Sprzedaż kredytów mieszkaniowych marzec 2019

Sprzedaż kredytów mieszkaniowych marzec 2019

author
Alicja Uzarowicz
07 maja 2019

Biuro Informacji Kredytowej okresowo publikuje raporty odnośnie sytuacji rynku kredytowego. Zawierają one informacje o wzrostach lub spadkach popularności poszczególnych produktów kredytowych, w tym kredytów mieszkaniowych. Jakie wnioski wynikają z danych dla tego rodzaju kredytów?

Kredyty mieszkaniowe są dla wielu Polaków jedynym sposobem na zakup nieruchomości. Jak zmieniła się ich popularność względem zeszłego roku? Na to pytanie odpowiadają dane zaprezentowane w najnowszym raporcie Biura Informacji Kredytowej.

W samym tylko marcu bieżącego roku, banki udzieliły łącznie 20,5 tysiąca kredytów mieszkaniowych, co oznacza spadek ich liczby w stosunku do marca 2018 o 5,1 proc. Wartość wszystkich udzielonych w marcu 2019 r. kredytów opiewa na 5,4 mld zł. Jest to o 5,6 proc. więcej pod względem wartościowym w porównaniu z marcem 2018 r.

Wynika z tego, że Polacy pożyczają  na zakup mieszkań środki rzadziej, ale decydują się na wzięcie kredytu na większe kwoty. W marcu 2019 r. najpopularniejsze kredyty przyjmowały wartości powyżej 250 tys. zł. Stanowiły one 66 proc. wszystkich udzielonych kredytów mieszkaniowych.

Dane kwartalne

Poza porównaniem miesięcznym w raporcie BIK odnaleźć można także dane kwartalne oraz porównanie marca 2019 r. z miesiącem poprzednim. Od początku roku do marca udzielono łącznie ponad 53 tysiące kredytów na kwotę blisko 14 mld zł.

Dla ujęcia wartościowego czyli dotyczącego kwoty udzielanych kredytów dynamika kredytów mieszkaniowych kształtuje się dodatnio. Oznacza to, że wartość kredytów mieszkaniowych rośnie w odniesieniu do każdego badanego okresu. Największy wzrost wartości można zaobserwować pomiędzy lutym i marcem 2019 r. – blisko 25 proc.

Z danych zaprezentowanych przez Biuro Informacji Kredytowej wynika, że te pozostałe kredyty mieszkaniowe, o wartości poniżej 250 tys. zł, najbardziej przyczyniły się do spadku ilości udzielanych kredytów. Nie oznacza to jednak, iż Polacy pożyczają mniej.

Mniej kredytów mieszkaniowych, ale o większej wartości

Sytuacja nie kształtuje się na tyle optymistycznie w ujęciu liczbowym odnoszącym się do ilości sprzedanych kredytów mieszkaniowych. Pomimo liczbowego wzrostu rzędu blisko 24 proc. pomiędzy lutym i marcem roku 2019, dynamika udzielonych kredytów tego typu dla pierwszego kwartału bieżącego roku kształtuje się na ujemnym poziomie prawie -10 proc.

"

Marzec to już kolejny miesiąc wyraźnego zróżnicowania sytuacji na rynku kredytów mieszkaniowych. Hossa w najlepsze trwa na rynku kredytów wysokokwotowych, które są domeną aglomeracji, gdzie są wyższe ceny nieruchomości oraz dominują zakupy mieszkań, na które całość finansowania musi być zgromadzona w momencie zawierania transakcji.

– wyjaśnia prof. Waldemar Rogowski z Biura Informacji Kredytowej.

Jako przyczynę takiej sytuacji rynku nieruchomości i kredytów mieszkaniowych analityk wskazuje kończący się program dofinansowań rządowych „Mieszkanie dla Młodych”. Sytuacja ma jednak ulec zmianie w bieżącym roku. Już teraz odnotowuje się spadek popytu na mieszkania deweloperskie – zaczną one wkrótce tanieć.


Źródła:
https://media.bik.pl/publikacje/read/435462/newsletter-kredytowy-bik-marzec-2019-r-najnowsze-dane-o-sprzedazy-kred
https://prnews.pl/polacy-pozyczaja-coraz-wiecej-5-442719

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank Łomża
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
11 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Łomża

GoOnline w rękach klientów BNP Paribas
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
31 lipca 2019

GoOnline w rękach klientów BNP Paribas

Szybkie pożyczki Krasnystaw
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
19 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Krasnystaw

Promocja: „1500 zł dla firm – III edycja” w Alior Banku i Murator
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
19 października 2019

Promocja: „1500 zł dla firm – III edycja” w Alior Banku i Murator

Kredyt gotówkowy Skierniewice
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
22 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Skierniewice

Pożyczki bez BIK Łowicz
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
04 lipca 2022

Pożyczki bez BIK Łowicz

Porównaj