Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów
W okresie pomaturalnym abiturienci mają możliwość odpoczynku przez około 4 miesiące. Jest to jednak czas na podjęcie bardzo ważnego życiowego wyboru. Duża część absolwentów szkół średnich jak co roku wybierze dalsze kształcenie, czyli studia. Jakie kierunki studiów przyniosą w przyszłości dobrą pracę?
Za niecały miesiąc, bo 4 lipca 2019 r. maturzyści otrzymają w końcu odpowiedź na pytanie: jak poszło? Mimo to, wiele uczelni już teraz otwiera swoje postępowania rekrutacyjne dla tych, którzy postanowią kontynuować naukę. A wielu kandydatów analizuje i przegląda dostępne kierunki studiów.
Zgodnie z popularnym powiedzeniem, jeżeli wybierze się odpowiedni zawód, to nie trzeba będzie przepracować ani jednego dnia w swoim życiu. Wystarczy robić to, co się lubi. Chociaż zainteresowania są teraz najważniejszym powodem wyboru uczelni oraz kierunku studiów, warto śledzić również trendy na rynku pracy.
Niestety bowiem czasem okazuje się, że wybór interesującego kierunku, do którego nie ma się predyspozycji, może skutkować niepowodzeniem i utratą motywacji. Dla tych jeszcze niezdecydowanych Agencja Pracy Jobhouse przygotowała mały poradnik zawierający zawody, w których bez problemu uda się znaleźć pracę po studiach.
Kierunki studiów IT
W zestawieniu tego rodzaju nie mogło zabraknąć wzmianki o niesłabnącym zapotrzebowaniu rynku pracy na specjalistów do działów IT. Jednym z najbardziej poszukiwanych zawodów i stosunkowo łatwym do wyuczenia jest programista. Zatrudnienie można odnaleźć zarówno w korporacjach jak i małych firmach.
Atrakcyjne są także zarobki osób, które ukończyły kierunki informatyczne. Tylko w tym roku wzrost zarobków programistów szacuje się na 7-10 proc. w zależności od wielkości firmy. Chociaż początkowo mogą być to uciążliwe i ciężkie do ukończenia kierunki, to w późniejszym czasie niewątpliwie trudy zostaną sprawiedliwie wynagrodzone.
Zgodnie z danymi ekspertów rynku pracy, branża informatyczna jest aktualnie rynkiem typowo pracowniczym, a szacunki wskazują brak zapełnienia nawet 50 tys. etatów. Nie dla każdego takie kierunki są jednak wystarczająco atrakcyjne.
Marketing i public relations
Istnieje coraz mniej firm, które nie „istniałyby” w mediach społecznościowych. Rynek e-commerce wciąż się rozwija i wszystko wskazuje na to, że będzie miał się dobrze przez kolejne lata. Są zatem potrzebne osoby kończące kierunki uczące, w jaki sposób zarządzać platformami e-commerce czy fanpejdżami firm w różnych mediach społecznościowych.
Zgodnie z danymi za rok poprzedni, już 54 proc. osób regularnie korzystających z Internetu robi w nim zakupy. Kierunki związane z marketingiem oraz public relations zawsze będą potrzebne. Najlepiej w nich poradzą sobie osoby, które doskonale odnajdują się w mediach społecznościowych, a także znają mechanizmy sieci.
Po kierunkach z tej kategorii pracę można odnaleźć zarówno w agencjach Public Relations, jak i w poszczególnych firmach, które postanowiły wyodrębnić własny dział PR. W obu przypadkach absolwenci studiów tego rodzaju mogą liczyć na wysokie pensje.
Zaufaj mi, jestem inżynierem
Wszelkie procesy produkcji dążą do coraz większej automatyzacji. Naukowcy bez przerwy dążą do uzyskania stanu, w którym tylko nieliczne grupy pracowników będą pracować fizycznie. Chociaż jeszcze daleko do przyszłości, w której za człowieka wszystko zrobi robot, to niewątpliwie jest to niewyczerpane źródło zatrudnienia.
Kierunki techniczne, na przykład robotyka, budowa maszyn, mechatronika czy automatyka będą zatem bardzo potrzebne. Tutaj można wziąć pod uwagę zarobki nie tylko w ojczyźnie. Świat bowiem stoi otworem dla młodych ambitnych ludzi, którzy jednocześnie są inżynierami. Nadal rynek ten zmaga się z brakami kadrowymi.
W tym przypadku wybór kierunku nie może być kwestią przypadku. Kierunki techniczne są bardzo trudne do ukończenia i nie dla każdego. Na pewno jednak osoby chcące pracować z maszynami nie będą narzekać na brak ofert pracy.
Kierunki humanistyczne
Utarło się przekonanie, że absolwenci kierunków humanistycznych najczęściej kończą pracując w fastfoodach. Nie każdy jednak odznacza się na tyle ścisłym umysłem, aby poradzić sobie z kierunkami technicznymi czy informatycznymi. Także tutaj jest iskierka nadziei.
Filozofów, którzy nie są w stanie odnaleźć pracy po studiach często przekwalifikowuje się w specjalistów od finansów. I to dobrych. Charakteryzuje ich umiejętność wielopoziomowej analizy oraz krytyczne podejście do otaczającego ich świata. Jak już wcześniej wspomniano, bardzo łatwo jest nauczyć się także programowania.
Z tego względu, jeżeli nie uda się odnaleźć pracy po ukończeniu kierunku humanistycznego, wciąż można próbować zmienić swoje kwalifikacje. Nie trzeba wówczas kończyć drugich studiów – rynek edukacyjny proponuje mnogie kursy i szkolenia w tych kwestiach.
Źródła:
https://www.jobhouse.pl/zastanawiasz-sie-nad-wyborem-studiow-poznaj-kierunki-ktore-zapewnia-ci-lepszy-start-na-rynku-pracy,558,pl.html
Dodaj komentarz