Sprzedaż pożyczek pozabankowych marzec 2019

Sprzedaż pożyczek pozabankowych marzec 2019

author
Alicja Uzarowicz
07 maja 2019

Badaniem Biura Informacji Kredytowej objęte są wszystkie instrumenty rynku kredytowego. Oznacza to zatem, iż opublikowany przez BIK raport zawiera najnowsze dane również dotyczące pożyczek pozabankowych. W jaki sposób zmieniła się ich popularność na przestrzeni roku?

Okresowe badania rynku kredytowego Biura Informacji Kredytowej zawierają informację odnośnie wszystkich rodzajów udzielanych kredytów przez banki między innymi kredyty konsumpcyjne, karty kredytowe i kredyty mieszkaniowe. Do rynku kredytowego niewątpliwie należy zaliczyć także rynek pożyczek pozabankowych.

Wniosek z przeprowadzonych badań rynku jest następujący: Polacy pożyczają coraz więcej w ujęciu wartościowym, natomiast pożyczają rzadziej. Czy tak samo jest w przypadku pożyczek pozabankowych? Z wyników badań wynika, że ten segment rynku kredytowego napotyka pewną regresję.

Należy pamiętać, iż badane były tylko takie firmy pożyczkowe, które współpracują z Biurem Informacji Kredytowej. Zaprezentowane dane nie odnoszą się zatem do całego rynku pożyczek pozabankowych, a wyłącznie do jego części.

Jak radzą sobie firmy pożyczkowe?

W przypadku wszystkich kredytów bankowych odnotowano spadek liczby udzielonych kredytów wraz z jednoczesnym wzrostem wartości poszczególnych z nich. Sytuacja kształtuje się jednak inaczej dla rynku kart kredytowych, gdyż odnotowano tam wzrost zarówno liczby, jak i wartości limitów na kartach.

Firmy pożyczkowe biorące udział w badaniu udzieliły w marcu 2019 r. łącznie ponad 219 tysięcy pożyczek na łączną kwotę 564 mln zł. Oznacza to spadek ilościowy w stosunku do marca zeszłego roku rzędu 8,7 proc. W ujęciu wartościowym pożyczono o prawie 10 proc. mniej niż w marcu 2018 r.

"

Dodatnią dynamikę I kw. 2019/I kw. 2018 odnotowały jedynie pożyczki niskokwotowe (do 1 tys. zł) – wzrost o 7,1% oraz wysokokwotowe (powyżej 5 tys. zł) – wzrost o 2,9%. W pozostałych czterech przedziałach kwotowych dynamika była ujemna a najwyższy spadek liczby udzielonych pożyczek dotyczył pożyczek z przedziału 1,5 – 2 tys. zł (minus 16,4%)

– powiedział prof. Waldemar Rogowski, główny anlityk Biura Informacji Kredytowej.

Skąd ten zastój na rynku pożyczek pozabankowych?

Najbardziej prawdopodobna przyczyną coraz mniejszego zainteresowania Polaków firmami pożyczkowymi leży po stronie samych pożyczkodawców. Ich głównym źródłem finansowania są bowiem kredyty bankowe oraz obligacje korporacyjne, które coraz ciężej jest uzyskać.

Problem pojawia się również w kwestii finansowania firm windykacyjnych, które współpracują z firmami pożyczkowymi. Nie bez znaczenia pozostaje ponadto kwestia słabnącego zaufania do podmiotów oferujących pożyczki pozabankowe. Coraz więcej Polaków posiadając odpowiednią zdolność kredytową unika bowiem firm pożyczkowych.

Kolejną przyczyną, dla której firmy pożyczkowe odnotowują czasowy zastój jest planowana przez rząd nowelizacja przepisów dotyczących rynku pożyczek pozabankowych. Mogą one znacznie wpłynąć na interes firm pożyczkowych i jednocześnie na klientów tych podmiotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Pekao w Kutnie
Oddziały
author
Patryk Byczek
02 sierpnia 2019

Bank Pekao w Kutnie

Komputery dla potrzebujących od BNP Paribas
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
25 kwietnia 2020

Komputery dla potrzebujących od BNP Paribas

Gdzie Polacy dostają najwyższe, a gdzie najniższe płace?
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
18 sierpnia 2019

Gdzie Polacy dostają najwyższe, a gdzie najniższe płace?

10% pracowników IKEA do zwolnienia
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
17 maja 2020

10% pracowników IKEA do zwolnienia

Bank Pekao w Tomaszowie Lubelskim
Oddziały
author
Patryk Byczek
08 lipca 2019

Bank Pekao w Tomaszowie Lubelskim

Porównaj