Najczęściej komentowane
Rozwój gospodarek Europy Środkowo-Wschodniej
Bank Pekao S.A. postanowił z okazji Światowego Forum Ekonomicznego przygotować i przeprowadzić debatę na temat tego, czy istnieje i jaka to szansa na rozwój regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Bank ten już niejednokrotnie pokazywał, jak bardzo zależy mu na odpowiednich działaniach w tej sferze na podstawie swoich raportów i badań.
Podczas Światowego Forum Ekonomicznego Bank Pekao S.A., jedna ze spółek, bez której w szwajcarskim Davos nie powstałby Dom Polski, postanowiła przeprowadzić debatę na temat rozwoju gospodarek Europy Środkowo-Wschodniej. Czy istnieje jakaś konkretna szansa na przyspieszenie wzrostu gospodarczego w tym regionie?
Jak można przeczytać już w tytule jednego z nowszych komunikatów banku, możliwości rozwoju eksperci upatrują przede wszystkim w rozwojowi talentów oraz nowych technologii. Jakie kwestie poruszyli eksperci podczas debaty pod tytułem „Rosnące ambicje Europy Środkowej, czyli jak wyzwolić nowy potencjał wzrostu Starego Kontynentu?”.
Podczas wspomnianego spotkania uczestnicy poszukiwali odpowiedzi na pytania odnośnie tego, czy rozwój całej Europy w przyszłości może mieć podstawę w regionie Europy Wschodniej. Co więcej, rozmówcy pochylili się także nad kwestią tego, jaką ewentualną transformację powinien przejść tytułowy region w celu zapewnienia dalszego potencjału inwestycyjnego.
Bank Pekao S.A. – najważniejsze informacje
Sesje Elixir – Bank Pekao S.A.
Rozwój gospodarek Europy Środkowo-Wschodniej
Od 1996 r. w regionie CEE PKB na mieszkańca wzrosło średnio o 114 proc. W tym samym czasie średni wzrost największych gospodarek Unii Europejskiej wyniósł tylko 27 proc. Europa Środkowa stała się jednym z najbardziej atrakcyjnych na świecie miejsc do inwestowania, zmniejszyła lukę ekonomiczną w stosunku do Europy Zachodniej i przyczyniła się do znacznej poprawy lokalnych standardów życia
– czytamy w komunikacie Banku Pekao S.A.
Jak napisano w dalszej części komunikatu, wszystkie kraje tego regionu razem pod względem wartości wytwarzanych dóbr i świadczonych usług (1,4 mln EUR rocznie) stanowią 12. Gospodarkę świata. Za 30 lat jednak może dojść do sytuacji, w której potencjał ten się wyczerpie i właśnie dlatego trzeba podejmować odpowiednie działania, by temu zapobiec.
Wraz z rosnącymi już powoli kosztami pracy regionem będzie się interesować coraz mniej zagranicznych inwestorów. Dojście do tego, jakie działania należy podjąć oraz czego lepiej unikać, stanowiło główny cel spotkania w formie debaty. Nie ma zaś lepszego miejsca na międzynarodowe rozważania gospodarcze, niż Światowe Forum Ekonomiczne.
Czy rozwój naszego regionu Europy niedługo zwolni?
Europa Środkowa i Wschodnia rozwija się stale prawie dwa razy szybciej niż reszta UE. Z badań wynika, że wciąż istnieje niewykorzystany potencjał. Koszty pracy są nadal niższe niż w Europie Zachodniej. Wydaje się jednak, że powoli słabnie siła „starych motorów” wzrostu w Europie Środkowej, takich jak nieograniczona podaż taniej siły roboczej czy nieco mniej rygorystyczne normy środowiskowe
– powiedział Marek Lusztyn, prezes Pekao S.A. podczas ŚFE, cytowany w komunikacie.
W dalszej części swojej wypowiedzi ekspert podkreślił, że Polska i inne kraje wspomnianego regionu powinny „odkryć siebie na nowo”, czyli nieustannie próbować nowych rzeczy. W pierwszej jednak kolejności należy stawić czoła przeszkodom, które blokują obecnie rozwój.
Mowa tutaj o takich kwestiach, jak zmniejszenie dostępności dotacji unijnych po bieżącym roku, czy też pogarszająca się sytuacja ekonomiczna i negatywne konsekwencje, jakie powoduje. Co więcej, Polska i inne kraje regionu Europy Środkowo-Wschodniej zmagają się z niską wydajnością pracy.
Sposobem na jej podniesienie są inwestycje w technologie, jak i „mądre głowy”, które wprowadzą do gospodarki powiew nowości i innowacji. Zamiast koncentrować się na pracownikach, którzy doskonale poradzą sobie przecież z mniejszą ilością fizycznych obowiązków, należy jak najwięcej inwestować w rozwój nowoczesnych technologii.
Źródła:
https://media.pekao.com.pl/pr/481411/rozwoj-talentow-i-nowych-technologii-szansa-dla-gospodarek-panstw-regionu-europy-srodkowo-wschodniej
Dodaj komentarz