Wystarczy robić to, co się lubi. Chociaż zainteresowania są teraz najważniejszym powodem wyboru uczelni oraz kierunku studiów, warto śledzić również trendy na rynku pracy.

Niestety bowiem czasem okazuje się, że wybór interesującego kierunku, do którego nie ma się predyspozycji, może skutkować niepowodzeniem i utratą motywacji. Dla tych jeszcze niezdecydowanych Agencja Pracy Jobhouse przygotowała mały poradnik zawierający zawody, w których bez problemu uda się znaleźć pracę po studiach.

Kierunki studiów IT

W zestawieniu tego rodzaju nie mogło zabraknąć wzmianki o niesłabnącym zapotrzebowaniu rynku pracy na specjalistów do działów IT. Jednym z najbardziej poszukiwanych zawodów i stosunkowo łatwym do wyuczenia jest programista. Zatrudnienie można odnaleźć zarówno w korporacjach jak i małych firmach.

Atrakcyjne są także zarobki osób, które ukończyły kierunki informatyczne. Tylko w tym roku wzrost zarobków programistów szacuje się na 7-10 proc. w zależności od wielkości firmy. Chociaż początkowo mogą być to uciążliwe i ciężkie do ukończenia kierunki, to w późniejszym czasie niewątpliwie trudy zostaną sprawiedliwie wynagrodzone.

Zgodnie z danymi ekspertów rynku pracy, branża informatyczna jest aktualnie rynkiem typowo pracowniczym, a szacunki wskazują brak zapełnienia nawet 50 tys. etatów. Nie dla każdego takie kierunki są jednak wystarczająco atrakcyjne.

Marketing i public relations

Istnieje coraz mniej firm, które nie „istniałyby” w mediach społecznościowych. Rynek e-commerce wciąż się rozwija i wszystko wskazuje na to, że będzie miał się dobrze przez kolejne lata. Są zatem potrzebne osoby kończące kierunki uczące, w jaki sposób zarządzać platformami e-commerce czy fanpejdżami firm w różnych mediach społecznościowych.

Zgodnie z danymi za rok poprzedni, już 54 proc. osób regularnie korzystających z Internetu robi w nim zakupy. Kierunki związane z marketingiem oraz public relations zawsze będą potrzebne. Najlepiej w nich poradzą sobie osoby, które doskonale odnajdują się w mediach społecznościowych, a także znają mechanizmy sieci.

Po kierunkach z tej kategorii pracę można odnaleźć zarówno w agencjach Public Relations, jak i w poszczególnych firmach, które postanowiły wyodrębnić własny dział PR. W obu przypadkach absolwenci studiów tego rodzaju mogą liczyć na wysokie pensje.

Zaufaj mi, jestem inżynierem

Wszelkie procesy produkcji dążą do coraz większej automatyzacji. Naukowcy bez przerwy dążą do uzyskania stanu, w którym tylko nieliczne grupy pracowników będą pracować fizycznie. Chociaż jeszcze daleko do przyszłości, w której za człowieka wszystko zrobi robot, to niewątpliwie jest to niewyczerpane źródło zatrudnienia.

Kierunki techniczne, na przykład robotyka, budowa maszyn, mechatronika czy automatyka będą zatem bardzo potrzebne. Tutaj można wziąć pod uwagę zarobki nie tylko w ojczyźnie. Świat bowiem stoi otworem dla młodych ambitnych ludzi, którzy jednocześnie są inżynierami. Nadal rynek ten zmaga się z brakami kadrowymi.

W tym przypadku wybór kierunku nie może być kwestią przypadku. Kierunki techniczne są bardzo trudne do ukończenia i nie dla każdego. Na pewno jednak osoby chcące pracować z maszynami nie będą narzekać na brak ofert pracy.

Kierunki humanistyczne

Utarło się przekonanie, że absolwenci kierunków humanistycznych najczęściej kończą pracując w fastfoodach. Nie każdy jednak odznacza się na tyle ścisłym umysłem, aby poradzić sobie z kierunkami technicznymi czy informatycznymi. Także tutaj jest iskierka nadziei.

Filozofów, którzy nie są w stanie odnaleźć pracy po studiach często przekwalifikowuje się w specjalistów od finansów. I to dobrych. Charakteryzuje ich umiejętność wielopoziomowej analizy oraz krytyczne podejście do otaczającego ich świata. Jak już wcześniej wspomniano, bardzo łatwo jest nauczyć się także programowania.

Z tego względu, jeżeli nie uda się odnaleźć pracy po ukończeniu kierunku humanistycznego, wciąż można próbować zmienić swoje kwalifikacje. Nie trzeba wówczas kończyć drugich studiów – rynek edukacyjny proponuje mnogie kursy i szkolenia w tych kwestiach.


Źródła:
https://www.jobhouse.pl/zastanawiasz-sie-nad-wyborem-studiow-poznaj-kierunki-ktore-zapewnia-ci-lepszy-start-na-rynku-pracy,558,pl.html

author
Alicja Hirsekorn
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Koniec WIBOR-u w 2020 roku

To już bardziej niż pewne – koniec z polskim WIBOR-em. Jeśli nie znajdzie się jego zastępca, od 2020 roku kredyty będą podlegać centralnemu sterowaniu. Polski rynek kredytowy leży w rękach spółki GPW Benchmark. 

author
Halszka Gronek
26 stycznia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Pożyczki bez BIK Konstancin-Jeziorna

Potrzebujesz gotówki „na już”, ale banki odrzucają wnioski pożyczkowe ze względu na Twoją negatywną historię kredytową? Sprawdź pożyczki bez BIK, które są dostępne w Konstancinie-Jeziornej.

author
Aleksandra Gościnna
28 sierpnia 2017
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Nowe opłaty w PKO BP

Nowe opłaty dla Klientów PKO Banku Polskiego zostaną wprowadzone 1 grudnia. Już teraz bank jednak podał do wiadomości listę wprowadzanych nowych opłat i prowizji.

author
Dominika Byczek
04 listopada 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Informacja o awizo przyjdzie jako SMS

Poczta Polska od 18 sierpnia 2020 roku wdrożyła nowe opcje dostępne przez Internet. Ułatwią nam one korzystanie z usług pocztowych oraz mogą wpłynąć zmniejszenie się kolejek wewnątrz placówek pocztowych. Niektóre opcje będą wymagały od nas potwierdzenia tożsamości za pomocą profilu zaufanego.

author
Dominika Byczek
21 sierpnia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Tracimy fortunę na nieprzemyślane zakupy żywności

Koszyki przepełnione produktami spożywczymi, puste pułki sklepowe jak za czasów komuny i spiżarki w domach wypchane, jak gdyby szykowano się na nadejście apokalipsy – tak w ostatnim tygodniu wyglądało życie wielu Polek i Polaków. Panika spowodowana wporwdoznym stanem zagrożenia epidemiologicznego nie uprawnia nas jednak do marnotrawienia żywności. Problem ten jest niestety coraz poważniejszy w Polsce.

author
Halszka Gronek
16 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Bank Pekao w Węgrowie

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Włocławku – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
24 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj