Co drugi senior pożycza pieniądze rodzinie – Raport „InfoSenior 2020”

Co drugi senior pożycza pieniądze rodzinie – Raport „InfoSenior 2020”

author
24 stycznia 2020

Wielu z nas 21 i 22 stycznia dziękowało swoim babciom i dziadkom za wsparcie, jakie otrzymujemy od nich każdego dnia roku. Jak wynika z najnowszego komunikatu Związku Banków Polskich opisującego Raport „InfoSenior 2020”, bardzo często pomoc i wsparcie polegają na pożyczaniu pieniędzy.

Związek Banków Polskich we współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości przygotowały Raport „InfoSenior 2020”, w którym właśnie osoby starsze stanowiły grupę badawczą. Jak się okazuje, aż 45 proc. z nich wspiera swoich najbliższy w sposób finansowy, pożyczając im najczęściej jakąś kwotę pieniędzy.

Albowiem, jak czytamy w komunikacie ZBP poświęconym podsumowaniu wspomnianego raportu „InfoSenior 2020”, już 60 proc. z nich nie posiada już obaw podczas kontaktowania się z przedstawicielami rynku bankowego. Coraz więcej z nich bankuje ponadto przez Internet i płaci za swoje zakupy kartą płatniczą.

Jakie są najpopularniejsze produkty bankowe wśród polskich seniorów? Już 90 proc. respondentów badania „InfoSenior 2020” przyznało, że posiada tradycyjny rachunek osobisty w banku. Zdecydowanie można ten produkt bankowy określić najpopularniejszym wśród emerytowanych konsumentów rynku bankowego.

Raport „InfoSenior 2020” – jak bankują seniorzy?

Coraz częściej osoby starsze posiadają również kartę płatniczą – deklaruje to już 88 proc., w tym zaś prawie 70 proc. respondentów przyznaje, że regularnie z niej korzysta. Poza czysto produktowymi danymi, seniorów zapytano również o ich nastawienie do aplikacji mobilnych i systemów bankowości internetowej.

Także i tutaj widać ogromną zmianę wśród polskich seniorów. Już 80 proc. powyżej 65. roku życia przyznaje, że korzysta z internetowych kanałów kontaktu z bankiem. Warto jednak w tym miejscu wspomnieć, że grupę badawczą stanowili tylko seniorzy, którzy korzystają z Internetu. Samo badanie miało bowiem formę elektronicznej ankiety.

"

Chociaż seniorzy coraz chętniej korzystają z produktów i usług bankowych to w relacjach z bankiem, w większości nie odczuwają istotnych problemów. Jeżeli coś stanowi kłopot – według danych przedstawionych w raporcie – to jest to niedostateczna oferta produktów dedykowanych osobom starszym (16%), skomplikowany język używany przez pracowników lub skomplikowany język umów (15%), bądź też odległość do najbliższego oddziału

– czytamy w komunikacie Związku Banków Polskich.

Jak seniorów widzi rynek bankowy?

Warto także wspomnieć, że aż 89 proc. polskich seniorów zadeklarowało, że czują się samowystarczalni finansowo. Takie postrzeganie swojej sytuacji finansowej może wynikać z kilku czynników. Wśród nich mogą znaleźć się ograniczona grupa badawcza (tylko internauci), niższe koszty życia czy po prostu mniejsze potrzeby, jak również niechęć do zapożyczania się u najbliższych albo w bankach.

W ramach Raportu „InfoSenior 2020”, ZBP postanowił zapytać o postrzeganie konsumentów powyżej 65. roku życia pracowników banku. Aż 79 proc. z nich przyznaje, że poza rachunkiem osobistym, coraz większym zainteresowaniem wśród seniorów cieszą się lokaty. Co więcej, aż 73 proc. twierdzi podobnie względem kont oszczędnościowych.

"

Bankowcy dostrzegają również ogólną skłonność do odkładania części comiesięcznych dochodów przez starszych klientów. Wzrost zainteresowania produktami oszczędnościowymi w ciągu ostatnich 12 miesięcy potwierdza 60% badanych

– czytamy w komunikacie ZBP.

Pozostaje zatem pogratulować osobom starszym gospodarności i odpowiedzialności finansowej. Chociaż czasem pojawiają się doniesienia o problemach finansowych tej grupy wiekowej, to tę sytuację mogły polepszyć dopłaty i transfery socjalne, jakie otrzymują emeryci. Wśród nich można wyróżnić trzynastą emeryturę.


Źródła:
https://zbp.pl/Aktualnosci/Wydarzenia/ZBP-WIB-Blisko-polowa-polskich-seniorow-wspiera-finansowo-najblizszych

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Najtańsze kraje na wakacje 2018
Wpisy
author
05 czerwca 2018

Najtańsze kraje na wakacje 2018

Pożyczki Tarnobrzeg
Pożyczki miasta
author
21 stycznia 2022

Pożyczki Tarnobrzeg

Kredyt samochodowy Żywiec
Kredyty miasta
author
28 listopada 2017

Kredyt samochodowy Żywiec

Na czym polega crowdfunding?
Ekonomia
author
02 lipca 2018

Na czym polega crowdfunding?

Biuro paszportowe w Mińsku Mazowieckim
Biura paszportowe
author
08 listopada 2021

Biuro paszportowe w Mińsku Mazowieckim

Profi Credit w Tarnowskich Górach
Wpisy
author
04 czerwca 2019

Profi Credit w Tarnowskich Górach