Regionalna pensja minimalna – nowy pomysł Rzecznika MŚP

Regionalna pensja minimalna – nowy pomysł Rzecznika MŚP

author
Alicja Uzarowicz
22 października 2019

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców jako organ stojący na straży interesu polskich przedsiębiorców stara się ułatwiać im codzienne istnienie. Jego najnowszym pomysłem jest wprowadzenie regionalnej płacy minimalnej, która miałaby realniej przełożyć się na produktywność pracowników w poszczególnych częściach kraju. Jest to jego odpowiedź na propozycję skokowego wzrostu płacy minimalnej.

W obliczu coraz gorszej przyszłości, jaka rysuje się przed przedsiębiorcami dzięki rządowym planom na skokowe podnoszenie płacy minimalnej, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców postanowił złożyć pewną propozycję. I chociaż nie została ona jeszcze oficjalnie zaprezentowana rządowi, to regionalna pensja minimalna brzmi ciekawe.

Działając zgodnie z zasadami ekonomii podniesienie płacy pracowników musi wiązać się z ówczesnym wzrostem produktywności. Zatem zakładanie, jaki poziom będzie miała płaca minimalna bez zwrócenia uwagi na produktywność jest posunięciem niebezpiecznym dla sytuacji przedsiębiorców, którzy są pracodawcami.

Albowiem jeżeli pracownicy będą pracować z taką samą wydajnością, koszty z tytułu rosnących spontanicznie i skokowo wynagrodzeń mogą poważnie nadwyrężyć budżety firm i zagrozić ich stabilności finansowej, Czy regionalna płaca minimalna może być lekiem na czarne chmury, jakie zbierają się nad pracodawcami?

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

Regionalna płaca minimalna

Warto w tym miejscu przypomnieć założenia polityki płac minimalnych, jaką zamierza prowadzić partia rządząca. A mianowicie już od przyszłego roku za taką samą pracę, a nie bardziej wydajną pracownicy będą musieli otrzymywać minimalnie 2 600 zł brutto. W 2021 roku wynagrodzenie minimalne ma wynieść już 3 000 zł brutto, by w 2024 roku osiągnąć poziom 4 000 złotych.

Takie zmiany bowiem obiecywał premier Morawiecki. Propozycja Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców zakłada, by zamiast ustalać z góry najniższą krajową, podzielić ją na poszczególne regiony. Umożliwiłoby to na przykład konieczność wypłaty nieco niższej pensji niż wspomniane kwoty przedsiębiorcom w biedniejszych regionach.

W rozmowie z „Faktem”, Adam Abramowicz, który pełni funkcję Rzecznika MŚP, wspomniał, że wdrożenie jego pomysłu w życie rozwiązałoby dwa problemy. Pierwszym z nich jest przykład Warszawy. 2 600 zł brutto to około 1 800 zł na rękę. W stolicy kraju ciężko będzie znaleźć pracownika, który podejmie się pracy za taką wypłatę.

Bo i koszty utrzymania w wielkim mieście są znacznie wyższe niż w pozostałych regionach kraju. Dlatego właśnie  w mniejszych miastach przedsiębiorców obowiązywałaby nieco niższa pensja minimalna niż w aglomeracjach Polski. Pomysł zdaje się być rozsądny i przemyślany, ale czy przekona rząd do zmiany zdania?

Adam Abramowicz został rzecznikiem małych i średnich przedsiębiorców

Konkretna propozycja

Jak wynika z wywiadu przeprowadzonego z Adamem Abramowiczem na łamach „Faktu”, padła nawet konkretna propozycja względem stawek płacy minimalnej. A mianowicie Rzecznik MŚP zasugerował, że w 2020 roku pensja minimalna w Warszawie wzrosłaby do 2 800 zł brutto, a w miastach województwa Podlaskiego obowiązywałaby stawka 2 400 zł.

Aby w przemyślany sposób ustalać wysokość pensji minimalnej, które pasowałyby do poszczególnych regionów, Adam Abramowicz zaproponował, aby to rząd zajął się tymi wyliczeniami. Podstawę do tychże ustaleń miałyby stanowić dane GUS. Regionalna płaca minimalna mogłaby pozwolić na rozwój przedsiębiorców z biedniejszych regionów.

Nie od dziś bowiem wiadomo, że aby podnieść produktywność konieczne jest wykorzystanie w procesach wewnętrznych rozwiązań technologicznych. Aby to osiągnąć konieczne są inwestycje. Zaś jeżeli firma wszystkie zyski musi wydać na wynagrodzenia dla pracowników, to o rozwoju można niestety zapomnieć.

Rzecznik MŚP komentuje plan reformy systemu ubezpieczeń społecznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Liczba rozwodów w Polsce
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
13 maja 2019

Liczba rozwodów w Polsce

„I odpuść nam nasze długi” – film o problemie zadłużenia
Telewizja
author
Aneta Jankowska
24 października 2018

„I odpuść nam nasze długi” – film o problemie zadłużenia

Bank Spółdzielczy w Tychach – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
01 października 2019

Bank Spółdzielczy w Tychach – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Santander Bank Polska w Ostrołęce
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
25 czerwca 2019

Santander Bank Polska w Ostrołęce

Aż 7% Polaków rozumie oszustów wyłudzających kredyty
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
09 listopada 2019

Aż 7% Polaków rozumie oszustów wyłudzających kredyty

Bank Pekao w Mosinie
Oddziały
author
Patryk Byczek
10 sierpnia 2019

Bank Pekao w Mosinie

Porównaj