Dalszy rozwój BLIKa – już niedługo zapłacisz zbliżeniowo

Dalszy rozwój BLIKa – już niedługo zapłacisz zbliżeniowo

author
Alicja Uzarowicz
17 października 2019

Swoją strategiczną współpracę Mastercard i Polski Standard Płatności, czyli operator systemu płatności mobilnych BLIK planują już od grudnia zeszłego roku. Dzięki jej podjęciu użytkownicy BLIKa uzyskają możliwość dokonana płatności zbliżeniowych. Jakie są szczegóły planu wspólnych działań podmiotów?

Podjęcie współpracy pomiędzy Polskim Standardem Płatności oraz Mastercard określa się mianem przełomu w rozwoju płatności mobilnych BLIK. Dzięki wspólnym zaplanowanym działaniom podmiotów użytkownicy BLIKa już niedługo zyskają możliwość dokonywania zbliżeniowych transakcji płatniczych.

Co więcej, nowa metoda płatności dostępna będzie zarówno w kraju, jak i za granicą. Celem tego rozszerzeni funkcjonalności usługi BLIK jest przede wszystkim zwiększenie komfortu korzystania z niej podczas transakcji w terminalach płatniczych. Sprawę ułatwia fakt, iż wszystkie tego rodzaju urządzenia posiadają już niezbędną technologię.

Innymi słowy każdy terminal płatniczy dostępny w Polsce jest już wyposażony w technologię przyjmowania płatności bezstykowych. Strategiczna współpraca zakłada również zintegrowanie płatności z wykorzystaniem BLIKa przez zbliżenie z terminalami POS na całym świecie – stanie się on w efekcie globalną metodą płatności.

Dyrektor polskiego oddziału Mastercard będzie zarządzać także w Czechach i na Słowacji

Użytkownicy BLIKa zapłacą już wkrótce zbliżeniowo

"

Konsekwentnie rozwijamy system płatności mobilnych BLIK, dziś w Polsce stał się on już powszechny. Użytkownicy kochają ten sposób płacenia oraz przekazywania pieniędzy. Właśnie rozpoczynamy nowy etap naszej historii, który przyniesie zupełnie nową jakość korzystania z BLIKA

– powiedział Dariusz Mazurkiewicz, Prezes Polskiego standardu Płatności.

W dalszej części swojej wypowiedzi prezes operatora usługi BLIK podkreślił, że współpraca z Mastercard ułatwi i przyspieszy rozwój tejże metody płatności. To zaś spowoduje znaczne poszerzenie komfortu korzystania z BLIKa, czego Polacy dokonują coraz chętniej.

Co więcej, Dariusz Mazurkiewicz podkreślił, że BLIK nie powstałby, gdyby nie swoiste przymierze największych polskich banków. Obecność zagranicznego giganta podczas globalnej ekspansji tejże usługi może zatem oznaczać tylko pasmo sukcesów.

Wyniki BLIKa po drugim kwartale 2019

Jak to możliwe?

Aby płatności zbliżeniowe za pośrednictwem BLIKa mogły stać się faktem, usługę tę powiązano z Mastercard Digital Enablement Service (MDES). Oznacza to, że kiedy zbliżymy do terminala urządzenie z uruchomionym BLIKiem, transakcja będzie inicjowana i uwierzytelniana bezpośrednio w naszym banku.

Warto również wspomnieć o adekwatnych w tej sytuacji względach bezpieczeństwa. A mianowicie Mastercard używa do swoich transakcji tak zwanej tokenizacji. Oznacza to, iż dla każdej transakcji generowany jest osobny token, kod, którego nie może rozszyfrować żadna osoba trzecia, co gwarantuje bezpieczeństwo przy okazji wygody.

Ze względu na fakt, iż Polacy tak bardzo pokochali płatności BLIKiem, oferuje go już większość banków rodzimego rynku finansowego. Oznacza to, że z planowanego rozszerzenia usługi skorzystać będzie mogło nawet 90 proc. klientów banków. Kiedy można spodziewać się premiery nowej usługi? Plany zakładają udostępnienie jej w ciągu najbliższych dwóch kwartałów.

Promocja: „Punkty powitalne dla kart Mastercard z logo Poczty Polskiej” w Banku Pocztowym


Źródła:
https://newsroom.mastercard.com/eu/pl/news-briefs/blik-bedzie-zblizeniowy-polski-standard-platnosci-i-mastercard-zawarly-partnerstwo/?fbclid=IwAR0JYHed5xt8K1B9tI5y7PAyWbRZ9K9J5CPkG4zhpP8ZfHyzx7pkIu078DA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile wynosi zadłużenie polskich seniorów?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
02 maja 2019

Ile wynosi zadłużenie polskich seniorów?

Rekordowe zarobki komorników
Wpisy
autor wpisu
Kordian_Spychalski
01 sierpnia 2014

Rekordowe zarobki komorników

Promocja: „Zakupy na majówkę” w BNP Paribas
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
21 kwietnia 2021

Promocja: „Zakupy na majówkę” w BNP Paribas

Kredyt na remont mieszkania
Kredyty
author
Dominika Sobieraj
17 października 2022

Kredyt na remont mieszkania

Darmowe lodowiska od mBanku 2019/2020
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
02 grudnia 2019

Darmowe lodowiska od mBanku 2019/2020

Bank Spółdzielczy w Kocku  – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
10 września 2019

Bank Spółdzielczy w Kocku – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Porównaj