Najczęściej komentowane
Santander o rynku meblarskim w 2020
W swoim najnowszym komunikacie Santander Bank Polska zebrał najważniejsze prognozy i przewidywania dotyczące rynku mebli w naszym kraju na bieżący rok. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku meblarskim w obliczu spadających cen i przyspieszającego eksportu?
Santander Bank Polska swój najnowszy komunikat prasowy poświęcił sytuacji, jaka będzie występować w roku 2020 na rynku meblarskim. Jak zatem będzie radzić sobie ta branża w najbliższych miesiącach i jakie przeszkody będzie musiała pokonać, by utrzymać obecną czy nawet poprawić swoją sytuację?
Swój raport spółka rozpoczęła od całkiem optymistycznego stwierdzenia na temat rosnącego eksportu. Fakt, iż Europejczycy zamierzają nabywać więcej mebli pokazuje zarówno zeszłoroczny wzrost, jaki nastąpił w eksporcie w drugiej połowie 2019 roku. Z tym poglądem zgadza się również Komisja Europejska, której prognozy także przewidują wzrost konsumpcji.
Na wskaźnik rentowności przedsiębiorstw zajmujących się produkcją mebli ogromny wpływ mają również ceny płyt, czyli materiału, jaki najczęściej wykorzystują. Czynnikiem, który także dosyć mocno decyduje o rynku meblarskim są bariery rozwoju. O ile te w kraju nie są wysokie, może pojawić się problem rozwojem zagranicznym.
Sytuacja na rynku meblarskim w 2020 roku
W drugiej połowie ubiegłego roku doszło do pewnego ożywienia w branży mebli, co pozwoliło na odetchnięcie z ulgą producentom, którzy zmagali się z problemami na przełomie 2018 i 2019 roku. Najważniejszym czynnikiem, który decyduje o zakupie danego mebla przez Polaków pozostaje oczywiście cena.
Co może się wydać ciekawe, to fakt, iż po raz pierwszy dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazały mniejsze problemy z popytem krajowym, niż za granicą. Niskie stopy procentowe oraz mnogie działania rządowe podnoszące wartość dochodów Polaków zdają się dobrze wpływać na sytuację finansową konsumentów.
Santander Bank Polska – najważniejsze informacje
Sesje Elixir – Santander Bank Polska
Sprzyjające rozwojowi warunki, jakie obecnie występują na polskim rynku meblarskim sprawiły, że nasz kraj ponownie ma szansę na uzyskanie pozycji lidera eksportu mebli w Europie. Wcześniejszej szansy, która pojawiła się w 2018 roku nie udało się wykorzystać. Wygrały Niemcy, za co należy winić słabszą końcówkę tego roku dla Polski.
Szybszy eksport, niższe ceny – rynek meblarski rozkwitnie?
W 2019 r. wzrost wartości eksportu w tempie 4% pozwala Polsce wysunąć się na prowadzenie w unijnym rankingu eksporterów mebli. Nakłada się na to nieznaczny spadek eksportu z Włoch i stagnacja wzrostu niemieckich eksporterów
– powiedział Maciej Nałęcz, analityk z Santander Bank Polska, cytowany w komunikacie.
Dlaczego Europejczycy coraz częściej kupują meble z polskim rodowodem? Najważniejszym czynnikiem, który decyduje o podjęciu takiej decyzji są systematycznie spadające ceny materiałów, a więc i gotowych produktów. Podczas, gdy ceny towarów na rynku meblarskim innych krajów rosną.
Niestety sytuacja, jaka wydarzyła się na przełomie lat 2018 i 2019 świadczyć może o tym, iż polskie meble klienci ceną tylko za ich cenę. Albowiem eksport drastycznie spadł w tym okresie właśnie ze względu na podniesienie cen. Ciężko będzie zatem konkurencyjne rozwijać się w tej branży, skoro jedyne pole walki stanowi dla polskich producentów cena.
Źródła:
https://media.santander.pl/pr/488194/ceny-mebli-spadaja-eksport-przyspiesza-perspektywy-dla-producentow-mebli-w-2020
Dodaj komentarz