Rowery miejskie ze spadkiem wypożyczeń

Rowery miejskie ze spadkiem wypożyczeń

author
Alicja Uzarowicz
13 marca 2020

W poniedziałek 9 marca stowarzyszeni Mobilne Miasto opublikowało raport dotyczący bikesharingu. Jak się okazuje, rowery miejskie nie cieszą się już taką popularnością, co rozpoczęło się jeszcze w zeszłym roku. Czy oznacza to, że teraz popularniejsze staną się hulajnogi elektryczne?

Rok 2019 był okresem drastycznie spadającej  popularności bikesharingu. Rowery miejskie stanęły w wielu miejscach, nie tylko w największych miastach kraju. Zapał rodaków do jazdy miejskimi jednośladami niestety zdaje się nadal spadać. Obecnie  badania pokazują, że nie zapowiada się, by zmniejszyły się spadki jakie rok temu przyjmowały wartości dwucyfrowe.

Kwestia transportu miejskiego została poruszona w opublikowanym w poniedziałek 9 marca raporcie stowarzyszenia Mobilne Miasto. Inwestycje, dzięki którym rowery miejskie pojawiły się w aż 100 miastach kraju musiały pochłonąć sporo kapitału. Czy rowery miejskie wrócą jeszcze do łask?

Dzięki wspomnianym inwestycjom, udało się objąć zasięgiem rowerów miejskich około 12 milionów Polaków. Mają oni do dyspozycji nawet 26 tysięcy rowerów. Sytuacja, jaka panuje obecnie w bikesharingu została całkiem trafnie ujęta przez twórców raportu mianem „ostrego hamowania”.

Rowery miejskie odchodzą do lamusa?

Pomimo faktu, iż ponad 2,6 mln rodaków zarejestrowała się jako użytkownicy rowerów miejskich, ciężko mówić o sukcesie branży bikesharingu. Raport Mobilnego Miasta w pełny sposób prezentuje sytuację rynku, gdyż pod uwagę przy badaniach analitycy wzięli 15 największych dostawców takich usług w kraju.

Jak wynika z badań stowarzyszenia, aż 87 proc. systemów rowerów miejskich odnotowało spadki w wypożyczeniach. Średnia wartość takiego spadku to aż 19 proc. Spadek popularności dotknął nawet największego polskiego dostawcę – warszawskie Veturilo. Firma posiada aż 5,5 tys. jednośladów zlokalizowanych na terenie całej stolicy.

Spadek, jaki odnotowała spółka sięgnął aż 18 proc., czego nie udało się zmienić zwiększeniem ilości rowerów miejskich o 3 proc. Tego rodzaju spadek nie jest jednak skrajnym – w niektórych systemach innych miast doszło do spadków rzędu nawet 30 proc.

Sprawdź także: Ile kosztuje elektryczna hulajnoga?

Niewątpliwie informacja ta stanowi kluczową kwestię dla przyszłości polskiej elektromobilności. Jakie może być powód takiego trendu rynkowego? Czy przemieszczanie się rowerem zamiast samochodu czy komunikacji miejskiej przestało być już popularne ze względu na możliwość wypożyczenia hulajnóg?

Fot. Mobilne Miasta

 

Dlaczego przestaliśmy wypożyczać rowery miejskie?

Jednym z powodów niekorzystnego dla miejskich rowerów trendu mogą być hulajnogi na minuty, które także pojawiły się w wielu miastach. Tej tezy jednak nie potwierdzają liczby. Innymi opcjami powodującymi spadki mogą być także obawy rowerzystów o swoje bezpieczeństwo czy zbyt wolny przyrost kolejnych stacji z rowerami.

Wśród prawdopodobnych przyczyn spadku popularności rowerów miejskich eksperci wskazali również niską jakość i awaryjność rowerów oferowanych w miejskich systemów. Z bardziej formalnych problemów można wskazać także nieudolne postępowania, jakie miasta mają przeprowadzać, by pozyskać wykonawców takich usług.

"

Pamiętajmy, że część osób po 1-2 latach korzystania z roweru publicznego zdecydowała się na zakup własnego jednośladu. To naturalny kierunek zmian i rozwoju świadomości społecznej, ma jednak wpływ na ograniczenie używania rowerów publicznych. Ale potencjał rozwoju wciąż jest

– powiedział Jakub Giza z Nextbike Polska S.A.


Źródła:
https://mobilne-miasto.org/news/raport-bikesharing/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Nowy spot ING w ramach kampanii „Robimy swoje, tylko inaczej”
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
11 sierpnia 2020

Nowy spot ING w ramach kampanii „Robimy swoje, tylko inaczej”

Credit Agricole w Tczewie
Oddziały
author
Patryk Byczek
30 lipca 2019

Credit Agricole w Tczewie

PKO BP w Gorlicach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
29 lipca 2019

PKO BP w Gorlicach

Pożyczki Włocławek
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
24 stycznia 2022

Pożyczki Włocławek

ZUS rozpoczął współpracę z Policją
Wpisy
author
Patryk Byczek
13 czerwca 2018

ZUS rozpoczął współpracę z Policją

Porównaj