Najczęściej komentowane
Rada Dialogu Społecznego walczy o pracujących seniorów
Problem demograficzny już od dłuższego czasu jest aktualny także w Polsce. Oznacza to, że wkrótce nie będzie pieniędzy na emerytury, gdyż za mało będzie pracowników odprowadzających składki przeznaczane na wypłatę tych świadczeń. Rada Dialogu Społecznego ma pomysł nieco odmienny niż typowe wydłużenie wieku emerytalnego.
Niektórzy seniorzy pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego w swojej pracy czują się na tyle dobrze, że postanawiają w niej zostać. Jednocześnie odprowadzają oni składki emerytalne, co polepsza stan systemu emerytalnego. Jest to jednak niewielka ilość osób. Rada Dialogu Społecznego pracuje nad ułatwieniem warunków pracy tej grupie.
Jakie postulaty zgłaszają organizacje pracownicze? Przede wszystkim chodzi tutaj o złagodzenie warunków zatrudnienia w taki sposób, aby seniorzy mogli pracować w mniej absorbujący ich czas sposób. Mówiąc precyzyjniej, związki zawodowe proponuje takie udogodnienia jak wydłużenie urlopu, mniejszą ilość nadgodzin do wykorzystania przez pracodawcę, czy dodatkową przerwę w pracy.
Skąd pomysł na taką aktywizację seniorów w Polsce? Przyczyną działania związków może być fakt, iż Polscy pracownicy, którzy osiągnęli już wiek emerytalny dużo rzadziej decydują się na pozostanie w pracy niż ich koledzy z Zachodu. Zgodnie z danymi „Serwisu Emerytalnego” w 2017 r. tylko co trzecia osoba 50 + pozostawała aktywna zawodowo.
Jakie propozycje zgłasza Rada Dialogu Społecznego
Dla porównania, średnio w krajach Europy Zachodniej pracuje prawie połowa mężczyzn 50+, bo 45,2 proc. i co trzecia kobieta (32,7 proc.). Osoby z tego przedziału wiekowego byłyby w stanie zatem pracować również w Polsce.
Aby ich do tego zachęcić, związki zawodowe wraz z pracodawcami dążą do stworzenia odpowiednich warunków zatrudnienia dla tej grupy wiekowej. Warunki, które będzie starała się wprowadzić Rada Dialogu Społecznego odnoszą się głównie do czasu pracy wykonywanej przez najstarszą grupę pracowników.
Zmiany miałyby polegać zatem na wydłużeniu urlopu wypoczynkowego, możliwości skorzystania z dodatkowej przerwy w pracy czy dodatkowego uprawnienia pracowniczego w postaci mniejszej ilości nadgodzin.
W posiedzeniach RDS biorą udział także pracodawcy, którym przypadłaby konieczność dofinansowana zatrudnienia seniorów. Kolejną sugestią osób zatrudniających pracowników 50+ jest ich dokształcanie i wykwalifikowanie, aby zniwelować występujące aktualnie na rynku bariery. Ich istnienie nierzadko utrudnia aktywizację zawodową seniorów.
Stanowisko pracodawców
Związki zawodowe widzą dużą potrzebę uatrakcyjnienia warunków zatrudnienia dla osób najstarszych. Niestety pracodawcy nie wyrazili podobnego poglądu. Stanowiskiem osób zatrudniających pracowników jest niepokój o takie uprzywilejowanie starszych pracowników kosztem młodszych, tych bardziej wydajnych.
Zdaniem Katarzyny Siemienkiewicz, ekspertki Pracodawców RP: „Skutek wprowadzenia wszystkich tych rozwiązań byłby odwrotny do zamierzonego celu. Zniechęcałyby one firmy do zatrudniania osób starszych”. Zdaniem pracodawców powinno się również zliberalizować przepisy o ochronie przedemerytalnej.
Zdaniem pracodawców choć możliwe, że występuje wśród seniorów wola pozostawania zatrudnionym i aktywnym zawodowo, to nie zachęca do ich zatrudnienia fakt, iż nie ma możliwości zwolnienia takiego pracownika dopóki nie odejdzie on na emeryturę. Jest to często ryzykiem, którego pracodawcy nie chcą ponosić.
Wspólny grunt
Istnieje również kwestia, względem której obie zainteresowane grupy tworzące podmiot jakim jest Rada Dialogu Społecznego osiągnęły porozumienie. Mowa tutaj o postulacie wprowadzenia tak zwanej umowy mentorskiej. Jej implementacja miałaby na celu umożliwienie dzielenia się doświadczeniem i wiedzą starszych pracowników z młodszymi.
Wolą pracodawców, poza wprowadzeniem możliwości umowy mentorskiej jest również przedyskutowanie wprowadzenia różnych form elastycznego zatrudnienia, w tym także pracy zdalnej. Przedmiotem rozmów jest również granica wiekowa, do której obowiązywałyby te wszystkie uprawnienia. Pracodawcy optują w tym przypadku w 60. rok życia pracownika.
Źródła:
https://serwisemerytalny.rp.pl/
Wszystkie komentarze
Gdy osiągnąłem wiek emerytalny (2005 r.) KAZANO mi napisać prośbę o rozwiązanie umowy o pracę. W roku następnym umożliwiono przechodzącym na emeryturę kontynuować pracę zawodową. Czy obecnie tacy dziadkowie mogą powrócić do pracy? Dodam, że od tamtego czasu codziennie udaję się do Uczelni i społecznie jestem skarbnikiem itp., mógłbym wykonywać wiele prac, którymi zajmowałem się w okresie zatrudnienia.
Dodaj komentarz